عماریون (عمار یاسر) کیستند؟

یکی از پوستر طراحی شده توسط عماریون

«عماریون» تازه نفس‌ترین جریان محافظه‌کاری است که پس از سخنرانی پنجم مرداد ماه سال ۱۳۸۸ آیت‌الله علی خامنه‌ای  در فضای مجازی فارسی زبان اعلام موجودیت کرد.

رهبر جمهوری اسلامی در این سخنرانی که تنها دو ماه از آغاز اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری می‌گذشت، از «خواص جامعه» خواست همان راهی را بروند که «عمار یاسر» در تاریخ اسلام رفت.

علی خامنه‌ای مهمترین وظیقه خواص  پس از انتخابات جنجال برانگیز سال گذشته را «تبیین حقیقت، گره‌گشایی ذهنی، تعمیر ذهن‌های خراب البته نه در خود بلکه در دیگران، پرهیز از گفتگوهای تقلیدی، انجام بحث‌های استدلالی و...» دانست.

«عمار یاسر» نام یکی از صحابه‌های پیامبر اسلام است که در جریان انتخاب جانشین پیامبر اسلام از امام اول شیعیان حمایت می‌کرد و در جنگ «صفین» نیز در دفاع از وی به ایراد سخنرانی پرداخت.

«عمار‌یاسر» به گواهی اسناد تاریخی تلاش بسیاری کرد تا براساس اعتقاد شیعیان (پس از مرگ پیامبر اسلام) علی را به عنوان جانشین پیامبر به رهبری جامعه مسلمین بر مسند قدرت بنشاند، اما تلاش‌های وی بی‌نتیجه ماند.

از این صحابی پیامبر همچنین به عنوان یکی از کسانی یاد می‌شود که در صدر اسلام برای حفظ جان خویش ناچار شد پیامبر اسلام و ایمانش را نفی کند. (تقیه)

جریان تازه‌نفس عماریون که کمتر از یک سالی است در فضای مجازی فارسی زبان فعال شده، مهمترین راهبرد خود را «روشنگری»، «بصیرت‌افزایی» و «تبییت حقیقت» در جامعه می‌داند.

این جریان سیاسی ـ سایبری از مجموعه جوانان و دانشجویان محافظه‌کار غیر منسجمی تشکیل شده که خود را مطیع محض رهبر جمهوری اسلامی می‌دانند.

رهبر جمهوری اسلامی در پنجم مرداد ماه از «خواص» خواسته بود همان کاری را کنند که «عماریاسر» در تاریخ اسلام کرد، اما بی‌اعتنایی بسیاری خواص به این توصیه، منجر به برآمدن گروهی از جوانان وفادار به ولایت شد که جزء خواص محسوب نمی‌شوند.

این جریان جوان محافظه‌کار که انسجام تشکیلاتی مشخصی ندارد با راه‌اندازی تعدادی وب‌سایت و وبلاگ تلاش می‌کند؛ نخست از ولایت و تصمیمات علی خامنه‌ای دفاع کند و در گام بعدی در برابر «شبهه‌پراکنی‌های دشمنان» روشنگری کند.

وب‌سایت خبری «عماریون» شناخته شده‌ترین رسانه اینترنتی این جریان محافظه‌کار است که اعلام کرده است: «این پایگاه قرار است یک قرارگاه تاکتیکی و استراتژیکی برای جنگ نوین و هوشمند با صهیونیسم جهانی در فضای سایبر باشد.»

پایگاه تحلیلی و اطلاع‌رسانی بصیرت انقلابی به نام «این عمار» یکی دیگر از وب‌سایت‌های جریان عماریون در فضای مجازی فارسی زبان است.

یکی از مهمترین ویژگی‌ این وب‌سایت، معرفی مصادیق «خواص» وفادار به علی خامنه‌ای در جمهوری اسلامی است.

