«نیروهای انقلابی باید جبهه‌ای منسجم تشکیل دهند»

یدالله جوانی٬ مشاور نماینده ولی‌ فقیه در سپاه گفته تشکیل «جبهه» فرهنگی انقلاب از سوی نیروهای «مؤمن و انقلابی یک ضرورت» است و «دست‌هایی» می‌خواهد این جریان را در ایران «تضعیف و منزوی» کند.

وی نوشته «عناوینی چون غیرعقلانی، افراط‌گرا، غیرمعتدل و... این روز‌ها چون تازیانه‌ای بر سر برخی از نیروهای مؤمن و انقلابی فرود می‌آید» و «برخی از جریان‌های افراطی در دولت، با چماق شعار اعتدال به دنبال حذف نیروهای مؤمن و انقلابی و کنار زدن آن‌ها هستند.»

متن خلاصه شده این یادداشت با عنوان «ویژگی‌ها و شاخص‌های نیروهای مومن و انقلابی»:
در تقسیم‌بندی جریان‌های فعال فرهنگی در کشور از منظر انقلاب اسلامی به طور کلی دو جریان فرهنگی را می‌توان مورد مطالعه قرار داد:

۱- جریان فرهنگی مؤمن انقلابی
۲- جریان فرهنگی غیرمؤمن و غیرانقلابی

هر یک از این دو جریان به صورت طیف‌گونه در عرصه‌های مختلف ورود داشته و در قالب احزاب، گروه‌ها و تشکل‌ها، مشغول فعالیت می‌باشند. در شرایطی که دشمنان انقلاب اسلامی، در برابر انقلاب و نظام اسلامی به صورت جبهه‌ای عمل و با به راه انداختن جنگ نرم و تهاجم سنگین فرهنگی، تلاش می‌کنند با جبران شکست‌ها ناکامی‌های خود طی سه دهه گذشته در عرصه‌های دیگر و انقلاب را در عرصه فرهنگی به مرز فروپاشی بکشانند، تشکیل جبهه فرهنگی انقلاب از سوی نیروهای مؤمن و انقلابی یک ضرورت است.

حوادث سال‌های اخیر در کشور در حوزه مسائل سیاسی و فرهنگی، به ویژه از سال ۱۳۸۸ به این طرف، جبهه‌ای عمل کردن دشمنان خارجی با کمک عوامل داخلی آن‌ها را به خوبی نشان می‌دهد. بدیهی است که در چنین شرایطی، نیروهای مؤمن و انقلابی نیز باید به صورت جبهه‌ای عمل نمایند. به عبارت دیگر، شرایط و اقتضائات در دهه چهارم انقلاب اسلامی، تشکیل جبهه فرهنگی انقلاب از سوی جریان فرهنگی مؤمن و انقلابی را به یک امر ضروری و اجتناب‌ناپذیر تبدیل کرده است.

 در چنین فضا و شرایطی، با یک حرکت جبهه‌ای، منسجم و هدفمند، نیروهای مؤمن و انقلابی، به راحتی می‌توانند همانند گذشته، انقلاب را محافظت نموده و به سمت آرمان و اهدافش به پیش ببرند. اکنون دست‌هایی در کار است تا از یک طرف جریان فرهنگی مؤمن و انقلابی را در کشور تضعیف و منزوی نموده و از طرف دیگر زمینه‌ها و بستر‌های رشد و گسترش فعالیت جریان فرهنگی غیرمؤمن و غیرانقلابی را بیش از پیش فراهم سازد.

در فضای سیاسی کشور، نیروهای مؤمن و انقلابی به طرق مختلف و با شگرد‌ها و ترفند‌های شیطانی مورد هجوم قرار می‌گیرند و تلاش می‌شود تا یکی پس از دیگری با عناوین مختلف و برچسب‌های ناروا از صحنه خارج شوند.

در سال ۱۳۷۶ با شکل‌گیری جبهه اصلاحات، همگان شاهد بودند که چگونه نیروهای مؤمن و انقلابی تحت عناوینی چون خشونت‌گرا، مخالف حقوق مردم، شبه‌نظامیان چماق به دست، مخالف قانون و... تعریف و مورد هجوم قرار گرفتند. در شرایط کنونی نیز این نیرو‌ها با عناوین جدید دیگری مورد هجوم قرار گرفته و تلاش می‌شود از صحنه خارج شوند.

عناوینی چون غیرعقلانی، افراط‌گرا، غیرمعتدل و... این روز‌ها چون تازیانه‌ای بر سر برخی از نیروهای مؤمن و انقلابی فرود می‌آید. شعار «اعتدال» از شعار‌های اصلی دولت یازدهم است و متأسفانه در ذیل این شعار خوب، برخی از جریان‌های افراطی در دولت، با چماق همین شعار به دنبال حذف نیروهای مؤمن و انقلابی و کنار زدن آن‌ها هستند.

اما نشانه‌ها و قرائن به گونه‌ای است که گویا عده‌ای با نفوذ در برخی از مراکز کلیدی دستگاه اجرایی، به دنبال تقویت جریان فرهنگی غیرمؤمن و غیرانقلابی با حمایت‌های سیاسی و مالی دولتی هستند و همین افراد درصدد منزوی ساختن نیروهای مؤمن و انقلابی می‌باشند. این وضعیت داخلی نیز، ضرورت جبهه‌ای عمل کردن جریان فرهنگی مؤمن و انقلابی را مضاعف می‌نماید.

امروز در سطح کشور و در میان آحاد مردم از یک طرف و در سطوح احزاب، گروه‌ها و تشکل‌های رسمی و شناخته شده ارزشی از طرف دیگر، ظرفیت‌های بالایی وجود دارد که همگی متعلق به جریان فرهنگی مؤمن و انقلابی است؛ لکن جزیره‌ای عمل کردن این مجموعه‌ها و بعضاً انجام اقدامات تکراری و غیرضرور، باعث شده تا این جریان نتواند از ظرفیت‌های خود به خوبی استفاده کند. بنابر این موفقیت جریان فرهنگی مؤمن و انقلابی در کشور، در گرو جبهه‌ای و منسجم عمل کردن آنان با رویکرد هم‌افزایی ظرفیت‌هاست.

نیروهای فعال در عرصه فرهنگی سیاسی کشور با توجه به ویژگی‌ها و شاخص‌های نیروهای مؤمن و انقلابی از منظر انقلاب اسلامی و مکتب امام و رهبری، باید یکدیگر را شناسایی کرده و در مسیر همگرایی و انسجام با یکدیگر پیش‌قدم شده و با رسیدن به ساز و کارهای مناسب، معقول و منطقی، در ‌‌نهایت جبهه‌ فرهنگی انقلاب اسلامی را تشکیل دهند. ملاک‌ همگرایی تمامی تشکل‌ها و گروه‌های فرهنگی سیاسی در کشور، باید همین شاخص‌ها و ویژگی‌ها باشد.
 

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)