انتقاد دو مرجع تقلید از تعطیلات نوروزی در ایران

ناصر مکارم شیرازی می‌گوید که وجود تعطیلات بسیار٬ «معضلی« برای حوزه و کشور شده است و جعفر سبحانی هم نحس بودن روز ۱۳ فروردین را «خرافات» دانسته است.

آقای مکارم شیرازی گفته «دو سوم سال» در ایران به خاطر ایام مذهبی٬ ملی٬ تابستان و آخر هفته‌ها٬ تعطیل است و «کشورهایی که پیشرفته هستند هرگز چنین تعطیلاتی ندارند.»

این مرجع تقلید افزوده «ارباب فکر باید مطالعه و کار کرده و برای مسأله تعطیلات چاره اندیشی کنند، باید برای حوزه ها هم فکر اساسی شود.»

جعفر سبحانی دیگر مرجع تقلید هم نحس بودن روز ۱۳ فروردین را بی‌اساس دانسته و گفته «ما نباید مروج خرافات باشیم چون انبیا آمدند تا با خرافات مبارزه کنند.»

سبحانی افزوده «کار نکردن برای عده‌ای ارزش است و کار کردن برای آنان ضد ارزش به شمار می‌رود در حالی که این روند بر خلاف دیدگاه انبیا و اولیا است.»

وی اضافه کرده «بنده با تعطیلی روز ۱۳ فروردین موافق نیستم اما علی‌رغم میل باطنی این روز را تعطیل می‌کنیم.»
 

کاربر مهمان در تاریخ ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ :
مشکل حوزه را مراجع عظام با

مشکل حوزه را مراجع عظام با تعطیل نکردن درس خود برطرف کنند ، وقتی طلاب شهریه بگیر هم برای حرف آقایان تره خرد نمیکنند درست است که خود را مرجع تقلید شیعیان بدانید ؟!

کاربر مهمامانین در تاریخ ۱۲ فروردین ۱۳۹۶ :
درود بر هر سه کامنت گذار فهیم

درود بر هر سه کامنت گذار فهیم و محترم. این اخوندا چقدر بیشعور و نفهم اند.چقدر پررو و وقیح اند. همش دنبال دکان. پدر سوخته ها دکان اخرتتان چی شد؟ باعث و بانی این همه فلاکت و بدبختی 40 ساله لابد نوروز بوده. شما حقتان همان قبل از 57 بود که اینقدر عین الاغ عر عر می کردید تا یک پنج شاهی به پول انروز جلو تان می انداختند.

مسعود در تاریخ ۱۱ فروردین ۱۳۹۶ :
http://example.com
شب خوش

آنروزی که تمثال مبارک خمینی را در ماه میدیدی خرافه نبود. آنوقت که خامنه ای به دنیا آمد و نعره زد یا علی خرافه ندیدی. انروزهای که احمدی نژاد بشقاب خالی سر سفره میگذاشت. وجلوی جانماز خودش یک جانماز دیگر پهن میکرد . خرافه بازاری نداشت الان که تمایل مردم برای فرار از دست شما و پناه بردن به طبیعت و دنبال خوش گذارنی افتاده اند را می بینی یاد خرافات افتادی. چاه جمکران و دخیل بستن فرد متظاهر به بیماری و مفلوج را که یک باره در صحن فلان امام زاده شروع به دویدن میکند خرافه نیست. فقط سیزده نوروز گلوی ترا فشرده . حق داری باید هم ترسیده باشی چون دیگه دکان دو نبش برای تقدیم خمس و زکات وغیره در حال تعطیل شدن است. نگران نباش مردم ما انقدرها هم بی رحم نیستند به هرحال یک تکه نانی به روز حاجت جلوی شما خواهند انداخت.

خواجه لواط الملک طوسی در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ :
اگر آخوندها اعتصاب کنند،کشور فلج میشود؟

من هم با تعطیلات زیاد مخالفم؛اما درمقابل کاربیشتر پرداخت ها هم باید متوازن باشد.اما تعجب آنجاست آخوندی که درتمام عمرش حتا درنوجوانی و جوانی هم کارنکرده ،دم از کاربزند. آخوند جماعت همیشه سربار جامعه بوده است.اگر این جماعت آخوند یک سال هم اعتصاب کنند،هیچگونه مشکلی برای جامعه پیش نخواهد آمد.
آخوند سبحانی که سیزده بدر را خرافه دانسته،باید گفت:چگونه اعمال خرافی عرب جاهلی را که به دور اطاقکی می چرخیدند خرافه نبود و اسلام هم آن اعمال جاهلی را مقدس کرد و انجام میدهد،ولی خرافه نیست؟ این اعمال سنگ پراندن به ستون خشت و گِل و سنگ،دوران جاهلیت عرب خرافه نیست؟مسیری را درگرمای سوزان عربستان باپای برهنه هفت بار دویدن بازمانده از دوران اعراب جاهلی خرافه نیست؟به سر و سینه خود زدن؛با زنجیر خودرا زدن؛با قمه به سر خود زدن و خونی کردن خرافه نیست؟باید اقرار کرد عالم این دین افرادی مثل تو باید باشد.خوشا کسانی مثل من،بعد از سالها وابستگی خانوادگی به این خرافات خودمان را سرپیری رهانیدیم.درود بر آزادگی و رهایی از خرافات دوران جاهلیت عرب که مقدسش کردند و باضرب شمشیر به خورد ما دادند .

کاربر مهمان در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ :
جاج آقا انبیا نیامدند با

جاج آقا انبیا نیامدند با خرافات مبارزه کنند، بلکه تشریف آوردند کلکسیون خرافات را ترمیم کرده و آپدیت نمایند!

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)