«مردم انگیزه‌ای برای نان‌خور اضافی ندارند»

وب‌سایت «الف» از روش‌‌های ترغیب فرزندآوری در ایران انتقاد کرده و آن را موجب خنده دانسته است.

این وب‌سایت نوشته «مردی که طولانی‌ترین قرارداد کاریش شش ماهه می‌باشد و اعتبار دفترچه بیمه‌اش دوماهه و چهارماهه تمدید می‌شود حق دارد فقط به یکی دو فرزند بیندیشد؟»

متن کامل این یادداشت با عنوان «رابطه افزایش جمعیت و تامین معاش»:
برای سیاست‌های جمعیتی در هر کشور با توجه به شرایط زمانی متغیر می‌باشد. کشور ما سال‌ها بود که سیاست دو فرزندی را به روش‌های گوناگون تبلیغ می‌کرد و مدتیست این سیاست به افزایش جمعیت تغییر کرده است. رهبر معظم انقلاب هم در سخنان خود بار‌ها به این مسئله اشاره نموده‌اند.

اما نحوه عمل به این دستور از سوی مسئولین و قانون‌گزاران آنچنان عجیب است که بیسواد‌ترین افراد جامعه هم به آن پی برده‌اند. مانند نصب بنر‌ها یا بروشورهایی که در آن توصیه به فرزند آوری شده که بیشتر موجب خنده رهگذران و رانندگان را فراهم می‌کند یا مثلا مجازات و تعقیب قضائی برای کسانی که اقدام به جلوگیری دائمی از بارداری نمایند و از این قبیل اقدامات! لابد قدم بعدی آقایان هم فروش وسائل پیشگیری از بارداری تنها با کسب مجوز خواهد بود!

برایم عجیب است چرا عزیزان مسئول علت اصلی عدم تمایل به فرزندآوری را نمی‌فهمند. وقتی در جامعه‌ای زندگی کنی که شرکت‌های پیمانکاری یک برده‌داری نوین را به راه انداخته‌اند٬ چه انگیزه‌ای برای یک نان‌خور اضافه باقی می‌ماند؟

وقتی خصوصی سازی که قرار بود موجب کوچک شدن دولت گردد به قیمت پرشدن جیب شرکت‌های پیمانکار در قبال جان کندن کارگران تمام می‌شود چه کسی جرات می‌کند به فرزندان زیاد بیندیشد؟

وقتی معدودی از دکتر‌هایمان آنقدر بی‌رحم شده‌اند که برای دریافت پورسانت از آزمایشگاه‌ها و کلینیک‌ها، زنان حامله را به آزمایش‌های گران قیمت غیرضروری وادار می‌نمایند آیا فرزند بیشتر تبدیل به کابوس نمی‌شود؟

مرد خانواده‌ای که باید در محیط کار با نصف حقوق همکار رسمی یا قرارداد معین کار کند تنها به این دلیل که شرکتی‌ست آیا حق ندارد از افزایش هزینه‌ها شاکی شود؟

مردی که طولانی‌ترین قرارداد کاریش شش ماهه می‌باشد و اعتبار دفترچه بیمه‌اش دوماهه و چهارماهه تمدید می‌شود حق دارد فقط به یکی دو فرزند بیندیشد؟

مسئولین عزیز! شمائی که مستقیم یا غیرمستقیم با رای این ملت بر صندلی‌های خود تکیه داده‌اید این را بدانید که فرزند آوری رابطه تنگاتنگی با اقتصاد دارد.

به جای آنکه بر سر مجازات وازکتومی و توبکتومی چانه بزنید به معیشت مردم بیندیشید، به کارگران و کارمندانی که به سادگی اخراج می‌شوند، به آنانی که چند ماه حقوقی نمی‌گیرند، به آنانی که قرارداد کاری دو ماهه و چهار ماهه دارند و به آنانی که صورتشان نه از سرخوشی که از سیلی سرخ است..

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)