وقایع ۸۸ کمرنگ شد٬ نمایندگان نامه نوشتند

درخواست نمایندگان برای کناره‌گیری زنگنه

پس از کاهش معنادار اشاره به وقایع سال ۸۸ در سخنرانی‌های نمایندگان مجلس٬ گروهی از آن‌ها با انتشار دو نامه خواستار کناره‌گیری بیژن زنگنه از نامزدی برای تصدی بر وزارت نفت شدند.

بیژن زنگنه که در انتخابات سال ۸۸ یکی از اعضای اصلی ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی بود از سوی حسن روحانی برای تصدی بر وزارت نفت به مجلس معرفی شده است.

محافظه‌کاران مجلس از این پیشنهاد روحانی استقبال نکرده و گفته‌اند به زنگنه به خاطر «دست داشتن» در وقایع سال ۸۸ و برخی عملکرد‌های گذشته‌اش در وزارت نفت رای اعتماد نخواهند داد.

این دسته از نمایندگان در روز نخست بررسی صلاحیت‌ کابینه پیشنهادی و در مخالفت با برخی وزرا در سخنرانی‌های خود هزار و ۶۸۵ بار از واژه «فتنه» استفاده کردند که در چهار سال گذشته بی‌سابقه بود.

بسیاری از این نمایندگان امیدوار بودند با تکیه بر وقایع سال ۸۸ موفق شوند برخی وزرای پیشنهادی روحانی را حذف کنند که به یک‌باره این موضوع از محور سخنرانی‌های آن‌ها حذف شد.

در روز دوم و سوم بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی٬ نمایندگان محافظه‌کار در اقدامی معنادار اشارات بسیار اندکی به این وقایع و حواشی پیرامون آن کردند که برای تحلیل‌گران سیاسی غیرمنتظره بود.

گروهی از تحلیل‌گران علت حذف غیرمنتظره بررسی عملکرد برخی وزرای پیشنهادی در سال ۸۸ در صحن علنی مجلس را دستور علی خامنه‌ای می‌دانند.

گفته می‌شود در جلسه‌ای غیرعلنی که پس از روز نخست بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در مجلس برگزار شد٬ علی لاریجانی دستور رهبر جمهوری اسلامی در این خصوص را به نمایندگان ابلاغ کرده است.

پس از حذف این موضوع از سخنرانی‌های نمایندگان٬ شانس وزارت برخی از کسانی که نمایندگان به عملکرد آن‌ها در وقایع سال ۸۸ انتقاد داشتند٬ بیشتر شده است.

نمایندگان محافظه‌کار که دستاویز وقایع آن سال برای حذف گروهی از اعضای کابینه پیشنهادی را از دست داده‌اند نیز در اقدامی کم‌سابقه با انتشار دو نامه خواستار کناره‌گیری بیژن زنگنه شده‌اند.

فاطمه آلیا٬ عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس گفته که این دو نامه خطاب به حسن روحانی و بیژن زنگنه نوشته شده است.

آلیا افزوده این درخواست‌ها «به خاطر حفظ منافع ملی» مطرح شده است.

به فاصله یک روز مانده به بررسی صلاحیت زنگنه٬ گروهی از محافظه‌کاران فشار‌ها برای انصراف وی را آغاز کرده‌اند.

حسینعلی حاجی٬ عضو هیات رئیسه فراکسیون اصولگرایان گفته است: «بر اساس فضای فعلی مجلس و اخباری که شنیده‌ایم، لحظه‌ به‌ لحظه احتمال کناره‌گیری بیژن زنگنه از وزارت نفت بیشتر می‌شود.»

این در حالی است که محمدرضا صادق٬ مشاور حسن روحانی اظهار کرده که زنگنه کناره‌گیری نکرده و «مانند بقیه وزرا در صحن علنی مجلس برای ارائه برنامه‌ها و دفاع از عملکرد خود حضور می‌یابد.»

مسعود در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۲ :
https://www.example.com
مرد عمل

اگر روحانی مردعمل است وواقعا امده است تا در سایه رای مردم دست بکاری بزرگ بزند از همین الان باید وضعیت خودرا با مجلس ومردم یکسره کند.او در قبال حذف غیر عقلایی وزرا (تعدادبالا) با ابزار تهدید به اسعفا باید امتیاز خودرا بگیرد.اگر از الان کوتاه بیاید مسلما در سالهای اینده نه از تاک نشان خواهد ماند نه از تاک نشان. او به نمایندگان خود فروخته و الوده دست باید بفهماند با توپ وتشر انها صحنه را ترک نخواهد کرد. اقای روحانی این صداها که میشنوی ........ در راسته مسگرها است.نترس. حریفان قمپز در میکنند.

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)