محمدتقی مصباح یزدی:

«اعتدال» به معنای نه این نه آن «التقاط» است

محمدتقی مصباح یزدی می‌گوید باید صریح به آمریکا بگوییم «ما دشمن شماییم» و بهتر است نام دولتی که تلاش می‌کند حد وسط شریعت و فرهنگ جهانی را حفظ کند «التقاطی» بگذاریم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز آثار محمدتقی مصباح یزدی، وی این اظهارات را در همایش دفتر پژوهش‌های فرهنگی با عنوان «اعتدال در بوته نقد» در «جمکران» بیان کرده است.

وی گفته «تصوری که خیلی‌ها از اعتدال دارند این است که کمی ملاحظه متدینین شود و کمی هم لحاظ آن‌ها، متأسفانه بعضی در نوشته‌های خود تصریح کردند که منظور از اعتدال، حد وسط بین شریعت و خواسته‌های عمومی فرهنگ جهانی است.»

به گفته این روحانی «حد وسط بین شریعت و بین فرهنگ جهانی نتیجه‌اش این می‌شود که دستی بر سر و گوش متدینین می‌کشند و می‌گویند مسجد می‌سازیم، و به آن‌ها هم می‌گویند کم‌کم مرگ بر آمریکا را برمی‌داریم.»

وی افزوده با اقدامات اعتدال‌گرایان «آرام آرام شخصیت‌هایی که طرف‌دار شاه بودند، برمی‌گردانند، روزنامه‌ها آزاد می‌شوند و کم‌کم علیه دین حرف می‌زنند.»

مصباح یزدی در ادامه گفته بر اساس نظر اعتدال‌گرایان «آن‌هایی که خیلی دم از دین می‌زنند و تا امر خلاف شرعی واقع می‌شود، دادشان در می‌آید، این‌ها می‌شوند تندرو و آن‌هایی که می‌گویند باید تسلیم خارجی‌‌ها بشویم آن‌‌ها هم کندرو هستند.»

وی در تعریف «اعتدال» مدنظر دولت روحانی نیز گفته «اعتدال یعنی نه این و نه آن، کمی از این و کمی از آن. اگر اعتدال این باشد بهتر این است که اسمش را التقاط بگذاریم، نه اعتدال.»

رئیس موسسه «امام خمینی» در بخش دیگری از اظهاراتش درباره مذاکرات میان ایران و آمریکا نیز گفته «جای این نیست که با این‌ها مدارا کنید، باید صریح بگویید ما دشمن شماییم.»

مصباح ادامه داده که مذاکره‌کنندگان باید به مقام‌های ایالات متحده بگویند «فقط حاضریم {با شما} معامله و داد و ستد کنیم، نفت به شما می‌فروشیم، در مقابل تکنولوژی هم از شما می‌گیریم، هم شما سود ببرید، هم ما، این برد ـ برد است.»

وی افزوده باید به طرف‌های آمریکایی به صراحت گفته شود: «اما اینکه شما را دوست ‌بداریم ابدا، و تا آخر هم می‌گوییم مرگ بر آمریکا.»

مذاکرات میان ایران و غرب بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی با مخالفت گروهی از روحانیون و نظامیان حاکم بر ایران مواجه شده است.

آن‌ها معتقدند دولت حسن روحانی تلاش می‌کند چهره مثبتی از ایالات متحده در ایران ارائه کند که این مسئله با سیاست‌های جمهوری اسلامی در تضاد است.

ناصر در تاریخ ۳ فروردین ۱۳۹۳ :
دوستانی که این جنازه را جا به

دوستانی که این جنازه را جا به جا میکنند ، به معظم له بگویند که قدری رافت اسلامی داشته باشد . اگر صریح به امریکا گفته شود که علامه با امریکا دشمن است ، ضربه روحی سختی به آمریکایی ها وارد میشود و خدا را خوش نمی آید . مگر نشنیده است که ، با دشمنان مدارا . دوستی که باقی نمانده است ، حتی آیت الله غرویان . از آن گذشته ، شاید باز هم حضرت علامه هوس رفتن به آمریکا و شرکت در هالووین به سرشان زد .

کاربر مهمان در تاریخ ۲ فروردین ۱۳۹۳ :
این آقایان غار نشین فکر می

این آقایان غار نشین فکر می کنند که آمریکا هنوز به نفت خاورمیانه وابسته است! به خودشون زحمت این رو هم نمی دن که ۲ تا گزارش و مقاله بخونند که بفهمند که تا ۴ سال دیگه واردات نفت آمریکا به صفر می رسه و خودش بزرگترین تولید کننده نفت دنیا خواهد شد، حتی بیشتر از عربستان سعودی. اون موقع می خواهید چی بفروشید و در ازاش تکنولوژی بگیرید؟
همین الان هم آمریکا با ظرفیت تولید دو برابر ایران، سومین تولید کننده نفت دینا بعد از روسیه و عربستانه.

کاربر مهمان Mani az alman در تاریخ ۲ فروردین ۱۳۹۳ :
امريكا و جهان غرب حتي اسرائيل

امريكا و جهان غرب حتي اسرائيل درست همين كار را در ٣٥ سال كذشته كردند نفت إز شما خريدند با شما معاملات مخفي نظامي كردند به شما تكنولوزي مدرن مبارزه با اينترنت و فيلترينك فروختند و در برابر جنايات شما اقدامي جدي نكردند، حال كويا ورق بركشته امريكا و جهان غرب متوجه شدند { ترحم بر پلنگ تيز دندان ستمكاري شود..... } دكر نمي خواهند مسايل انساني را فداي منافع اقتصادي كنند.  

ایلیا در تاریخ ۲ فروردین ۱۳۹۳ :
اسلام عمر وعاصی

ضمن تبریک سال نو به کارکنان عزیز دیگربان و ارزوی سلامتی و موفقیت برای شما
واقعا ادم نمیداند چه نامی بر این بشر گذاشت از یک طرف مسجد ساختن را مترادف با شریعت میداند و از ان طرف عاشق سینه چاک تکنولوژی است.
همانطور عمر و عاص دم از شریعت میزد و ان طرف دلباخته تاتر یونان بود
ایشان بازمانده همان بازیگران دربار معاویه است 

نکته بین در تاریخ ۲ فروردین ۱۳۹۳ :
مصباح یا واقعا اینقدر نفهم

مصباح یا واقعا اینقدر نفهم است یا خودش را به نفهمی زده که فضا را پر آشوب کند. معنای اعتدال را هر بچه ای می داند و نیاز به این توجیهات بی سر و ته ندارد. اعتدال یعنی پرهیز از افراط و تفریط. همین. یعنی در میانه افراط و تفریط حرکت کردن و تصمیم گرفتن.

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)