احمد توکلی٬ نماینده سابق مجلس:

فساد جمهوری اسلامی را ساقط می‌کند

احمد توکلی٬ نماینده سابق مجلس می‌گوید اگر با فساد مبارزه نکنیم٬ جمهوری اسلامی را «ساقط» می‌کند٬ افراد فاسد در مجاری تصمیم‌گیری حضور پیدا کرده‌اند و فساد مثل «موریانه» در همه ارکان نظام اختلال ایجاد کرده است.

آقای توکلی با بیان اینکه «فساد هر حکومتی را ساقط می کند و این مسسله فقط مربوط به جمهوری اسلامی نیست»٬ هشدار داده که «اگر با فساد مبارزه نکنیم حتما جمهوری اسلامی را ساقط می سازد.»

وی افزوده «فساد همه چیز را از بین می‌برد؛ تولید را نابود می‌کند، سرمایه‌گذاری را به تاخیر می‌اندازد، هزینه سرمایه‌گذاری را بالا می‌برد، اشتغال کم و بیکاری زیاد می‌شود، اختلاف طبقاتی را شدت می‌دهد، باعث تغییر رفتار و اخلاق می‌شود، به هنجارهای اجتماعی آسیب وارد می‌کند و مثل یک موریانه در همه ارکان نظام اختلال ایجاد می‌کند.»   

این اقتصاددان با بیان اینکه جمهوری اسلامی در حال حاضر در «مرحله فساد سیستمی» قرار دارد٬ توضیح داده «فساد سیستمی زمانی ایجاد می شود که گلبول‌های سفید دچار مشکل بشوند، درنتیجه با هرگونه فشار بدن هم دچار مشکل می‌شود؛ وقتی که دستگاه‌های مسئول حفاظت سیستم، خود به درجاتی گرفتار فساد بشوند آغازی برای فساد سیستمی است.»

به گفته وی در این نوع فساد٬ «افراد فاسد در مجاری تصمیم‌گیری حضور پیدا می‌کنند٬ در نتیجه تصمیماتی اتخاذ و روش‌هایی تعبیه می‌شود که به طور سیستماتیک کارکرد سیستم به توزیع نابرابر درآمد منجر می‌شود، یعنی شکاف را بیش‌تر می سازد و منابع را به سمت افراد فاسد سوق می‌دهد که ما از این جهت هم مبتلا هستیم.»

توکلی پیشنهاد کرده در شرایطی که دستگاه‌های رسمی حکومت ممکن است وظیفه خود را در مبارزه با فساد انجام ندهند٬ «ستاد ضد فسادی زیرنظر بالاترین قدرت کشور» تشکیل شود.

وی اضافه کرده باید «قضات، افسران و مامورین مورد اطمینان‌تر را دستچین کرده و آن‌ها را در این ستاد گذارد تا موارد خاص و مهم را آن ها موردبررسی قرار بدهند تا امکان نفود کم‌تر باشد.»

شناسایی «ساختارهای فسادزا» و «قوانین و آئین‌نامه‌های فسادزا» و پیشنهاد جایگزین برای آنها نیز از جمله پیشنهادهای وی در این زمینه است.

این نماینده سابق مجلس از دیگر عوارض فساد در ایران را «کم‌اعتمادی و بی‌اعتمادی» مردم به دستگاه‌های رسمی و «حیرانی و سرگردانی» آنها اعلام کرده است.
 

 

 

 

کاربر مهمان در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۹۵ :
توکلی در زمان خاتمی به بهانه

توکلی در زمان خاتمی به بهانه روزنامه ای که تنها به مدت بیست روز منتشر کرد 700000 دلار 7 تومانی برای وارد کردن چاپخانه از وزارت ارشاد گرفت و اکنون همان چاپخانه در شهرک غرب در حال چاپیدن است ، خاتمی هم در مقابل انتقادات استدلال فرمود که چون توکلی از منتدین دولت است اگر نمیدادیم میگفتند چون منتقد دولت است به او ارز ندادند !!

مسعود در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۹۵ :
http://www.example.com
لانه کجاست

برای تنویر مغز این نخبه اقتصادی عرض کنم موریانه در لانه های تو درتو زندگی میکند و عموما از روشنایی بدور است وعلاقه به تاریکی دارد . از ایشان سئوال میکنم حال که موریانه را دیده ای لانه اش را پیدا کن تا مرکز فساد هم ویران شود.

کاربر مهمان در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۹۵ :
این را اقا مجتبی هم میداند ،

این را اقا مجتبی هم میداند ، بی جهت نیست که دلارها و از جمله 110 میلیارد دلار مفقود شده درامد نفت سر از بانکهای انگلیس در میاورد . لندن بهشت علمای اعلام است و نمونه ان هم بنیاد ایت الله خویی مرجع جهان تشیع در لندن !

خُسن آقا در تاریخ ۱۷ مهر ۱۳۹۵ :
http://blog.hasanagha.org
خود کرده را تدبیر نیست

ایشان گویا یادشان رفته که خود ایشان بصورت سیستماتیک از همین فساد و سیستم رانتخواری تغذیه کرده و از همین راه به این همه قدرت دست یافته که حالا می‌تواند بدون هزینه چنین سخن بگوید.
ایشان گویا رانتهایی که خود در دوران دانشجویی استفاده کردند را یادشان رفته.
http://www.kaleme.com/1390/11/19/klm-90169/

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)