سرمایه‌گذاری‌خامنه‌ای بر «احساس پیروزی»مخالفان در انتخابات

نگاه سردبیر: علی خامنه‌ای به «احساس پیروزی» مخالفان و منتقدان خود در انتخابات هفتم اسفند بیشتر از خود آنها نیاز دارد٬ به همین دلیل آگاهانه٬ هوشمندانه و هدفمند٬ به ظاهر شآن و مرتبه «فرزانگی» خود را تا حد دهن به دهن گذاشتن با بی‌بی‌سی پائین آورد.

برای خامنه‌ای در انتخابات هفتم اسفند چهار موضوع مهم است:
نخست- علی خامنه‌ای هم چون مخالفان معتقد به شرکت در انتخابات٬ به دنبال پیروزی تدریجی٬ اثرگذار و عمیق است و از شکست‌های مقطعی و نه‌چندان تاثیر‌گذار از رقبایش واهمه‌ای ندارد٬ به همین دلیل هم از سال ۱۳۹۲ بارها براندازان و مخالفان رسمی و اصلی جمهوری اسلامی را دعوت به شرکت در انتخابات کرده٬ چرا که می‌داند پیروزی آنها نه‌تنها شکست بزرگی برای وی محسوب نمی‌شود٬ بلکه تداوم راهی است که امیدوار است به فراموشی مسائل سال ۸۸ منجر شود.

دوم- افرادی به مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری ورود پیدا کنند که بعد‌ها موی دماغ وی نشوند؛ زحمت این فقره را شورای نگهبان مثل همیشه کشید.

سوم- به هر نحوه ممکن که شده توده‌های میلیونی را پای صندوق‌های رای بکشاند تا مشروعیت متزلزل نظامی که اداره آن را برعهده دارد تا حدودی و شاید به طور کامل ترمیم کند.

چهارم- مهمترین٬ اصلی‌ترین و اساسی‌ترین عاملی که می‌تواند دو عامل دیگر را محقق کند٬ «احساس پیروزی» مخالفان و منتقدان رهبر در این بازی از پیش طراحی شده است.

این «احساس پیروزی» مخالفان٬ برای خامنه‌ای از آن جهت مهم است که تمام کننده ابهام‌ها٬ تشکیک‌ها و اتهام‌های آنها علیه وی و نظام در خصوص تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ است. به همین دلیل هم این «احساس پیروزی» برای خامنه‌ای بسیار بیشتر از مخالفانش٬ دارای اهمیت است و پاک کننده مهمترین نقطه سیاه در پرونده رهبری علی خامنه‌ای.

خامنه‌ای بازی را چگونه آغاز کرد و به پایان خواهد برد؟
- مهم‌ترین مهره‌های انتخاباتی منتقد یا مخالف خود را با ابزار شورای نگهبان حذف کرده و به حامیان آنها اجازه داده هم‌‌چون سال ۱۳۹۲ از بین انتخاب‌های وی٬ یک یا چند انتخاب شده را انتخاب کنند.

- رهبر جمهوری اسلامی در این دوره از انتخابات مثل سال ۱۳۹۲ دخالت علنی و گسترده سپاه٬ بسیج و بسیاری از نهاد‌های زیر نظر خود در انتخابات را ممنوع خواهد کرد.

- در این دوره از انتخابات با صراحت و جسارت بیشتری نسبت به گذشته به دفاع از عملکرد شورای نگهبان پرداخته تا پس از پایان انتخابات هفتم اسفند٬ مرحله بعدی سناریوی خود در مورد این شورا را پیش ببرد. مرحله بعدی منوط به پیروزی کمپین «رای سلبی» و راه نیافتن احتمالی جنتی٬ مصباح و یزدی به مجلس خبرگان است که در این صورت٬ خامنه‌ای تلاش خواهد کرد نشان دهد شورای نگهبان در اسفند ۹۴ هم مثل سال ۸۸ حاضر به ابطال انتخابات نشد و نتیجه انتخابات برای وی اهمیتی ندارد که به خاطر آن دست به تقلب بزند.

