افزایش همسویی رسانه‌های اصلاح‌طلب با محافظه‌کاران:

روزنامه بهار به پروژه نیمه‌ پنهان کیهان پیوست

روزنامه «بهار» یکی از رسانه‌های حامی دولت حسن روحانی به شریک پروژه «نیمه پنهان» حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان تبدیل شده است.

این روزنامه «اصلاح‌طلب» در دور جدید انتشار خود٬ وارد زمین «محافظه‌کاران معتدل» شده و در ماه‌های اخیر دو مصاحبه جنجالی از ابراهیم گلستان و رضا براهنی منتشر کرده است.

محتوای کلی این مصاحبه‌ها شامل مطالب و نکته‌هایی است که پیش از این حسین شریعتمداری در موسسه کیهان به نوع و روشی دیگر آن را دنبال می‌کرد.

موسسه کیهان از زمان دولت اصلاحات با راه‌اندازی مرکزی پژوهشی٬ پروژه پرونده سازی علیه روشنفکران و فعالان فرهنگی٬ سیاسی و مدنی را غاز کرده که تاکنون نیز ادامه دارد.

ماحصل بیش از ۱۶ سال فعالیت این موسسه٬ انتشار ده‌ها جلد کتاب علیه روشنفکرانی است که هرگز فرصت این را نیافته‌اند از اتهام‌های این روزنامه تحت نظر علی خامنه‌ای از خود دفاع کنند.

روش و موضع‌گیری موسسه و روزنامه کیهان در سال‌های اخیر به شدت از سوی محافظه‌کاران تندرو نیز مورد انتقاد و اعتراض قرار گرفته٬ اما در این میان برخی رسانه‌های منتسب به اصلاح‌طلبان پس از به قدرت رسیدن حسن روحانی به همکار غیررسمی این موسسه تبدیل شده‌اند.

نشریه‌های «مهرنامه»٬ «اندیشه پویا» و «صدا» از جمله نشریاتی هستند که در دو سال گذشته روشی مشابه روزنامه کیهان علیه برخی روشنفکران پیش گرفته‌اند.

این رسانه‌ها بسیاری از پروژه‌های پایان یافته در مرکز پژوهش‌های موسسه کیهان را با قالبی جدید ارائه می‌کنند که همین مساله با خشم بسیاری از روشنفکران مواجه شده است.

روزنامه «بهار» که در حال حاضر از حمایت‌های مالی دولت حسن روحانی بهره‌مند است٬ تلاش می‌کند با ژست «اصلاح‌طلبی» و «حرفه‌ای‌گری» چهره‌ای از روشنفکران ایران ارائه کند که حسین شریعتمداری پس از سال‌ها فعالیت در کیهان موفق به ترسیم چنین چهره‌ای از آنها نشد.

 

 

 

کاربر مهمان امیر در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۴ :
من از بیننده های تقریبا

من از بیننده های تقریبا همیشگی شما هستم.به گمانم هرچند در جستجوی مطالب و باز نشر آنها خوب عمل می کنید در تحلیل بسیار ضعیف هستید.چگونه روزنامه ای با سابقه چندبار توقیف رو به پروژه کیهان وصل می کنید.من هرچه در مطالب بهار می نگرم در حمایت از برجام از اصلاح طلبان حتی اصلاح طلبان تندرو نشانه ای از پروزه کیهان نمی بینم.نگاه شما به مطالب این قدر سطحی است که یک مطلب را بهانه چنین حمله ای قرار می دهید؟ در ضمن اگر شما کمی با حرف های آقای براهنی آشنا بودید می دانستید که جنس نظرات ایشان معمولا چنین است. لطفا کمی منصف باشید و از کلمات تند و تحلیل های اتهام زننده بپرهیزید چون مردم از این تحلیل ها خسته اند. خوشحال می شوم اگر سندی مبنی بر حمایت مالی دولت حسن روحانی از روزنامه بهار هم منتشر کنید که ما حداقل این وسط تکلیف خودمان را بدانیم.سپاس و ممنون از سایت خوبتان

محمد رضا در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۹۴ :
من شخصا اندیشه پویا را مطالعه

من شخصا اندیشه پویا را مطالعه می کنم ولی اصلا چنین چیزی که شما می گویید در آن ندیدم! مصاحبه بهار با ابراهیم گلستان هم اصلا جنجالی نبود! گلستان کلا آدم رک و صریحی است و شاید نویسنده این مطلب در دیگربان اولین بار مصاحبه با گلستان را خوانده است!‌ گلستان در این مصاحبه کلا می گه وطن اینجوری نیست که من حالا ایران زندگی نمی کنم اتفاق خاصی باشد و بعدش هم مثل همیشه از سعدی علیه الرحمه دفاع می کند و تاکید بر بازخوانی سعدی دارد.

