پناهیان حادثه منا را «قتل عام» نامید

ایران برای واکنش به عربستان منتظر بازگشت حجاج است

جمهوری اسلامی خود را برای واکنش تند به حادثه منا پس از خروج کامل حجاج ایرانی از عربستان سعودی آماده می‌کند.

در حادثه منا دست‌کم ۱۵۵ ایرانی جان خود را از دست داده‌اند و به نظر می‌رسد مقام‌های جمهوری اسلامی ترجیج داده‌اند پس از خروج زائران ایرانی از عربستان٬ به این حادثه واکنشی تند نشان دهند.

با اعلام موافقت علی خامنه‌ای مبنی بر دفن قربانیان این حاثه در «گلزار شهدا» این حادثه از نظر مقام‌های ایران اقدامی «برنامه‌ریزی» شد تلقی شده است.

ابراهیم رئیسی٬ دادستان کل کشور هم روز گذشته اعلام کرده بود این حادثه را «عمدی» می‌داند و ایران از عربستان سعودی به دادگاه‌های بین‌المللی شکایت خواهد کرد.

مجلس ایران هم طرحی دوفوریتی در این زمینه آماده کرده بود که به گفته مهرداد بذرپاش برای حفظ جان زائران ایرانی در عربستان این طرح معلق شده است.

آقای بذرپاش گفته پس از بازگشت کامل زائران ایرانی به کشور طرح مذکور در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

علیرضا پناهیان٬ یکی از روحانیون نزدیک به دفتر علی خامنه‌ای هم امروز گفته «حجاج بازگردند اخبار مهمی» درباره این حادثه را فاش خواهد کرد.

پناهیان افزوده «کسانی از اتفاق آن روز منا حرف‌هایی زده‌اند که جرات گفتنش نیست و علت عدم این جرات این است که حاجیان ما هنوز آنجا هستند و امنیت آن‌ها در خطر است.»

به گفته وی «نمی‌توان باور کرد که چنین اتفاق هولناکی فقط به دلیل ضعف مدیریتی بوده باشد و واقعیت این است که این فاجعه چیزی جز یک قتل عام برای مسلمین نبوده است.»

پناهیان اضافه کرده «من منتظرم تا حاجیان به کشور بازگردند تا آن موقع اخباری را به شما بگویم که بدانید و مطمئن شوید که آل سعود برای اینکه مطمئن شود این قتل عام صورت گرفته٬ چه اقدامات اضافه‌ای انجام داده است.»

 

کاربر مهمان در تاریخ ۷ مهر ۱۳۹۴ :
عدم دوستی

عربستان هیچگاه با ایران دوستی نخواهد کرد. انان روباهانی مکارند.و مردمانی به دور از تمدن و فرهنگ. انان کوته نگرند و قاتل

کاربر مهمان در تاریخ ۵ مهر ۱۳۹۴ :
لابد اخبار مهم را پناهیان در

لابد اخبار مهم را پناهیان در اختیار حجاج از حج بازگشته خواهد گذاشت !

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)