- به نظر می‌رسد ماجراجوی‌هایی انتخاباتی مخالفان خامنه‌ای در راه‌اندازی کمپین «رای سلبی» برای رهبر جمهوری اسلامی جذاب‌تر از طراحان و مجریان این طرح باشد. احساس پیروزی شرکت کنندگان در این کمپین و نتایج این احساس پیروزی در جامعه٬ برای خامنه‌ای مهم‌تر از پیام مقطعی و معنادار انتخاب‌‌گران به وی است.

- خامنه‌ای از کمپین «رای سلبی» خوشش آمده به همین خاطر هم به آن واکنش نشان داده و بی‌بی‌سی را پشت پرده این ماجرا معرفی کرده است. این رفتار هوشمندانه خامنه‌ای٬ ممکن است بی‌بی‌سی را در پیگیری٬ تبلیغ و گسترش کمپین «رای سلبی» مصمم‌تر از گذشته کند که در این صورت٬ خامنه‌ای بسیار خوشحال خواهد شد.

- کمپین «رای سلبی» یکی از اصلی‌ترین موتور‌های محرک مخالفان برای حضور در انتخابات هفتم اسفند است و یکی از دستاورد‌های آن برای خامنه‌ای٬ کشاندن توده‌ها پای صندوف‌های رای. رهبر امیدوار است بی‌بی‌سی به عنوان تاثیرگذارترین رسانه در جبهه مقابل٬ بتواند این خواسته وی را به خوبی و با موفقیت به سرانجام برساند.

- خامنه‌ای برای شکست این کمپین تلاش نخواهد کرد و چه بسا از پیروزی آن هم خوشحال خواهد شد٬ چرا که حذف جنتی٬ مصباح٬ لاریجانی٬ یزدی و علم‌الهدی نشانه روشنی از سلامت انتخابات در نظام خواهد بود.

- کمپین «رای سلبی» حتی اگر موفق شود٬ تنها توانسته به خامنه‌ای این پیام را بدهد که از بین انتخاب‌های وی٬ دست به انتخابی زده که مصادیق این انتخاب به ظاهر نسبت دورتری با رهبر دارند.

- «احساس پیروزی» شکاف‌ میان مخالفان و منتقدان خامنه‌ای را عمیق‌تر کرده و سازمان واحد و سیال جنبش سبز که سال ۱۳۹۲ ترک برداشته را به طور اساسی فرو خواهد ریخت و موضع تحریم‌کنندگان انتخابات را به شدت تضیعف خواهد کرد.

- «احساس پیروزی» در انتخابات سال ۹۲ شرایط تازه‌ای برای میرحسین موسوی٬ مهدی کروبی و زهرا رهنورد ایجاد خواهد کرد. پایان بازی خامنه‌ای در این انتخابات٬ زدن میخ به تابوتی {حصری} است که موسوی٬ کروبی و رهنورد از سال ۱۳۹۲ در آن خوابیده‌اند. رهبر قصد دارد از راه این انتخابات نشان دهد وقایع سال ۸۸ «دروغی» بیش نبود و این موسوی و کروبی بودند که دچار «توهم» شده و نظام را متهم به تقلب در انتخابات کردند.

- شاید زهرا رهنورد در واکنش به این بازی بود که گفت «یاد آر ز شمع مرده یاد آر.»

 

