ایران پس از لغو تحریم‌ها آغاز کرده است:

خرید میلیاردی سلاح و کمک هزاران دلاری به فلسطین

بخشی از پول‌های آزاد شده ایران ناشی از لغو تحریم‌های بین‌المللی صرف کمک به فلسطین٬ خرید سلاح از روسیه و تقویت نیرو‌های نظامی در یمن٬ بحرین٬ سوریه و عراق می‌شود.

مردم ایران سال ۱۳۹۲ به امید لغو تحریم‌ها و کاهش مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها به دولت حسن روحانی رای داده بودند٬ اما بخشی از پول‌های آزاد شده ناشی از لغو این تحریم‌ها صرف سایر بلند‌پروازی‌های جمهوری اسلامی در حوزه نظامی و منطقه‌ای می‌شود.

ولادیمیر کوژین، دستیار رئیس جمهور روسیه آبان ماه امسال از «علاقه زیاد» جمهوری اسلامی برای خرید «انواع و اقسام جنگ‌افزار» ساخت روسیه علاوه بر اس-۳۰۰ خبر داده است.

روزنامه روسی «کومرسانت» نیز ۲۷ بهمن ماه به نقل از مقام‌های روس از قصد مقام‌های جمهوری اسلامی برای خرید هشت میلیارد دلار سلاح و تجهیزات از روسیه سخن گفته است.

محمد فتحعلی٬ سفیر ایران در لبنان نیز روز چهارشنبه پنجم اسفند در یک کنفرانس خبری از کمک مالی جمهوری اسلامی به خانواده‌های فلسطینی خبر داده است.

آقای فتحعلی گفته جمهوری اسلامی تصمیم گرفته به خانواده هر یک از «شهدای انتفاضه در بیت المقدس» مبلغی به ارزش هفت هزار دلار پرداخت کند.

وی افزوده جمهوری اسلامی همچنین ۳۰ هزار دلار به خانواده کسانی که اسرائیل خانه آنها را به خاطر نقش فرزندشان در اعتراضات خراب کرده، پرداخت خواهد کرد.

به نظر می‌رسد این مبالغ از محل آزاد شدن پول‌های بلوک شده ایران در پی لغو تحریم‌های بین‌المللی تامین و به فلسطینی‌ها پرداخت خواهد شد.

جمهوری اسلامی در پی دست‌یابی به منابع مالی هنگفت٬ بلند‌پروازی‌ها خود در منطقه را افزایش داده و دامنه دخالت‌های خود در کشور‌های عراق٬ سوریه٬ یمن و بحرین را گسترده‌تر از قبل کرده است.

در ایران گروهی که معتقدند نخستین سود تحریم‌های بین‌المللی نصیب مردم این کشور خواهد شد٬ درباره هزینه‌‌های نظامی و کمک‌های جمهوری اسلامی به کشور‌های منظقه سکوت اختیار کرده‌اند.

 

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)