نگاه دیگر

وب‌سایت الف در یادداشتی٬ ویژگی‌های دوقطبی کردن جامعه از سوی ابوالحسن بنی‌صدر را برشمرده و به طور تلویحی آنها را شبیه اقدامات حسن روحانی دانسته است.
وب‌سایت «الف» عامل «پنهان و عمیق» پیروزی روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را «چالش روند سبک زندگی طبقه متوسط با ارزش‌های قانون اساسی» عنوان کرده است.
ردصلاحیت محمود احمدی‌نژاد٬ آخرین گام علی خامنه‌ای برای حذف٬ حصر و به حاشیه راندن تمام بازیگران وقایع پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ است.
سعید زیباکلام٬ فعال سیاسی محافظه‌کارو برادر صادق زیباکلام با انتشار یادداشتی اعلام کرد که نیرو‌‌های انقلابی و حزب‌الله در جمهوری اسلامی به «آدمک‌‌های داستان ۱۹۸۴ جورج اورول» تبدیل شده‌اند.
وب‌سایت «الف» از احمد علم‌الهدی٬ نماینده علی خامنه‌ای در استان خراسان رضوی بدلیل آنچه دامن زدن وی به «اختلافات امت» نامیده٬ انتقاد کرده و از شورای سیاست‌گذاری ائمه و قوه قضائیه خواسته به اظهارات وی از
محمدرضا زائری٬ از فعالان محافظه‌کار از رواج دوگانگی اخلاقی در ایران انتقاد کرده و نوشته برخی ارزش‌های اخلاقی که به کودکان آموزش داده می‌شود٬ در واقعیت‌های زندگی روزمره ایران کاربردی ندارد.
وب‌سایت محافظه‌کار «الف» از بازداشت افراد دوتابعیتی همچ.ن هما هودفر در ایران و سپس آزادی آنها انتقاد کرده و نوشته این نوع اقدام‌ها «هزینه‌های» زیادی را به «آبروی نیروهای اطلاعاتی» جمهوری اسلامی وارد م
وحید یامین‌پور٬ از فعالان فرهنگی نزدیک به جبهه پایداری٬ شکست سنگین محافظه‌کاران در تهران را شکست آنها از تمایل شهروندان تهرانی به یک سبک نوین زندگی فارغ از آنچه حاکمیت تبلیغ می‌کند٬ ارزیابی کرده است.
علی خامنه‌ای به «احساس پیروزی» مخالفان و منتقدان خود در انتخابات هفتم اسفند نیاز دارد٬ به همین دلیل آگاهانه٬ به ظاهر شآن و مرتبه «فرزانگی» خود را تا حد دهن به دهن گذاشتن با بی‌بی‌سی پائین آورد.
وب‌سایت «الف» از حسن خمینی سوال کرده که چرا به تعریف و تمجیدهای اکبر هاشمی رفسنجانی از وی واکنش نشان نمی‌دهد و آیا واقعا مردم ایران به «بیت» روح‌الله خمینی «مدیون» هستند؟
وب‌سایت «الف» رفتار دولت روحانی در مذاکره با آمریکا را «محافظه‌کاری رندانه و شترسواری دولا دولا» دانسته و از این که دولت در خبررسانی تعاملات با آمریکا «کج دار و مریز» رفتار می‌کند٬ انتقاد کرده است.
احمد توکلی٬ نماینده مجلس در یادداشتی از برخوردهای توهین‌آمیز سه مامور پلیس با یک هموطن ارمنی در تهران و ضرب و شتم وی خبر داده است.
وب‌سایت «الف» در یادداشتی با انتقاد از اسیدپاشی‌ها در اصفهان نوشته «قرار بر این نبود اگر کسی همچون ما نیندیشید به سیمایش چنگ زنیم و رخ همچو ماه‌شان را با ابرهای سیاه، خط‌خطی کنیم.»
وب‌سایت «الف» با انتقاد از رواج «ازدواج سفید» در ایران٬ این پدیده را «رابطه نامشروع، غیرقانونی و دور از شان یک مسلمان و ایرانی» عنوان کرده است.
روزنامه «جمهوری اسلامی» نوشته ریشه بسیاری از «ناهنجاری‌های اجتماعی» در ایران این است که بسیاری از مسئولین «برخلاف توصیه‌ای که در زمینه زهد و ساده‌زیستی می‌کنند خود در تلاش برای جمع‌آوری ثروت هستند.»