کاربر مهمان در تاریخ ۹ اسفند ۱۳۹۴ :
تحلیل که نه اما میشود گفت

تحلیل که نه اما میشود گفت سناریوی جالبی نوشته بودید.میتواند محتمل هم باشد.یعنی خیلی هم دور از ذهن نیست. اما اینهم یک آلترناتیو است و بسیار هم بدبینانه.گزینه های دیگری هم هستند که ای کاش به آنها هم توجه میکردید.
البته مشکل آقای خامنه ای تنها این چیزهائی که شما گفتید نیست.اگر عکس العمل مردم ایران قابل پیش بینی بود میشد از این سناریوها نوشت و بهره برداری هم کرد. گرفتاری آقای خامنه ای در اینجاست که واکنش مردم ایران همیشه غیر منتظره است.یعنی نمیشود حدس زد که مثلا واکنش مردم به فلان تصمیم یا سناریوی رهبر چه خواهد بود.این ویژگی البته برای یک جامعه روبه پیشرفت چندان جالب نیست اما برای مقابله با دیکتاتور این ژله ای بودن بسیار مهم و کاربردی خواهد بود.مشکلات دیکتاتورها از آنجا شروع میشود که نتوانند واکنش جامعه را حدس بزنند.آقای خامنه ای یقینا حاضر به کوتاه آمدن در داخل کشور نیست اما هر قدمی که بردارد با واکنش های غیر عادی مواجه خواهد شد.در ضمن به یاد داشته باشیم که برای ایشان گزینه دیگری به جز باز کردن فضای کشور و سپردن آن به دست اصلاح طلبان که به هر حال حامی حکومت اسلامی هستند نمانده است.افزایش خشونت و گسترش رانت خواری و فقر نتیجه اش فقط مطالبه کردن حق توسط مردم در اعتراضات خیابانی است و بس...گزینه دیگر سقوط است.نترسید آقای خامنه ای اینقدر عقلش میرسد که نخواهد نظامش سقوط کند.با اینهمه تبلیغات امسال باز هم حدود 30 میلیون نفر در انتخابات شرکت نکردند.سران قطعا این مساله را فهمیده اند که همین 30 میلیون نه به انتخابات میتوانند گزینه دیگری به جز حکومت اسلامی داشته باشند...اگر میبینید آقای خامنه ای تقلب نکرده علتش حوادث 88 نیست. علتش جامعه جهانی و فشارهای بین المللی است.در صحنه سوریه هم با شکست های متوالی مواجه شده اند و حزب الله لبنان هم عملا به حاشیه رانده شده است.حوثی ها هم تحت فشار عربستان سعودی هستند و در نتیجه سیاست های جنگ افروزانه حضرات به سرکردگی ولادیمیر پوتین و دولت روسیه روز به روز گلوی خودشان را فشار میدهد.اینست که تصمیم گرفته اند اقلا در داخل دل مردم را به دست بیاورند بلکه بشود برای خارج هم فکری کرد.
طرف دیگر ماجرا آنست که حضرات مورد وثوق ایشان مثل یزدی و مصباح و جنتی راه پیدا نکنند.به هر حال آقای خامنه ای همیشه نشان داده که از زیر عواقب تصمیم هایش در میرود و حاضر به ایستادگی روی حرفش نیست.در هر صورت راه نیافتن این حضرات میتواند این معنا را هم داشته باشد که آقا تصمیم دارند در صورت مورد سوال واقع شدن این ها را دراز کنند.یعنی منتظر باشید که مصباح و یزدی و جنتی هم به زودی دراز شوند تا آقا برائت حاصل کند و بگوید من که اینطور نمیخواستم...در صورت خرابتر شدن اوضاع چند سردار سپاه را هم دستگیر میکنند تا همه چیز به پای ایشان نوشته شود.آقا هم برائت حاصل کنند و در نظر مردم شیرین شوند.
اینست که این سناریوی خود شیرین کنی میتواند به این صورت هم باشد اما با
آزاد کردن موسوی و کروبی...این وسط دوباره چند خرده پا روانه زندان میشوند و اصل کاریها سرجایشان هستند...مردم هم خوشحال از اینکه توانسته اند اینها را سرجایشان بنشانند.غافل از اینکه هنوز اسمش جمهوری اسلامی است و هنوز هم قانون اساسی اش بر مبنای امت نوشته شده نه ملت....هنوز مردم را براساس دینشان طبقه بندی میکند و نه ایرانی بودنشان...خامنه ای ها و رفسنجانی ها بروند و بیایند تا قانون اساسی درست نشود آش همین است و کاسه همین

کاربر مهمانSaaed در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۹۴ :
نکته

این نکته هم قابل توجه باشد که لبه دیگر این پیام به خامنه ای اینست که ممکن است چند روزی باد به غبغب مشروعیت نظام بیندازد ولی پیامی که دنیا از این پیام ملت به خامنه ای برداشت میکند اینست که بر عکس، نه او و نه اوان و انصار و نه ماجراجوییهایش مورد تایید اکثریت بسیار بزرگ مردم ایران نیستند. این کار در موقعیت پرخطر منطقه بسیار برای همه معنادار خواهد بود.

