نصیری: تضعیف دولت روحانی دلیل موجهی ندارد

مهدی نصیری٬ سردبیر فصلنامه محافظه‌کار «سمات» نوشته دولت روحانی با اصلاح‌طلبان «فاصله» دارد و «هرگز» مقابل «توصیه‌های» علی خامنه‌ای ایستادگی نکرده و به همین دلیل «هیچ دلیل موجهی» برای تضعیف این دولت وجود ندارد.

متن کامل این یادداشت با عنوان «تضعیف دولت روحانی به نفع نظام نیست»:
وقتی دکتر روحانی رای آورد و رییس جمهور شد، در مصاحبه‌ای گفتم با وجود آنکه به روحانی رای ندادم اما انتخاب وی را بهترین تقدیر خداوند برای جمهوری اسلامی می‌دانم و دلایل این حرف را به اجمال در آن مصاحبه بیان کردم. اکنون با گذشت بیش از یک سال از ریاست جمهوری آقای روحانی، همچنان بر این باور هستم و معتقدم دولت روحانی در مجموع فارغ از انتقاداتی که بعضا به آن وارد است، یار و یاور نظام جمهوری اسلامی و عاملی در جهت ثبات داخلی و خارجی نظام و تثبیت شرایط روحی و روانی جامعه ـ که نیاز اساسی امروز جامعه ما است ـ بوده است.

دولت روحانی می‌توانست اهل جنجال آفرینی، تنش زایی و ماجراجویی ـ مشابه آنچه بعضا در دولت اصلاحات و چهار ساله دوم دولت قبل دیده می‌شد ـ باشد که از جهاتی می‌تواند منافعی نیز برای دولت و جریان سیاسی وی داشته باشد، اما این اتفاق نیفتاده است و همین امر هم موجب دلخوری برخی از اصلاح طلبان از وی بوده است.

روحانی در سیاست‌های کلی و اساسی نظام اگر هم کاستی‌هایی داشته باشد اما هرگز در مقابل آنچه در توصیه‌های مقام معظم رهبری مطرح می‌شود، ایستادگی و مقاومت نکرده است و شخص رییس جمهور بار‌ها بر آن‌ها تاکید کرده است.

مواضع رییس جمهور و وزرات خارجه در باره حوادث اخیر غزه، فاصله فکری دولت را از برخی عناصر اصلاح طلب نشان داد. در سیاست‌های اقتصادی کاملا مشهود است که مصلحت کلان نظام و جامعه و نه پوپولیسم و عوام‌فریبی مد نظر دولت است و این نشانه‌ای مهم بر سلامت جهت گیری اقتصادی دولت است.

بر این اساس هیچ دلیل موجهی برای تضعیف دولت وجود ندارد و بهترین گزینه، همراهی و تقویت دولت برای برداشتن گام‌های اساسی‌تر برای رفع مشکلات متعدد کشور است.
 
اصولگرایان منتقد دولت روحانی باید متوجه باشند که شکست دولت روحانی در ذهنیت جامعه بعید است اذهان را متوجه یک بدیل اصولگرا کند بلکه شانس تقویت جریان افراطی اصلاحات را در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری افزایش خواهد داد.

بدیهی است مقصود از این نوشتار این نیست که نباید از دولت کنونی انتقاد کرد و چشم بر ضعف‌ها و خطاهای آن بست اما باید متوجه باشیم ظرفیت جامعه برای تحمل تنش‌های سیاسی و نزاع‌های بی‌حاصل بین دو جناح حدی دارد و نمی‌توان مطمئن بود که تسلسل باطل به قدرت رسیدن یک جناح بر اثر شکست فضیحت بار جناح دیگر (که معمولا جناح غالب جناح مغلوب را متهم به فضیحت و فساد و ناکارآمدی و... می‌کند) برای همیشه ادامه پیدا کند.

البته حتی اگر تداول این گونه‌ای قدرت در کشور همچنان ادامه دار باشد هرگز نباید از تبعات سوء فرهنگی و اجتماعی و اعتقادی و اخلاقی آن برای جامعه و مردم غافل بود و باید همیشه این سخن امیرالمؤمنین علیه‌السلام را به یاد داشت که الغالب بالشر مغلوب.
 
جناح‌های دلسوز کشور و نظام باید به مکانیسمی بیاندیشند که چرخش قدرت با کمترین تلفات اخلاقی و سیاسی همراه باشد و هر دو جناح به گونه‌ای عمل کنند که مردم بین خوب و خوب‌تر و نه بین بد و بد‌تر را انتخاب کنند.

جامعه امروز ما نیازمند عقلانیت، اعتدال، استدلال، کارآمدی با حفظ قدر مقدور و حد میسور ارزش‌ها و آرمان‌ها است.

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)