مهرنامه اخیرا مطالبی بر علیه چپ ها منتشر می کند ( که اندکی صورت مغرضانه به خود گرفته بود) ولی از اندیشه پویا چنین چیزی ندیده ام. در هر صورت مهرنامه و اندیشه پویا و صدا و تجربه و روزنامه های شرق و آرمان و قانون و بهار و اعتماد تنها رسانه های موجود برای دگراندیشان برای طرح مطالب هستند.

از دیگربان این مطلب اندکی بعید بود.

محمود در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۹۴ :
به نظر من مطالبی که در مورد

به نظر من مطالبی که در مورد روشنفکرهایی از نوع براهنی مطرح میشه زیاد از واقعیت دور نیست چرا که هنوز هم که هنوزه قلب روشنفکرهای وطنی همچون براهنی با جمهوری اسلامی همراهه.bq

کاربر مهمان جواد در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۹۴ :
خیلییییییی مردمی بود قاتل فرزندانمان را آریوبرزن مینامد.

اینها ژورنالست های بظاهر مردمی ولی بر علیه مردم بودند حالا درلباس خودشان ظاهر شده اند.البته ،الباقی همچنان از آخور قبلی تغذیه می کنند.بعضی در داخل و خارج از کشور،در اصطلاح معروف ،هم از توبره و هم از آخور می خورند.
نواب صفوی برای تحقیر هم مصنفی های مخالف خود می گفته است،اینها مانند سوسک حمام هستند،تمام روز با کف صابون شسته می شوند ولی شب برمیگردند چاه توالت.نمونه اش را در خارج کشور هم زیاد داریم.یکی می گوید مردم در تظاهرات ۸۸ گفتند ؛هم غزه هم لبنان ،جانم فدای ایران.آن دیگری گفت کشتار هزاران جوان اعدامی دوران عمام طلایی را می بخشیم،آن دیگری گفت حرفش را هم نزنید مردم فراموش کرده اند،شماهم چیزی نگو. آن دیگری گفت،حتا یک لکه خاکستری در مسایل اقتصادی بر دامن خامنه نیست،و همان قبلیه در مصاحبه با تلویزیون آمریکا با افتخار می گوید که شاگرد،شاگرد عمام طلایی بوده است.آخری که خیلییییییی مردمی بود قاتل فرزندانمان را آریوبرزن مینامد.مموتی با آنهمه بدنامی آنان را«برادران قاچاقچی خودمان نامید » ،ولی اینان آریوبرزن مینامند.کدامشان صادقند؟ این جماعت نون به نرخ روزخور، برای مقاصد زودگذرشان به افتخارات و سابقه این کشور هم رحم نمی کنند .عجب دنیایی داریم کَل علی؟

کاربر مهمان در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۹۴ :
بابا از ديگربان بعيد بود اين

بابا از ديگربان بعيد بود اين تحليل بي محتوا. اين چه تحليلي كه كار كرديد؟ مصاحبه با رضا براهني و ابراهيم گلستان بازي در زمين كيهانه؟

رضا در تاریخ ۹ آبان ۱۳۹۴ :
این عبارت رو یک بار دیگه

این عبارت رو یک بار دیگه بخوانید: «روزنامه «بهار» که در حال حاضر از حمایت‌های مالی دولت حسن روحانی بهره‌مند است٬ تلاش می‌کند با ژست «اصلاح‌طلبی» و «حرفه‌ای‌گری» چهره‌ای از روشنفکران ایران ارائه کند که حسین شریعتمداری پس از سال‌ها فعالیت در کیهان موفق به ترسیم چنین چهره‌ای از آنها نشد.»

به عنوان خواننده ای که تقریبا از ابتدای شکل گیری دیگربان با آن همراه بودم، خواندن این مطلب خیلی تعحب آور بود. این مطلب بیشتر از اینکه یک خبر (با المانهای حرفه ای) باشد یک تحلیل دم دستی و حتی بدون ارائه مستندات لازم برای اثبات آن است.

البته هیچ اشکالی ندارد که دیگربان وارد تحلیل هم بشود، اما ذات تحلیل با کوتاه نویسی خبر تناقض دارد. به نظرم این نوشته بیشتر از ذهنیت یک کیهان نویس نوشته شده بود تا روزنامه نگاری که با آگاهی از اصول این حرفه، خبر تهیه می کند.

متاسف شدم :(

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)