وب‌سایت «الف» نسبت به آنچه استفاده اصلاح‌طلبان از علی لاریجانی٬ رئیس مجلس عنوان کرده هشدار داده و نوشته «به نظر می‌رسد اصلاح طلبان برای او خواب‌هایی دیده‌اند.»
وب‌سایت «الف» از «انقلابیون» سابق مثل اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی خواسته توضیح دهند اگر «انقلابی‌گری» نادرست است٬ چرا پیشتر به همین بهانه «افراد معتدل را به انزوا می‌کشاندند؟»
وب‌سایت «الف» با انتقاد از آنچه گسترش پدیده «ازدواج سفید» در جمهوری اسلامی نامیده٬ هشدار داده در ایران نیز تا چند سال آینده مثل کانادا ۷۰ درصد کودکان «نامشروع» خواهند بود.
غلامعلی حدادعادل٬ نماینده مجلس از آنچه «هجوم زندگی مصرفی اروپایی و آمریکایی» به استان مازندران نامیده انتقاد کرده و نوشته «گوئی همه در فرار از سبک زندگی اسلامی و هویت ملی با هم مسابقه گذاشته‌اند.»
مهدی نصیری٬ سردبیر فصلنامه محافظه‌کار «سمات» نوشته دولت روحانی با اصلاح‌طلبان «فاصله» دارد و «هرگز» مقابل «توصیه‌های» علی خامنه‌ای ایستادگی نکرده و به همین دلیل «هیچ دلیل موجهی» برای تضعیف این دولت وج
یدالله جوانی٬ مشاور نماینده ولی‌ فقیه در سپاه گفته تشکیل «جبهه» فرهنگی انقلاب از سوی نیروهای «مؤمن و انقلابی یک ضرورت» است و «دست‌هایی» می‌خواهد این جریان را در ایران «تضعیف و منزوی» کند.
وب‌سایت «الف» از این که در طول ۱۰ سال گذشته هیچ گزارشی از فعالیت‌های بنیاد مستضعفان منتشر نشده٬ انتقاد کرده است.
وب‌سایت «الف» با انتقاد از موضع‌گیری اکبر هاشمی درباره سانسور نوشته مخالفت وی با این پدیده به گونه‌ای است که انگار «دوره تصدی‌ خود بر مناصب ارشد حکومتی را فراموش» کرده‌ است.
روزنامه «وطن امروز» با انتقاد ار موضع‌گیری‌های سیاسی فرهنگی اکبر هاشمی رفسنجانی٬ وی را به همراهی با «استکبار» متهم کرده و افزوده او «از تهران برای شبکه‌های ماهواره‌ای بهائیان و صهیونیست‌ها دل می‌سوزان
روزنامه «جمهوری اسلامی» از اینکه در ایران افرادی که خود باید معلم اخلاق باشند٬ بی‌اخلاقی می‌کنند انتقاد کرده است.
وب‌سایت «الف» در واکنش به فعالیت‌های انتخاباتی تیم محمود احمدی‌نژاد نوشته رئیس دولت‌های نهم و دهم «معادلات قدرت را شوخی فرض کرده است.»
علی‌اکبر جوانفکر٬ از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد نوشته «کلید» حسن روحانی «درهای انرژی هسته‌ای را سه قفله کرده» و قسم وی مبنی بر تکرار نشدن سال‌های ۸۴ تا ۹۲ نوعی فعالیت انتخاباتی است.
وب‌سایت «الف» از آنچه «دین‌گریزی» و «بدحجابی» در موسسات خصوصی نامیده انتقاد کرده و خواستار نظارت بر نحوه پوشش افراد شاغل در این موسسات و نحوه برخورد آنها با «جنس مخالف» شده است.
روزنامه «رسالت» به اظهارات علی مطهری مبنی بر اشتباه بودن رویه حذف مخالفان در دوران روح‌الله خمینی و علی خامنه‌ای انتقاد کرده است.
وب‌سایت «الف» از روش‌‌های ترغیب فرزندآوری در ایران انتقاد کرده و آن را موجب خنده دانسته است.

www.digarban.com (2017)