محمدتقی مصباح یزدی:

دولت وظیفه دارد به آخرت مردم فکر کند

محمدتقی مصباح یزدی می‌گوید دولت «وظیفه» دارد به آخرت مردم فکر کند٬ آخرت «اساس» فرهنگ است و فراموش کردن آن «انسان را به کفار ملحق می‌کند.»

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی «امام خمینی» این اظهارات را در دفتر علی خامنه‌ای در قم بیان کرده است.

سخنان مصباح در واکنش به اظهارات حسن روحانی مبنی بر این که نمی‌توان مردم را با شلاق به بهشت برد و افرادی که در این زمینه‌ها صحبت می‌کنند٬ عده‌ای بیکار هستند٬ بیان شده است.

وی پیش‌تر نیز تحصیل‌کرده‌های بریتانیا {حسن روحانی} را از «مهم‌ترین» عوامل «انحراف فرهنگی» در جمهوری اسلامی اعلام کرده بود.

مهم‌ترین گزاره‌های اظهارات وی:
● آیا وظیفه و مسؤولیت قانونی و رسمی برای دولت وجود ندارد که در مورد آخرت مردم بیندیشد یا فکر آخرت برای افراد بیکار است و دولت کارهای مهم‌تری دارد؟

● اگر تا اندازه‌ای که واجب است برای آخرت تلاش نکنیم دچار خسارت می‌شویم و نمی‌شود از این مقدار توجه به آخرت گذشت؛ انکار آخرت، انکار دین است و فراموش کردنش انسان را به کفار ملحق می‌کند.

● این‌ها به کسانی که دنبال این مباحث هستند می‌گویند بی‌سواد‌ها، بیکار‌ها، ببینید آمریکایی‌ها چه پیشرفته‌اند آن‌وقت ما دلمان خوش است که انقلاب کرده‌ایم؛ یعنی ضعف ایمان به آخرت باعث می‌شود توحید انسان هم ضعیف شود.

● اهمیت دادن به آخرت تکلیفی اجتماعی است. آیا این از مسائل شخصی است و باید خودمان با ذکر و ورد، یاد خدا کنیم یا باید دیگران را هم به فکر آخرت بیندازیم؟

● {در توضیح جایگاه آخرت در نظام فکری، ارزشی و فرهنگی اسلام} طبق تفسیری که ما از فرهنگ قبول داریم، اساس فرهنگ باور‌ها و ارزش‌ها است و مسائل دیگر مقدمات و یا نتایج آن هستند.

● {برخی}  یک‌سری آداب، رسوم، رقص‌های محلی، گویش و احیانا خرافات را با هم جمع می‌کنند و می‌گویند این‌ها فرهنگ است، در مورد این‌ها نمی‌شود گفت که نظام ارزشی و فرهنگی دارند.

● اگر می‌خواهیم بگوییم چه کاری خوب یا بد است و یا اینکه ارزش کار‌ها را نسبت به یکدیگر بسنجیم باید ببینیم چه تأثیری بر آخرت ما دارند.

● برخی کاملا آخرت را فراموش کرده و یا به کلی منکر آن می‌شوند. این‌ها تمام توجه‌شان به دنیا است مانند مارکسیست‌ها که می‌گویند دین افیون جامعه است.

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)