از نظر گردانندگان این وب‌سایت، آیات «نوری همدانی، جوادی آملی، محمد یزدی، مصباح یزدی و حسن نصرالله، حمید روحانی، سردار محمدعلی جعفری، اکبر ولایتی، حیدررحیم پور ازغدی، عباس سلیمی نمین، سردار سعید قاسمی، محمدرضا سرشار، مسعود ده نمکی، محمدحسین صفارهرندی، روح الله حسینیان،  محمدجواد لاریجانی و حسین شریعتمداری» جزء خواص محسوب می‌شوند.

در فهرست خواص این وب‌سایت، از محمدباقر قالیباف، علی لاریجانی، احمد توکلی، حبیب‌الله عسگر اولادی، آیت‌الله مهدوی کنی، علی اکبر ناطق نوری، مرتضی نبوی، حسین طائب و سردار محمدرضا نقدی نامی برده نشده است.

وبلاگ گروهی «محراب اندیشه» یکی دیگر از رسانه‌های اینترنتی جریان عماریون است که موسسان و نویسندگان آن اعلام کرده‌اند معتقد به تشکیل «دولت اسلامی» هستند.

نویسندگان این وبلاگ، شهریور ماه سال ۱۳۸۸ جزوه‌ای ۶۰ صفحه‌ای با نام «موقعیت استخوان در گلو» در تحلیل وضعیت محافظه‌کاران و بررسی نسبت محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم‌مشایی منتشر کردند.

تهیه‌کنندگان این جزوه  که خود را جریان سوم اصول‌گرایی «عمار یاسر» معرفی کرده‌اند، نوشته‌اند: «در واقع جریان سوم نگاهی واقع بینانه و به دور از هیاهوهای سیاسی به دولت و احمدی‌نژاد دارد. این جریان معتقد است رییس جمهور بعدی باید چهره‌ای انقلابی‌تر از احمدی‌نژاد باشد نه چهره‌ای به اصطلاح برخی معتدل‌تر و ملایم‌تر.»

آنها نوشته‌اند: «موقعیت ما اکنون موقعیت استخوان در گلو است. از این حیث که انتقاداتی داریم اما نمی‌خواهیم با طرح نادرست و غیرعقلانی انتقادات داشته‌های خود را هم از دست بدهیم. نمی‌خواهیم برای به دست آوردن نداشته‌ها، به داشته‌های خود آتش بکشیم و مسائل فرعی را اصلی کنیم.»

«موسسه فرهنگی عماریاسر» یکی دیگر از وبلاگ‌هایی است که در ماه‌های اخیر فعالیت خود در فضای مجازی فارسی زبان را آغاز کرده است. این موسسه تاکنون ده‌ها جزوه در دفاع از نظریه ولایت فقیه و «ولایت» علی خامنه‌ای منتشر کرده است.

وبلاگ‌های محافظه‌کار دیگری به نام «عماریون» در این جریان در فضای مجازی فعال هستند.

جریان «عماریون» نرم‌افزاری به نام «این ‌عمار» نیز تولید کرده که موضوع اصلی آن انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و وقایع پس از آن است.

«تندیس عمار» از دیگر ابتکارات این جریان نوپای محافظه‌کار است که آذر ماه سال گذشته این تندیس برای نخستین‌بار به پاس «مجاهدت‌های»‌ آیت‌الله محمدتقی مصباحی یزدی به وی اهدا شد.

این جریان همچنین تلاش دارد گران‌ترین جایزه حوزه نشر مکتوب کشور را به نام «عمار» بنیان بگذارد.

عماریون در برخی شهرستان‌های کشور نیز با سازماندهی گروهی از جوانان محافظه‌کار در پی گسترش فعالیت‌های رسانه‌ای و سیاسی خود است.

کاربر مهمان در تاریخ ۱۶ خرداد ۱۳۹۱ :
مبارزه منفی

گوش کنید مردم . تنها راهی که برای ملت دربند باقیمانده است استفاده از روش گاندی که همان مبارزه منفی بود میباشد.

