نگاه دیگر

«الف» نوشته است که «عادت بد» محمدباقر قالیباف این است که «گاهی مدرن می‌شود، گاهی چفیه به گردن، گاهی جت اسکی سوار می‌شود، گاهی به شلمچه می‌رود، گاهی از تکنوکراسی صحبت می‌کند و گاهی به هاشمی می‌تازد.»
وب‌سایت محافظه‌کار «عصر ایران» درخواست برنامه نامزدهای انتخاباتی از سوی شورای نگهبان را اقدامی دیگر در راستای «اعمال سلیقه شخصی یا گروهی» ارزیابی کرده است.
سایت «الف» با انتقاد از دروغ‌گویی محمود احمدی‌نژاد نوشته که وی از ابتدا هم مستحق بدست آوردن «بلیط سوار شدن بر قطار انقلاب» نبوده و اسفندیار رحیم‌مشایی در «رندی» دست رئیس دولت را هم از پشت بسته است.
وب‌سایت محافظه‌کار «عصر ایران» نوشته است اقدام محمود احمدی‌نژاد در همراهی اسفندیار رحیم‌مشایی برای ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری «در تاریخ دموکراسی بی‌سابقه» بوده است.
کمالدین پیرموذن یکی از نمایندگان مجلس با انتشار یادداشت تندی علیه محمود احمدی‌نژاد٬ رئیس دولت دهم را «دروغگویی» خواند که نمایندگان مجلس نباید در برابر «گزافه‌گویی‌های» وی سکوت کنند.
سایت «الف» نوشته است انداختن آفتابه به گردن «اراذل و اوباش» و لباس زنانه به تن آن‌ها کردن٬ «ابهت»‌شان را نمی‌شکند و شاید پس از آزادی «به خاطر کینه از استهزاء و تمسخر» به آزار و اذیت شهروندان بپردازند.
«تابناک» اظهارات غلامرضا محمدزاده مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران مبنی بر اینکه «امامزادگانی در لیست آمار قرار می‌گیرند که میان آنان و مردم ارتباط روحی وجود داشته باشد» را «تاریخی» دانست.
وب‌سایت «بازتاب امروز» در یادداشتی نوشته است از بین بردن اسلام حکومتی و جانشین کردن آن با یک اسلام عقلانی٬ نیازمند «اخراج متحجّران، کوته نظران و کوتوله‌های فکری از عرصه اندیشه‌ای و فرهنگی کشور است.»
وب‌سایت «بی‌باک‌نیوز» نوشته است: «وضعیت ناراحت‌کننده‌ای که در جریان فیلترینگ می‌بینیم دیگر صدای خبرنگاران و نخبگان ارزشی و کاربران حامیِ نظام که خود را افسر جنگ نرم می‌دانند را هم درآورده ‌است.»
روزنامه جمهوری اسلامی نوشته است هر دولتی که در مرداد ماه سال ۹۲ امور را از دولت دهم تحویل بگیرد با «انبوهی از بدهی‌ها» مواجه خواهد بود که باید هرچه زود‌تر برای آن تدبیری بیندیشد.
وب‌سایت «بازتاب امروز» در یادداشتی نوشته است حوادث رخ داده در جریان اعتراض‌ کشاورزان اصفهان بر سر حق‌آبه خود٬ نشان دهنده «وضعیت روانی در حال انفجار مردم براثر فشارهای معیشتی» است.
وب‌سایت «عصر ایران» نوشته دولت و مجلس آن‌قدر که برای کارهای سیاسی و انتخاباتی وقت و انرژی می‌گذارند، به مسائلی که «به طور مستقیم با مرگ و زندگی شهروندان ارتباط دارد، اهتمام نمی‌ورزند.»
وب‌سایت «الف» در یادداشتی نوشته است کسانی که با «سانسور گسترده و همه جانبه در داخل، افکار عمومی تشنه اخبار را بسوی بی‌بی‌سی سوق» می‌دهند نیز همکار این رسانه در داخل کشور هستند.
سایت «خبرآنلاین» با انتشار یادداشتی اعلام کرد محمود احمدی‌نژاد در پی بنی‌صدری کردن شرایط ایران است.
