سکوت ایران درباره گزارش‌هایی مبنی بر «ربوده شدن» برخی فرماندهان سپاه در منا

مقام‌های جمهوری اسلامی در خصوص برخی گزارش‌ها مبنی بر احتمال «ربوده شدن» شماری از فرماندهان سپاه، دیپلمات‌ها و کارمندان ایرانی در جریان فاجعه منا از سوی «موساد» سکوت کرده‌اند.

برخی رسانه‌های جهان عرب گزارش کرده‌اند که در جریان حادثه منا سازمان «موساد» با همکاری سازمان اطلاعات و امنیت عربستان اقدام به ربودن شماری از مقام‌های ایرانی کرده است.

غضنفر رکن‌آبادی٬ سفیر سابق ایران در لبنان از جمله مقام‌هایی است که گفته می‌شود در جریان این حادثه ربوده شده است.

این در حالی است که پایگاه اطلاع رسانی شبکه تلویزیونی العربیه به نقل از منابع آگاه آن کشور اعلام کرده که نام غضنفر رکن‌آبادی در هیچ یک از مبادی ورودی عربستان ثبت نشده است.

علی اصغر فولادگر٬ رئیس دفتر مطالعات راهبردی سپاه پاسداران از دیگر فرماندهان سپاه است که گفته می‌شود در حادثه منا مفقود شده است.

حسن دانش، فؤاد مشغلی، عمار میر انصاری٬ حسن حسنی و شمار دیگری از نیروهای سپاه پاسداران و دفتر بعثه حج ایران از جمله مفقودان این حادثه اعلام شده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده‌اند٬ اما به شدت از عربستان برای همکاری نکردن در شناسایی کشته شد‌گان و پیدا کردن مفقودان و انتقال پیکر قربانیان به ایران خشمگین هستند.

پیش‌تر گزارش‌هایی در خصوص مرگ برخی فرماندهان سپاه و مقام‌های حکومتی ایران در حادثه منا منتشر شده که مقام‌های ایران ترجیح داده‌اند در این‌باره نیز سکوت کنند.

 

 

ناشناس در تاریخ ۷ مهر ۱۳۹۴ :
درود بر تو. چند فرضیه بی

درود بر تو. چند فرضیه بی طرفانه و ممکن نه مثل نظر آن کاربر قبلی مهمان از سر احساسات بی منطق ضد عربستانی.

کاربر مهمان در تاریخ ۷ مهر ۱۳۹۴ :
لابد این نخبه ها دزدیده اند

لابد این نخبه ها دزدیده اند که ترشی بیاندازند یا بگذارند لای جرز دیوار !

کاربر مهمان در تاریخ ۷ مهر ۱۳۹۴ :
وقتی به نصایح ما مردم گوش

وقتی به نصایح ما مردم گوش نمیدن و میرن پول میریزن تو حلقوم مادر داعش حقشونه واقعا

تا شما باشید به نصایح مردم گوش بدید

تا نصیحت بعدی بای

کژدم در تاریخ ۶ مهر ۱۳۹۴ :
https://kajdoum1.blogspot.com
دستگیری ها یا پناهندگی ها با «گنجهای اطلاعاتی»؟

سخنگوی وزارت خارجهٔ رژیم اسلامی حاکم بر ایران در پاسخ عربستان سعودی مبنی بر ورود غیر قانونی و استفاده از پاسپورت جعلی توسط «رکن آبادی»؛ میگوید که «رکن آبادی با پاسپورت عادی (منظورش پاسپورت غیر دیپلماتیک است) و به صورت قانونی وارد عربستان شده است» امّا همین سخنگو برای اثبات سخنش میگوید که: «پاسپورت رکن آبادی ممهور به مهر روادید» بوده است. امّا گویا نمیفهمد که آن پاسپورت باید «مهر ورود» خورده باشد و گرنه «مهر روادید» دلیل ورود قانونی شخصی به یک کشور نمیشود. بلکه این مهر ورود و خروج است که سند ورود و خروج قانونی به حساب می آید.

سناریوی احتمالی اوّل

البته این نظر شخصی من است و بر پایهٔ اظهارات مقامات سعودی و مقامات رژیم اسلامی ایران به این نتیجه رسیده ام که البته احتمالات هستند:
رکن آبادی با پاسپورت عادی تقاضای مسافرت میکند؛ روادیدش صادر میشود. سپس با پاسپورتی که به طور رسمی جعل شده بود؛ باز هم تقاضای روادید میکند و با شناسهٔ جعلی و مهر دوّم روادید وارد عربستان میشود و چه بسا در همان زمان تقاضای دوّم با انطباق تصویر لو میرود و «دستگیر شده است» و دست رژیم ایران هم به جایی نخواهد رسید. رکن آبادی منبع اطلاعات زیادی در رابطه با حزب الله لبنان و شبکه های سپاه قدس است و «صندوقچهٔ طلا» به حساب می آید.

سناریوی احتمالی دوّم

رکن آبادی با نام رسمی خود وارد عربستان شده و در هیر و ویر لگد مال شدن حاجی ها؛ توسط نیروهای مخفی عربستان دستگیر شده است و عربستان سعودی؛ با مطرح نمودن «جعلی بودن نام و ورود غیر قانونی» میخواهد به رژیم بگوید که: «دیگر دنبالش نباشید و حد اقل این خواهد بود که رکن آبادی باید به جرم ورود غیر قانونی و چه بسا جاسوسی؛ باید دادگاهی شود».

سناریوی احتمالی سوّم:

رکن آبادی به بهانهٔ حج؛ به عربستان رفته و خود را تسلیم مقامات عربستانی کرده و در آنجا «پناهنده» شده است و «گنجینهٔ بسیار بزرگی نیز با خود برده است». (مانند همان فیلمبردار و عکاس بیت رهبری که با احمدی نژاد به آمریکا رفت و باز نگشت).

این سناریوهای احتمالی در رابطه با سایر فرماندهان سپاه و مقامات حکومت اسلامی حاکم بر ایران نیز میتواند صدق کند.

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)