او با همین روش قدرت نظامی انگلیس را از هند بیرون انداخت. ما مردم ایران که تشکل نداریم- حزب نداریم - لیدر نداریم- امکانات نداریم و طرف مقابل هم با قساوت سرکوب میکنه. فقط یک راه داریم که اگر همگانی بشه موثره. باید پیاده نظام حکومت را (همین بت پرستای اسلامی ) متفرق کنیم. با بی اعتنایی - سلام نکردن - حرف نزدن - جنس نفروختن -تمسخر( منظورم تمسخر خود دین نیست نتیجه عکس میدهد- تمسخر آخوندها و بسیجیا تو روی خودشون) بچه ها تو مدرسه - دانشجوها تو دانشگاه - کاسب تومحل کسب - همسایه ها تو محل این کاررو بکنند.

این روش همون نهی از منکر هم هست و اگر همه عمل کنند اینا خودشون را در یک اقیانوس تنها میبیند و دیگه حمایت نمیکنن. چون اینا مثل ارباباشون نمیتونن دربرن. لذا کم کم پیاده نظام حکومت از بین میره- دیگه کی میخواد بازنجیر مردم را بزنه- یا خبر بده یا تظاهرات کنه . واقعا مردم باید جمیعا تصمیم بگیرن با این 5% جمعیت قهر کنند. هزینه هم برای ملت نداره .واقعا جواب میده

کاربر مهمان در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ :
چقدر بی کاری این ها که

چقدر بی کاری این ها که سایتهای در پيتشون هستند اینقدر وقت براشون گذاشتی!
يه نگاهي به الکسا بنداز ببین ارزشش رو دارن يا نه

کاربر مهمان در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۸۹ :
این شایعه دیروز که علی خامنه

این شایعه دیروز که علی خامنه ای دیکتاتور زمان بالاخره بر اثر سکته قلبی در ساعت ۴ صبح روز چهارشنبه ۱۱ اسفند ۸۹ به سی سی یو انتقال داده شد خیلی ها رو خوشحال کرد . خود من وقتی اینو شنیدم فکر کردم اگه راست باشه از حالا دیگه سنگ رو سنگ بند نیست. با این شکافها و ترک هایی که رژیم خورده همه از دم میریزن تو خیابون ها و کار تمومه . عمود خیمه که بیفته و ریق رهمتو سر بکشه دیگه از خر و خیمه و خرگاه کاری ساخته نیست سران دولت که پا میزارن به فرار میرن کنار پولهاشون و مملکت خرتو خرمیشه .خب، حالا من میگم اگه مرگ خامنه ای برامون اونقدر مهمه که میتونه ما رو به پیروزی نزدیکتر کنه چه دست به کار نمی شیم ؟ یا اون مجاهدین خلق که ادعاشون سر به فلک میزنه چرا کاری نمی کنند؟ به جهنم فرستادن یک پیر هاف هاافو نباید اونقدر ها مشگل باشه .

عادل در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۸۹ :
فقط وفقط احساس ومنافع

فقط و فقط احساس و منافع شخصى؟!؟
گاهى 16 میليون نفرمان به يكى رأى، بيعت.مى دهيم،دنبال يكى مى دويم و سردار سازندگى مى ناميم و زنده بودن انقلاب رابه زنده بودن او منوط مى نماييم و چند وقت ديگر برايشان مرگ مى خواهيم. با اين منوال كوفيان عصر امام حسين .ع. سربلندند چون انها زير دعوت خود زدند و ما زير پيمان..بياييد عاقلانه تصميم بگيريم به اهداف انقلاب فكر كنيم باهم مهربان باشيم..مانند اول انقلاب..به قانون احترام بگزاريم . و آدميان را قديسه ننماييم.

کاربر مهمان در تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۸۹ :
http://ammarname.ir/
عمارنامه یادتون رفته

عمارنامه یادتون رفته
http://ammarname.ir/

کاربر مهمان در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۸۹ :
berid jam konid

berid jam konid in arajif ro, }...{ be oon ammar o in ammar o hamme ammar ha. adamaye kolah bardare doroogh goo.
manam albate moti agha hastam vali paye manghal ke mishinim

کاربر مهمانmohsen در تاریخ ۲۵ دی ۱۳۸۹ :
ba ba in ....duvaneh hast

ba ba in ... duvaneh hast .az 1400 sal pish az yek arab malak kor migoyad..... bar kamenei va ajdad an...zende bad iran va irani

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)