روزنامه «خراسان» نوشته که «نفس مردم از گرانی‌ها بریده و کمرشان زیر این بار شکسته» است٬ اما مقام‌های جمهوری اسلامی «کاری به درد و داغ مردم و گرانی‌های آنان ندارند.»
وب‌سایت الف در واکنش به اعدام دو جوان «زورگیر» نسبت به ایجاد و افزایش «احساس فقر» در هزاران جوان و مخاطرات ناشی از آن هشدار داد.
سایت «عصر ایران» با انتشار یادداشتی انتقادی خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی نوشت که مردم ایران دیگر تحمل گرانی‌های کمرشکن را ندارند.
چین با ردپایی که از خود در تمام معضلات روزمره به جا گذاشته، برای بیشتر مصرف کننده‌های ایرانی به اندازه سرطان ترسناک شده است.
سایت «الف» با انتشار یادداشتی بدون آنکه به نام محمود احمدی‌نژاد اشاره کند٬ وی را «رئیس اتحادیه صادرکنندگان حرف‌های درشت و مفت» معرفی کرد.
پرویز اسماعیلی، مدیر سابق خبرگزاری مهر با انتشار یادداشتی انتقاد‌های تندی متوجه عملکرد قوه قضائیه و مقام‌های جمهوری اسلامی در برخورد با فعالان سیاسی‌‌‌-‌مدنی و رسانه‌ای کرده است.
وب‌سایت «الف» در یادداشتی معافیت مالیاتی «آستان‌ها» را تبعیضی ناروا خوانده و از مجلس شورای اسلامی خواسته برای «رفع رانت آستان‌ها و قرارگاه‌ها» قدمی بردارد.
سایت خبرآنلاین از «بر مناره» کردن داستان انتقال ضریح امام سوم شیعیان از سوی تلویزیون جمهوری اسلامی انتقاد کرده و از روحانیت شیعه خواسته در برابر «ترویج این قبیل اقدامات عوامانه و سطحی» موضع‌گیری کند.
محمد سروش محلاتی در یادداشتی با عنوان «تبرئه یزید٬ هرگز» نوشته واژه «فتنه» در تاریخ اسلام دستاویزی برای «منفی جلوه دادن اقدامات ظلم ستیزانه» بوده است.
سایت خبرآنلاین» با اعلام اینکه در جمهوری اسلامی اصل بر «پنهان‌کاری» است به مقام‌های این نظام نسبت به انحراف کشیده شدن پرونده قتل ستار بهشتی هشدار داد.
سایت محافظه‌کار «الف» با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دولت احمد‌نژاد نوشته «حقیقت این است که نه اقتصاد ایران و نه کارآفرینان ایرانی دیگر تاب تحمل ندانم کاری‌های تیم اقتصادی این دولت بی‌کفایت را ندارد.»
سایت محافظه‌کار «بولتن‌نیوز» با انتشار یادداشتی از گسترش بحران‌های مالی صدا و سیما خبر داد و اعلام کرد این سازمان در آستانه ورشکستگی قرار گرفته است.
سایت «عصر ایران» با انتشار یادداشتی حامیان محافظه‌کار محمود احمدی‌نژاد را یکی از مسئولان «مشکلات» کنونی جامعه ایران معرفی کرده است.
سایت «بازتاب امروز» در واکنش به درخواست محمود احمدی‌نژاد برای بازدید از زندان اوین٬ با انتشار یادداشت معناداری خطاب به وی نوشت: «آقای احمدی‌نژاد؛ عجله نکنید، انشاء الله اوین را هم به زودی خواهید دید.»
سایت «مشرق‌نیوز» پیش‌بینی کرد در انتخابات آتی ریاست جمهوری٬ مردم به خاطر حضور چهره‌های محافظه‌کار تکراری٬ رغبتی به شرکت در انتخابات نداشته باشند و قاسم سلیمانی می‌تواند بهترین گزینه ریاست جمهوری باشد.
سایت محافظه‌کار «الف» در یادداشتی با انتقاد از افزایش جو «اختناق» و «سرکوب» در جمهوری اسلامی نوشت: «عده‌ای با چماق امنیت ملی، دایه مهربان‌تر از مادر شده‌اند.»

www.digarban.com (2017)