محافظه‌کاران از سبک نوین زندگی مردم تهران شکست خوردند

وحید یامین‌پور٬ از فعالان فرهنگی نزدیک به جبهه پایداری٬ شکست سنگین محافظه‌کاران در تهران را شکست آنها از تمایل شهروندان تهرانی به یک سبک نوین زندگی فارغ از آنچه حاکمیت تبلیغ می‌کند٬ ارزیابی کرده است.

وی در یادداشتی در وب‌سایت رجانیوز نوشته «رای بخشی از مردم تهران عموماً قداست زدایی شده و عرفی و حامل ارزش‌های غربگرایانه است.»

متن کامل این یادداشت با عنوان «اصولگرایان در تهران از چه چیز شکست خوردند؟»:

اصولگرایان در تهران شکست خوردند؛ به طور مطلق. ولی این شکست بیش از آنکه سیاسی باشد فرهنگی و تمدنی است. تهران شهری است با انبوهی از جمعیت متعلق به طبقه متوسط جدید شهری، پیچیده در سبک زندگی شبه مدرن با مطالبات شبه روشنفکرانه. چه بر مبنای مفهوم «طبقه و قشر» تحلیل کنیم و چه مبتنی بر مفهوم «سبک زندگی»، آنچه روشن است اینکه رای بخشی از مردم تهران عموماً قداست زدایی شده و عرفی و حامل ارزش‌های غربگرایانه است.
 
به خصوص جوانان رای اولی و زنان به عنوان پیش قراولان تحول در ادراک هویتی و فرهنگی، ترجیح می‌دهند همواره اصلاح طلب باشند تا اصولگرا. اصلاح طلبی برای آن‌ها نه یک گرایش سیاسی که مجموعه‌ای از نشانه‌ها و معانی فرهنگ نوگرایانه و مدرن است. شرکت در انتخابات برای این گروه از مردم نه یک کنش سیاسی که یک «فضا-رسانه» است؛ یک حرکت نمادین برای ادای پاره‌ای از دلبستگی‌ها و علاقه‌مندی‌هایشان وگرنه عموم کسانی که به لیست مشهور به امید رای داده‌اند نه منتخبان خود را می‌شناسند و نه حتی تفاوت آن‌ها را با رقبا می‌توانند بیان کنند ولی این انتخاب برای آن‌ها ابراز یک تمایز در سلیقه‌ها و خواست‌ها و نوعی تشفی خاطر به حساب می‌آید.
 
برخی ممکن است برای این رخداد زمینه و اسناد امنیتی پیدا کنند. مثلا به نقش شبکه‌های اجتماعی، تلگرام یا ماهواره‌ها بپردازند. ولی این مساله اصل ماجرا را تغییر نمی‌دهد. بر فرض اینکه پیام‌های ساخته و پرداخته شده‌ای از خارج از کشور به داخل ارسال شده باشد، چرا گوش این جماعت شنوای این حرف هست ولی شنوای انبوهی از پیامهای رسمی درون نظام که از رسانه‌ها منتشر می‌شود، نیست؟! من نتایج انتخابات در تهران را از جنس واکنش جوانان به فوت مرحوم پاشایی درک می‌کنم. آن‌ها نیاز داشته‌اند بواسطهٔ یک رای متفاوت، تفاوت‌های خود را ابراز کنند و از اینکه «دیگری» منسجم به حساب می‌آیند، لذت ببرند. در عصری که هویت‌ها زایل می‌شود، این پشت گرمی ناشی از با هم بودن و در عین حال متفاوت بودن، ایجاد هویت می‌کند. هرچند که این هویت هیجانی، زودگذر و قابل جهت دهی است.
 
بنابراین هشدار اصلی این است که اصولگرایان از یک رقیب سیاسی شکست نخورده‌اند بلکه این کنش سیاسی تجلی یک سبک زندگی است. تفاوت معنادار رفتار سیاسی مردم قم با مردم تهران در این انتخابات به فهم این اتفاق کمک می‌کند.

عباس در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ :
سرانجام چه شود ؟

یامین پور در تحلیل قبلی خود بعد از انتخابات کلماتی بیان کرده بود که مردم همان تحلیل احمدی نژاد از خس و خاشاک بودن نشئت میگرفت و اینکه القا کند که مردم از بعد فرهنگی با اصولگرایان زاویه دارند اما با سیاسی و اقتصادی همراه اصولگرایان هستند و باید به ایشان گفت اگر تحلیل شما درست هست چرا به دری نجف آبادی و ری شهری و علوی که اطلاعاتی هستند رای میدهند و چرا موحدی کرمانی که رییس اصولگرایان هست منتخب خود میدانند

Nima در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ :
یامین پور از کی تا حالا

یامین پور از کی تا حالا تحلیگر شده مساله سبک زندگی نیست وگرنه که مطهری هم نبایستی رای می اورد بلکه عدم کارایی و مواضع تند و بی حاصل اصولگراها علتش هست چون حقوق شهروندی رو اعتقاد ندارن و این لیست تهران دقیقن با وجود اصولگراهای معتدل چون از سوی افراد طرفدار این حقوق همچون خاتمی و ... حمایت شد رای گرفت

کاربر مهمان در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ :
این یامین پور و بذرپاش و

این یامین پور و بذرپاش و امثالهم جوانک هایی بودند که سوار موج مموتی نژاد شدند و بالا رفتند و پایین اومدند و به ریش این مردم هم خندیدند. اگر موج سواری بلد نبودند لبو فروش هم نمیشدند.

کاربر مهمان در تاریخ ۹ اسفند ۱۳۹۴ :
احمق ها بالاخره داره یه

احمق ها بالاخره داره یه چیزایی دستشون میاد

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)