یک سایت محافظه‌کار منتشر کرد:

پنج پیشنهاد عمان به ایران و آمریکا در مذاکرات

عمان پس از شکست مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا در مسقط٬ پنج پیشنهاد جدید به مقام‌های آمریکا و جمهوری اسلامی ارائه کرده است.

یک سایت نزدیک به مجلس ایران با اعلام این خبر نوشته عمان با طرح این پیشنهاد‌ها می‌خواهد به جایگاه برجسته‌ای در منطقه دست یابد.

نخستین پیشنهاد مسقط به تهران بر ادامه ممنوعیت ورود پول به ایران تاکید شده تا شائبه حمایت مالی جمهوری اسلامی از برخی گروه‌های منطقه به وجود نیاید.

در مقابل هم غرب به خصوص کشور‌های اروپایی در صنایعی که ایران دچار مشکل است٬ تکنولوژی و تجهیزات روز دنیا به این کشور صادر خواهند کرد.

پیشنهاد دوم ضرورت مذاکره ایران و آمریکا در مورد مسائل منطقه‌ای را مطرح و اضافه کرده توافق در این زمینه می‌تواند زمینه توافق هسته‌ای را فراهم آورد و لزومی هم ندارد مذاکرات آن علنی باشد.

مسقط در سومین پیشنهاد خود خواستار حضور یک کشور عضو اتحادیه عرب در مذاکرات هسته‌ای شده و نوشته این مذاکرات بهتر است با عنوان ۱+۱+۵ دنبال شود.

چهارمین پیشنهاد متضمن دو سناریو تا اواسط اسفند ۱۳۹۳ و خرداد ۱۳۹۴ است که هدف آن رسیدن ایران و غرب بر سر یک توافق نهایی است؛ جزئیان این سناریو‌ها اعلام نشده است.

عمان در پنجمین پیشنهاد خود خواسته باراک اوباما از اختیارات خود در جهت پیشبرد مذاکرات استفاده کند.

این سایت محافظه‌کار افزوده آمریکا روی خوشی به این پیشنهاد‌ها نشان نداده و ایران نیز در لایه‌های میانی، از دور جدید مذاکرات هسته‌ای انتظار بالایی ندارد.

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)