«باید بر حجاب افراد در شرکت‌های خصوصی هم نظارت شود»

وب‌سایت «الف» از آنچه «دین‌گریزی» و «بدحجابی» در موسسات خصوصی نامیده انتقاد کرده و خواستار نظارت بر نحوه پوشش افراد شاغل در این موسسات و نحوه برخورد آنها با «جنس مخالف» شده است.

متن کامل این یادداشت که در بخش تعاملی «الف» با عنوان «دین‌گریزی در موسسات خصوصی و غیردولتی» منتشر شده است:

چندی پیش برای تعمیر تبلت به نمایندگی آن رفته بودم چند خانم در قسمت پذیرش مشغول بودند که ظاهری وحشتناک و بی‌حجاب با انواع اقسام آرایش را داشته‌اند.

هتلی در کنار محل کارمان وجود دارد که همه خدمات و پرسنل آن از کروات استفاده می‌کنند.

بیمارستانی خصوصی هم که گذر همه به آن افتاده است از حراست تا اکثر پزشکان با کراوات تردد می‌کنند وضعیت پوشش پرستاران و تعامل آن‌ها با دیگر همکاران را هم که دیده‌اید.

و...

مدت‌ها بود که رفتار غیر متعارف برخی موسسات و شرکت‌های خصوصی و پوشش عوامل اجرایی و نیروهای انسانی آن‌ها برایم سوال برانگیز شده بود تا اینکه بخشنامه اخیر حراست دانشگاه آزاد مبنی بر عدم برخورد با دانشجویان در زمینه حجاب اسلامی این فرضیه را در ذهنم شکل داد که شرکت‌ها و موسسات خصوصی از ضوابط خاصی درمسائل اخلاقی و پوشش در کشور پیروی نمی‌کنند.

- کروات زدن از جمله امورات عادی و لازم الاجرا در بیمارستان‌ها و هتل‌ها و دیگر شرکت‌های خصوصی شده است.

آیا تا کنون به فتوای مراجع در این مورد توجه کرده‌اید؛ در پاسخ به یک استفتاء در سایت مقام معظم رهبری آمده است:

 «س ۱۳۷۹: پوشیدن کروات چه حکمى دارد؟

ج: به‌طور کلى پوشیدن کروات و دیگر لباسهایى که پوشش و لباس غیر مسلمانان محسوب مى‏شوند به‌طورى که پوشیدن آن‌ها منجر به ترویج فرهنگ منحطّ غربى شود جایز نیست.»

- مشخص بودن گوش‌ها و مو‌ها که دیگر در بین جامعه عادی است اما به نظر در این شرکت‌ها اجباری است. مگر همه ما آیات صریح قرآن را در مورد لزوم رعایت پوشش ندیده‌ایم:

 «یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّأَزْوَاجِکَ وَبَنَاتِکَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ (احزاب / ۵۹)

اى پیامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوششهاى خود را بر خود فرو‌تر گیرند.

إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ کُلُّ أُولئِکَ کَانَ عَنْهُ مَسْؤُولًا (اسرا/۳۶)

همانا گوش و چشم و قلب همه مورد پرسش خواهند بود

- استفاده از مواد آرایشی برای زنان هرچند که همه‌گیر شده است اما شدت آن در بین فعالان بخش خصوصی مشهود است.

- نوع برخورد با جنس مخالف در این موسسات و دانشگاه‌ها که بسیار زننده و با نوع برخورد با همجنس چندان متفاوت نیست و در برخی موارد روان‌تر است.

با یک نگاه دقیق‌تر شاید وجود قانونی ولو ضعیف را می‌بینیم مثلا همه پرسنل بانو و یا دانشجویان دختر از مقنعه استفاده می‌کنند ولی فقط دور گردن آن‌ها را می‌گیرد و گرنه گوش و مو که اصلا پوششی ندارد.

اما آنچه کاملا مشهود است عدم نظارت بر این شرکت‌ها و موسسات است همچین‌‌ رها شده‌اند که هرکاری دلشان می‌خواهند می‌کنند این‌ها که گفته‌ام آنچه که ما می‌بینیم بود وای بر نادیده‌ها.

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)