Nima در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ :
خسته نباشد که مطلبم رو سانسور

خسته نباشد که مطلبم رو سانسور کردید شما هم تحمل نقد رو ندارید

کاربر مهمان در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ :
هزینه‌ی حذف یزدی-مصباح-جنتی

هزینه‌ی حذف یزدی-مصباح-جنتی بسیار بیشتر از اینحرفهاست. اگر اتفاق بیفته هژمونی رسانه‌ای اجازه‌ی بهره‌برداری احتمالی گفته شده در این متن رو به حکومت نخواهد داد. در مقابل شکست کامل این سه شخصیت مهم اسلامی - سیاسی چه بردی داره تبلیغ روی سلامت انتخابات؟ در عین اینکه رای بالای هاشمی تایید حضور ادامه‌دار «فتنه‌گران» خواهد بود. نمود دیگری از جنبش سبز و در مقیاس کلی جنبش دموکراسی خواهی ایران. با حذف یزدی-مصباح-جنتی دوراه جلوی این دوستان باقی میمونه: تغییر مشی سیاسی یا اعلام واضح اینکه رای مردم را قبول نداریم. هردو خودکشی کامل این سه شخصیت است. شخصیت‌هایی که در واقع اصل مذهبی و سرکوب جمهوری اسلامی هستند. نزدیکترین نمایندگان فکری علی خامنه‌ای. سلامت انتخابات به واسطه‌ی حضور دولت روحانی مورد تایید مردم قرار میگیرد نه چیز دیگر. اگر باز احمدی‌نژاد سر کار بیاید و یا قصد تقلب باشد، هشتاد و هشت زنده خواهد شد.

کاربر مهمان در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ :
از نظر آقای خامنه ای همون

از نظر آقای خامنه ای همون انتخابات 90 و 92 نشان دهنده عدم تقلب بوده پس خیلی نیازی به این استفاده از احساس پیروزی نخواهد داشت و به عکس حذف افراد موثرش چون نوعی تقابل مستقیم با اوست پس بشدت از آن نگران هست قاعدتن نبود این اشخاص در مجلس خبرگان سبب خواهد شد تا هاشمی قدرت بیشتری بگیرد. بدلیل انتقاد های شدید از عملکرد شورای نگهبان بوده که او را واداشته که دفاع کند و چون این دوره بدلیل عدم همراهی دولت با او احتمال تقلب در شمارش رو کم کرده پس نیاز بوده که کل پروژه فیلترینگ رو از طریق شورا پیگیری کند و رای سلبی نشان میدهد که در محدودترین شرایط هم مخالفان قدرت خود را که صرفن رای هست بر او تحمیل کنند از طرفی تحریم هیچ گاه نتوانسته موثر باشد چراکه اقلیتی که بدلایل متفاوتی همیشه رای می دهند حداقل به 40 درصد برسد و از طرفی باعث کمک به ورود افراد تندروتر خواهد شد
در مورد حصر این جامعه هست که میتواند سبب فشار بر خامنه یی شود مثلن از طریق ورود اقلیتی جدید از مخالفان که وارد قدرت میشوند قطعن او از به چالش کشیدن قدرتش ناشی از رفع حصر ترس دارد پس سعی در ایجاد فراموشی در مردم دارد و از هرگونه حساس کردن مردم پرهیز دارد

کاربر مهمان در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ :
معلوم نیست چقدر سردبیر محترم

معلوم نیست چقدر سردبیر محترم زحمت کشیده که این تحلیل را بهم ببافد.شاید فکر نکرد است که خواننده هم بالاخره فکری دارد و این آسمان ريسمان ربطى به جنك واقعى كه در جامعه و حاكميت جمهورى اسلامى در گرفته است، نه در فكر خامنه اى بلكه در صحنه ى واقعى كشاكش قدرت جريان دارد.طبيعى است كه خامنه اى حيله ى خود را دارد و نيروهاى مقابل او برنامه هاى خود را. اين را هر كسى نفهمد وهمه چيز را در طشت توطئه ببيند، چيزى از سياست نفهميده است

کاربر مهمان در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ :
ای کاش سال 88 مردم نمیترسیدن

ای کاش سال 88 مردم نمیترسیدن و راهپیمایی سکوت رو صدها بار تکرار میکردند باور کنید صدای شکسته شدن کمر نظام داشت در می اومد. واقعا ما نمیخوایم ایران مثل سوریه یا لیبی یا مصر به گند کشیده بشه ولی این وضع رو هم نمیشه تحمل کرد.

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)