جنتی: نظارت بر نمایندگان نباید تشریفاتی باشد

مطهری: نظارت مستمر بر نمایندگان حریت آنها را از بین می‌برد

در حالی که احمد جنتی٬ دبیر شورای نگهبان می‌گوید نظارت بر نمایندگان مجلس نباید «تشریفاتی» باشد٬ علی مطهری٬ نایب رئیس مجلس گفته نظارت بر موضع‌گیری‌های نمایندگان مجلس در طول دوره نمایندگی، آنها را «متملق و چاپلوس» خواهد کرد.

دبیر شورای نگهبان گفته «اگر نماینده‌ای وارد مجلس شد بعد مشخص شد فاقد شرایط بوده است یا اینکه در طول دوره، این شرایط را از دست داد و از موقعیت و قدرت خود سوءاستفاده کرد، آیا نباید اقدامی شود تا دوره نمایندگی او به پایان برسد؟»

اظهارات وی بدنبال ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات که به تازگی از سوی علی خامنه‌ای به سران قوا و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شده و در آن بر نظارت گسترده شورای نگهبان تاکید شده٬ مطرح می‌شود.

رهبر جمهوری اسلامی در بندی از این سیاست‌ها تاکید کرده که باید اقدامات لازم «در صورت زوال یا کشف فقدان شرایط نمایندگی مجلس در منتخبان» صورت بگیرد.

عباسعلی کدخدایی٬ سخنگوی شورای نگهبان نیز پس از ابلاغ این سیاست‌ها اعلام کرد که از این پس «نظارت» این شورا بر نمایندگان مجلس «مستمر» خواهد شد و پس از تصویب اعتبارنامه‌ها نیز ادامه خواهد داشت.

این در حالی است که علی مطهری در انتقاد از اظهارات جنتی گفته نظارت مستمر بر نمایندگان٬ ««حریت و آزادگی آن‌ها را از بین می‌برد.»

وی افزوده «اگر بخواهیم این نظارت را شامل اظهارنظرهای نمایندگان بدانیم و هر اظهارنظری را که مخالف نظر ما بود مخل امنیت ملی معرفی کنیم و آن نماینده را سلب صلاحیت کنیم٬ این امر با اصول ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی سازگار نیست؛ چرا که طبق این دو اصل نماینده مجلس حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر نماید و نمی‌توان او را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده تعقیب یا توقیف کرد.»

 

 

 

 

کاربر مهمان در تاریخ ۶ آبان ۱۳۹۵ :
کدام حریت ، حریت صغیر تحت

کدام حریت ، حریت صغیر تحت ولایت امثال علم الهدا و احمد خاتمی و خامنه ای و ذوالقدر ؟!!

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)