محمدتقی مصباح یزدی:

شیعیان نباید زمینه‌های اختلافات خود با اهل تسنن را فراموش کنند

محمدتقی مصباح یزدی گفته «هیچ کس موافق نیست که شیعیان زمینه‌های اختلاف خود با اهل تسنن را فراموش کرده و اعتقادات خود را کنار بگذارند.»

مصباح یزدی افزوده «واژه وحدت در اصطلاح علوم گوناگون معانی متعددی دارد و باید دقت و توجه کافی داشت تا مبادا این تعدد معانی، در تبیین اتحاد شیعه‌ و سنی‌ موجب بروز سوء‌ تفاهم شود.»

به گفته وی «منظور از وحدت شیعه و سنی، وحدت تاکتیکی است، یعنی شیعه و سنی با هم متحد باشند و با همکاری یکدیگر در برابر دشمن مشترک ایستادگی کنند.»

وی افزوده «عده‌ای با اهداف پلید و عده‌ای نیز از روی جهل، اعلام می‌کنند که وحدت شیعه و سنی یعنی طرفین باید برای اتحاد با یکدیگر از برخی از تقیدات، عقاید و مباحث مورد قبول خود چشم‌پوشی» کنند.

مصباح یزدی توضیح داده که «مراد از اتحاد شیعه و سنی این نیست و شیعیان هرگز سنی نمی‌شوند.»

مصباح یزدی سوم بهمن ماه سال ۹۲ نیز در اظهاراتی کم‌سابقه عثمان بن عفان٬ خلیفه سوم اهل تسنن را فردی «دنیا‌گرا»٬ «باند‌باز» ٬ «قوم‌گرا» و اهل «تبعیض» معرفی کرده بود.

مصباح یزدی گفته بود این اقدامات خلیفه سوم در ‌‌‌‌نهایت منجر به قتل وی از سوی مردم شد.

وی ۱۹ بهمن ماه هم اظهار کرده بود «بسیاری» از اهل سنت در «تشخیص اشتباه کرده و راهی غلط را برگزیده‌اند.»

 

 

 

 

کاربر مهمانresa در تاریخ ۴ دی ۱۳۹۵ :
جناب استاد مسعود تاريخ

جناب استاد مسعود تاريخ دان
لطفاً در مورد « ايرانى بودن » قاتل حضرت على براى ما كه درس تاريخمان ضعيف است كمى افاضه بفرمائيد !

کاربر مهمان در تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۹۵ :
خیالت راحت شیخ! شیعه و سنی

خیالت راحت شیخ! شیعه و سنی هیچوقت متحد نمی شوند و هیچوقت نیز اختلافات احمقانه شان را فراموش نخواهند کرد. این دو قشر مذهبی آنقدر ابله و گاگول هستند که تا زنده اند بر سر دعواهای قومی و قبیله ای اعراب 1400 سال پیش به جان هم خواهند افتاد. کسی که در قرن بیست و یک هنوز حرف از عمر و ابوبکر و علی و عثمان و فلان کوفت و زهرمار می زند نشان می دهد که مغزش منجمد شده و چیزی به عنوان عقل و فهم را به رسمیت نمی شناسد. مثل جنابعالی که رییس ابلهان تشریف دارید.

مسعود در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۹۵ :
http://www.example.com
درس تاریخ

اقای مصباح درس تاریخت بسیار ضعیف است کدامیک از خلفای راشدین به مرگ طبیعی مردند که مرگ عثمان را شورش ونارضایتی مردم میدانی.؟ ابوبکر که توسط رقبایش مسموم شد. عمر که بدست یک ایرانی آزاده به قتل رسید. عثمان هم که در اثر اختلافات قومی وقبیله ناشی از مرگ ابوبکر کشته شد. حضرت علی هم که بدست یک ایرانی آزاده دیگر به قتل رسید.عوض خواندن تفاسیر و مفاتیح وامثالهم یک کم تاریخ مطالعه کن.

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)