رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین خبر داد:

کاهش سرمایه‌گذاری چین در ایران از سه میلیارد دلار به ۴۰۰ میلیون دلار

اسدالله عسگراولادی٬ رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با انتقاد از واردات کالای «بنجل» به جای پول نفت گفت سرمایه‌گذاری چین در ایران از سه میلیارد دلار به ۴۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است.

به گزارش روز جمعه (۲۵ اسفند) ایسنا٬ آقای عسگراولادی افزوده است: «تا دو سال پیش سرمایه‌گذاری چینی‌ها در ایران به مرز سه میلیارد هم رسید اما این روند در سال ۲۰۱۳ به ۴۰۰ میلیون دلار رسیده است.»

وی گفته که کشور‌های وارد کننده نفت از ایران به شرطی از جمهوری اسلامی نفت خریداری می‌کنند که در ازای پول٬ کالای خود را به ایران بفروشند.

چین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکای تجاری جمهوری اسلامی مدت‌هاست با تشدید تحریم‌های بین‌المللی٬ به جای پرداخت پول نفت٬ کالای بی‌کیفیت به ایران صادر می‌کند.

محمود احمدی‌نژاد هم روز گذشته با اشاره به این موضوع به طور تلویحی از تبادل نفت به جای کالا از سوی جمهوری اسلامی انتقاد کرده و خواستار ملی شدن کامل نفت شد.

از احمدی‌نژاد به عنوان یکی از مقام‌های موافق مذاکره با آمریکا به منظور کاهش فشار‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی یاد می‌شود که علی خامنه‌ای با نظر او در ماه‌های اخیر بار‌ها مخالفت کرده است.

با افزایش فشار‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌های بین‌المللی برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی به منظور کاستن این فشار‌ها خواستار آغاز مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا شده‌اند.

خامنه‌ای ضمن مخالفت با این پیشنهاد‌ها از مقام‌های مسئول خواسته با کمک‌ به مردم٬ آن‌ها را تشویق به ایستادگی در برابر تحریم‌ها کنند.

این در حالی است که اسدالله عسگر‌اولادی گفته مردم ایران سال سختی را پیش رو دارند چراکه جمهوری اسلامی هنوز از فشار تحریم‌ها خلاص نشده است.

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)