در پی وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران

مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب در وین متوقف شد

حملات روحانیون محافظه‌کار و نظامیان علیه مواضع آمریکا و غرب که بعد از امضای تفاهم‌نامه ژنو آغاز شده بود٬ پس از ترک گفتگوهای کار‌شناسی در وین از سوی طرف ایرانی٬ اوج گرفته است.

خبرگزاری‌ها گزارش کرده‌اند تیم کار‌شناسی ایران شامگاه پنجشنبه (۲۱ آذر) پس از چهار روز مذاکره با گروه ۱+۵ جلسات را ترک کرده و به تهران بازگشته‌اند.

به نظر می‌رسد طرف ایرانی در اعتراض به وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی و به دستور تهران جلسات را ترک کرده است.

آمریکا در تازه‌ترین اقدام خود ۱۹ فرد و شرکت داخلی و خارجی را به فهرست تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی افزوده است.

وضع تحریم‌های تازه از سوی اروپا و آمریکا با خشم گسترده مقام‌های جمهوری اسلامی مواجه شده است.

عباس عراقچی٬ معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه پس از ترک این جلسات از وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه چند شرکت ایرانی به شدت انتقاد کرده است.

عراقچی گفته «این بازی‌های دوگانه و سردرگمی که مشاهده می‌شود اصلا به نفع فضای مذاکراتی نیست.»

وی افزوده «ما به شدت انتقاد داریم و این را یک رویکرد غیرسازنده و خلاف حسن نیت می‌دانیم و در حال حاضر در حال ارزیابی هستیم و عکس‌العمل مناسب را هم انتخاب خواهیم کرد.»

علاء‌الدین بروجردی٬ رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز با اعلام اینکه آمریکا با وضع تحریم‌های جدید تفاهم‌نامه ژنو را لغو کرد٬ ترک جلسات وین از سوی طرف ایرانی را اقدامی «انقلابی» دانسته است.

بروجردی افزوده «ما باید با اتخاذ تصمیمات لازم به فعالیت‌های صلح‌آمیز خود در کشور شتاب بیشتری دهیم.»

نمایندگان علی خامنه‌ای در شهر‌های مختلف ایران نیز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه به صورت هماهنگ حملات تند و صریحی متوجه آمریکا و غرب کرده‌اند.

لحن مقام‌های دولتی و حکومتی در یک هفته گذشته علیه گروه ۱+۵ به طرز بی‌سابقه‌ای تند و خشن شده٬ به طوری که متحدان آن‌ها در منطقه را تهدید به حمله نظامی کرده‌اند.

محمدعلی موحدی‌کرمانی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران کشور‌های غربی را «دزد» خطاب کرده و به طرف ایرانی هم گفته «هرچه امتیاز بدهید عطش امتیازگری غرب بیشتر خواهد شد.»

دیگر امامان جمعه نیز در خطبه‌های نماز با انتقاد از وضع تحریم‌های جدید علیه ایران به غرب نسبت به ادامه این سیاست هشدار داده‌اند.

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)