محافظه‌کاران «از خود زنی تا خود خوری»

وب‌سایت «الف» نوشته شکست محافظه‌کاران در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ قطعی بود٬ اما وجود سه وزیر محافظه‌کار در دولتی که با حمایت اصلاح‌طلبان روی کار آمده٬ «پیروزی بزرگی» است.

در این یادداشت که در بخش تعاملی این وب‌سایت منتشر شده درباره محافظه‌کارانی که سعی داشتند شکست خود در انتخابات را پیروزی جلوه دهند٬ از قول محمدرضا مهدوی کنی آمده است: ««اصلاح‌طلبان در این انتخابات پیروزی دل چسبی کسب نکردند، اما اصولگرایان شکست مفتضحانه‌ای خوردند.»

نویسنده یادداشت «الف» افزوده است که «خود زنی‌ها در جریان تبلیغات انتخاباتی که البته ریشه در اتفاقات سال‌های قبل از آن داشت، بعد از انتخابات نتیجه‌ای جز خود خوری برای نیروهای حزب‌اللهی و تمام علاقه‌مندان به نظام اسلامی در جرگه اصولگرایان نداشت.»

متن کامل این یادداشت با عنوان «اصولگرایان؛ از خود زنی تا خود خوری»:

شکست اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ قطعی بود؛ حتی اگر یک کاندیدای اصولگرا با برند اصولگرایی و حمایت اصول گرایان به ریاست جمهوری می‌رسید! شکست اصول گرایان نه در روز ۲۵ خرداد و پس از اعلام نتایج انتخابات که خیلی زود‌تر، یعنی از آن زمانی محرز شد که شکل گیری شاخه‌های جدید و به ویژه گروه‌های تند رو، وحدت را در جریان اصیل انقلاب اسلامی از بین برد و عناصر اصلی این جریان را در مقابل هم قرار داد. در این شرایط حتی اگر یک اصول گرا به ریاست جمهوری می‌رسید دیگران به جای حمایت و همراهی، هر روز مانعی بر سر راهش می‌تراشیدند و در این شرایط که کشور به شدت نیاز به کار و رفع مشکلات دارد مردم را رنجور‌تر و در نتیجه محبوبیت جریان اصولگرایی را بسیار کمتر می‌کردند.

قبل از انتخابات ریاست جمهوری نصیحت‌ها و توصیه‌های تعدادی از بزرگان اصولگرا مبنی بر ضرورت اتحاد و انسجام اصولگرایان بر گوش خیلی از مدعیان اصولگرایی و حتی خواص این جریان سیاسی ننشست و کار را به جایی رساند که در مناظره سوم، دقیقا در شرایطی که دو کاندیدای جریان مقابل مسیری هم سو را در مباحث پی گرفته بودند نمایندگان اصولگرا هم فکران خود را مورد هجمه‌های بعضا صحیح قرار دادند و در این بین تنها کسی که مسیر اصولگرایی را به درستی طی کرد حداد عادل بود.

اما تصور کنید اگر شرایط چنین نبود و اعتلاف ۳ نفره اصول گرایان به عنوان چکیده‌ای از نیروهای کارآمد و مقبول در میان مردم، ‌‌‌ همان طور که با جملات محکم اعضایش در تاکید بر پایبندی به اعتلاف شروع شد، ادامه می‌یافت و طبق وعده از میان قالیباف، ولایتی و حداد عادل فردی که بیشترین کارآمدی و مقبولیت را داشت به عنوان نماینده اصول گرایان در انتخابات ریاست جمهوری معرفی می‌شد و همه از او حمایت می‌کردند، چه اتفاقی می‌افتد. در این صورت فرقی نداشت که جلیلی هم وارد گود بشود یا نشود.

ولی آنچه در آن روز‌ها اتفاق افتاد رویه‌ای دیگر را رقم زد و خوشبختانه به پیروزی جریان مقابل منتهی شد و خطر تشکیل دولتی اصولگرا و متفرق را از این جریان دور کرد.

آن خود زنی‌ها در جریان تبلیغات انتخاباتی که البته ریشه در اتفاقات سال‌های قبل از آن داشت، بعد از انتخابات نتیجه‌ای جز خود خوری برای نیروهای حزب اللهی و تمام علاقه مندان به نظام اسلامی در جرگه اصولگرایان نداشت. البته عده‌ای در این شرایط رویه‌ای غلط‌تر را پی گرفتند و خواستند این شکست را به پیروزی تعبیر کنند و تمام اشتباهات قبل را فراموش کنند. در این شرایط اما آیت الله مهدوی کنی تحلیلی بسیار دقیق ارائه دادند و فرمودند: «اصلاح‌طلبان در این انتخابات پیروزی دل‌چسبی کسب نکردند، اما اصول گرایان شکست مفتضحانه‌ای خوردند.»

بعد از گذشت چند روز و با شروع تابستان داغ سیاست در سال ۹۲ که آبستن اتفاقات مهمی هم چون شکل گیری دولت و انتخاب شهردار تهران بود، عقلای اصولگرا اشتباهات قبل خود را اصلاح کردند و تا حدی در مسیر وحدت گام برداشتند. این تدبیر، هم سویی و همراهی دقیقا‌‌‌ همان حلقه گم شده اصولگرایان در انتخابات بود که شکست را برای آن‌ها به ارمغان آورد.

انتخاب ۳ وزیر اصولگرا در دولتی که با حمایت اصلاح‌طلبان بر سر کار آمده بود اولین ثمره این اتحاد بود. هرچند در این موضوع رفتار فراجناحی رئیس جمهور هم تاثیر به سزایی داشت. اما بعد از انتخاب وزرا آنجایی این وحدت ثمره خود را به وضوح نشان داد که نام دکتر قالیباف از دل شورای شهری که ریاستش را مسجد جامعی اصلاح‌طلب بر عهده داشت و حد اقل نیمی از اعضایش را اصلاح‌طلبان تشکیل می‌دادند به عنوان شهردار پایتخت خارج شد و رویای ‹دیروز پاستور، امروز بهشت، فردا بهارستان› اصلاح‌طلبان را بر باد داد.

حالا کمتر از دو سال زمان باقی مانده تا انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان. این بار برخلاف دوره قبل رقابت نه میان اصولگرایان در قدرت که میان اصولگران و اصلاح‌طلبان است. باید دید در این شرایط بازهم اصولگرایان استراتژی خود زنی منتهی به خود خوری را پی می‌گیرند یا با تدبیری دیگر و بهتر پا به عرصه رقابت می‌گذارند....

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)