«اشرار از جوانان در پاتوق‌ها بهره‌برداری می‌کنند»

روزنامه «رسالت» در یادداشتی خواستار نظارت بر پاتوق‌های فرهنگی-ورزشی در کشور شده و نسبت به آنچه حرکت «خزنده» تجزیه‌طلبی در این پاتوق‌ها نامیده٬ هشدار داده است.

متن خلاصه‌شده این یادداشت با عنوان «پاتوق‌ها و کارکردهای خزنده»:
در غفلت برخی مديران امور اجتماعی و فرهنگی و خدمات شهری برای ايجاد و توسعه پاتوق‌های مثبت و متنوع، پاتوق‌های منفی به صورت قارچ‌گونه، در اينجا و آنجا شکل گرفته و افراد هم‌سوی خود را از گوشه و کنار شهر پيدا کرده و ساماندهی می‌کنند.

ممکن است برخی کلان‌شهرها برای خود وصف فرهنگی يا معنوی انتخاب کرده باشند اما پاتوق فروشندگان مواد مخدر سنتی، صنعتی، محصولات ماهواره‌ای، کالاهای قاچاق، داروهای کمياب، بازار لوازم مسروقه، اختلاط‌های لجام‌گسيخته، هرزگی‌ها و ... هرکدام در گوشه‌ای از همان شهر، بدون سروصدا و ايجاد حساسيت و بدون مواجهه با هرگونه مانع جدی ضمن يارگيری و تبديل به کانون تردد افراد همسو، به صورت خزنده به توليد پيام و تخريب ساختارهای فرهنگی اجتماعی و اقتصادی می‌پردازند.

اين کانون‌ها بعضی اوقات به مراکز قابل بهره‌برداری برای اشرار خارجی و عوامل داخلی آنان نيز تبديل می‌شود تا در فصل فتنه‌انگيزی و ايجاد بحران،... برای شکل‌گيری قشون اجاره‌ای خود راحت‌تر و ارزان‌تر، يارگيری کنند.

در اثر فرصت‌طلبی فرقه‌های انحرافی و غفلت برخی از متصديان امر، گاهی کانون‌های اجتماعی ورزشی ما در ورزشگاه‌ها نيز مورد سوءاستفاده واقع گرديده است.

جوانانی که از ساعت‌ها قبل از شروع مسابقات در ورزشگاه حاضر می‌شوند بارها طعمه عوامل فرقه‌های گمراه و منحرف و همچنين برخی مدعيان تبليغات تبشيری قرار گرفته‌اند و البته به صورت خاموش و خزنده. پاتوق‌ها از جهت قدرت تاثيرگذاری و انتشار پيام آنچنان کارآمد بوده‌اند که به عنوان يک فرصت ممتاز، توجه بدخواهان ملت ايران را نيز به خود جلب کرده‌اند.

بعضی از رهبران کشورهای همسايه که دکترای «عملگی» برای شيطان بزرگ را گرفته‌اند، با هدف تسری مدل به کار گرفته شده در سوريه و مصر به کشورهای ديگر منطقه و زمينه‌سازی برای تشديد گرايش‌های ناسيوناليستی و شکاف و جدايی بين مردم و به تدريج تحريک و ايجاد درگيری‌های داخلی، به بهره‌برداری فرصت‌طلبانه از ظرفيت پاتوق‌های اجتماعی روی آورده‌اند.

از فرصت اجتماع جوانان در استاديوم‌های ورزشی با تبليغ پنهان و آشکار بهره‌گيری می‌کنند. تی‌شرت‌های حاوی رنگ و آرم پرچم کشور همسايه در بين تماشاگران مسابقه فوتبال توزيع می‌شود. در وسط مسابقه عوامل وابسته به آنان که خود را بين تماشاگران جا زده‌اند، پارچه‌نوشته‌های تجزيه‌طلبانه و اختلاف‌انگيز را به نفع اهداف آن کشور بر بالای دست‌ها می‌گيرند و شعارهای مشابه می‌دهند.

همين کشور همسايه با بهره‌گيری از رستوران‌هايی به نام آن کشور در تهران و با تبليغ آرم پرچم خود اقدام به ايجاد پاتوق هدفمند می‌کند تا تحت پوشش آن برای سازمان نامرئی خود عضوگيری نمايد.

با توجه به ملاحظات فوق‌الذکر، مديران دستگاه‌های فرهنگی و مسئولان خدمات شهری لازم است به ايستگاه‌ها، توقفگاه‌ها، پاتوق‌ها و کانون‌های اجتماعی موجود به عنوان مراکز توليد پيام و هم‌افزايی ايجابی يا سلبی، نظارت بيشتری داشته باشند و:

۱- نسبت به آمايش مستمر کليه پاتوق‌ها و کانون‌های تردد اجتماعی، تفريحی، ورزشی و ... تجهيز و پشتيبانی و ساماندهی آن اقدام نمايند و از ظرفيت سمن‌ها و نهادهای مردمی واجد شرايط برای راهبری فرهنگی آن بهره‌گيری نمايند.

۲- با توجه به آغاز فصل تابستان و برجسته شدن مسئله اوقات فراغت، نسبت به تعريف اماکن جديد و پاتوق‌های هدفمند و دارای کارکردهای فرهنگی اجتماعی سازنده و مثبت اقدام لازم صورت گيرد.

۳- بسياری از نهادهای حکومتی و دستگاه‌های دولتی بناهای فوق‌برنامه‌ای فرهنگی، هنری، ورزشی، تفريحی، سياحتی دارند که با ظرفيت کامل در همه فصول سال مورد بهره‌برداری واقع نمی‌شود، و در بسياری از ساعات هفته بلااستفاده يا کم‌استفاده هستند.

در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مديريت جهادی دولت می‌تواند طی دستورالعملی اوقات فارغ اين اماکن را به منظور ارائه خدمات فرهنگی در اختيار فرزندان جوان و نوجوان کارکنان همان دستگاه‌ قرار دهد.

۴- ده‌ها هزار کانون و موسسه ورزشی که از سال ها قبل و با مجوز سازمان تربيت بدنی سابق تاسيس شده‌اند و مردم با پرداخت هزينه بالايی به تصور يک محيط پاک و سالم فرزندان خود را به اين کانون‌ها اعزام می‌کنند تحت نظارت لازم نيستند و نظارتی که وزارت ورزش و جوانان به ندرت و در موارد بسيار محدود انجام می‌دهد به نسبت تعداد اين کانون‌ها و باشگاه‌ها، در حد صفر است.

آموزشگاه‌های خصوصی که از آموزش و پرورش مجوز فعاليت گرفته‌اند و هنرکده‌ها و موسسات هنرآموزی‌ که از وزارت ارشاد مجوز گرفته‌اند نيز در شرايط مشابهی به سر می‌برند و نظارت‌شان مختصری از وزارت ورزش و جوانان بيشتر است.

۵- مهار پاتوق‌‌های منفی و کانون‌های تردد و اجتماع بزهکاران و مقابله با فعاليت و کارکردهای خزنده آنان نيازمند تشديد تدابير نظارتی و بها دادن بيشتر به همکاری مردم در امر اطلاع‌رسانی به نهادهای مسئول است.

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)