نگاه دیگر

وب‌سایت «عصر ایران» با بیان این که «در نگاه اهل رسانه سخنگویی دولت یک شغل است و تفنن به حساب نمی‌آید» اظهار امیدواری کرده که محمدباقر نوبخت٬ سخنگوی دولت «سخنگویی را به مثابه یک مقام مستقل بها دهد.»
محمدرضا زائری٬ مدیرمسئول نشریه «خیمه» در یادداشتی با انتقاد از فقر کلام میان شهروندان ایران٬ نوشته که واقعیت‌های زندگی را نمی‌توان با «چماق کشی و اسیدپاشی» از بین برد.
علی جنتی٬ وزیر ارشاد اعلام کرده که این وزارتخانه قصد دارد ممیزی {سانسور} قبل از چاپ کتاب را حذف و آن را بعد از چاپ انجام دهد. طرح این موضوع واکنش‌های بسیاری را در میان ناشران بدنبال داشته است.
وب‌سایت «عصر ایران» از این که برخی روزنامه‌نگاران و دیگر اقشار حامی حسن روحانی خواستار تائید «تام و تمام» کابینه پیشنهادی هستند٬ انتقاد کرده است.
یکی از فعالان سایبری حزب‌الله با انتقاد از موضع‌گیری‌های رضا سراج٬ رئیس مرکز آینده‌پژوهی و مطالعات راهبردی «تابان» نوشته که وی قصد دارد «پایداری‌ها» را هم از «قطار انقلاب» پیاده کند.
وب‌سایت «عصر ایران» در یادداشتی٬ از پرسش درباره حوادث سال ۸۸ از وزرای پیشنهادی کابینه روحانی در کمیسیون‌های مجلس انتقاد کرده است.
یادداشت وارده: اندکی پس از معرفی رسمی کابینه پیشنهادی حسن روحانی که نام هیچ زنی در آن نبود٬ محمدرضا نقدی از نادیده گرفتن سهم حدود نیمی از جمعیت ایران در کابینه یازدهم دفاع کرد.
وب‌سایت «الف» ویژگی مشترک وزرای معرفی شده در کابینه پیشنهادی حسن روحانی را تعلق خاطر به «راست سنتی اما مدرن» و «سابقه اطلاعاتی» عنوان کرده است.
وب‌سایت «عصر ایران» با انتقاد از غیبت زنان در کابینه پیشنهادی حسن روحانی این پرسش را مطرح کرده که آیا «در میان میلیون‌ها زن ایرانی، یک نفر برای تصدی مدیریت یک وزارتخانه وجود نداشت؟»
خبرگزاری مهر با انتشار یادداشتی رکورد‌های دولت محمود احمدی‌نژاد در زمینه «فساد»٬ «قانون‌شکنی»٬ «ناکار‌آمدی» و «گرانی» را منتشر کرد.
وب‌سایت «خانه ملت» نوشته «شعبان بی‌مخ‌های فرصت‌طلب»٬ کسب منافع مالی، اقتصادی و سیاسی خود را از طریق «بی‌قانونی و هوچی‌گری می‌جویند و در این مسیر، از هر خط قرمز عرفی، شرعی و قانونی نیز عبور می‌کنند.»
وب‌سایت «الف» نوشته که «اصولگرا‌ها شانی برای جامعه و حرکت‌های مدنی و اجتماعی قائل نیستند و به مهندسی کردن‌ها خو کرده‌اند.»
وب‌سایت «الف» نوشته حامیان محمدتقی مصباح یزدی٬ وی را از «هر اشتباه و ایرادی مبرا» می‌دانند و وی را «معصوم» جلوه می‌دهند.
وب‌سایت «عصر ایران» با طعنه به احمد جنتی نوشته ادامه فعالیت‌های سیاسی وی با وجود کهولت سن به «دیگران که در سن فرزندان و نوادگان اویند نیز انگیزه داده که ناامید نشوند.»
وب‌سایت «الف» نوشته حسن روحانی «به حکم راست سنتی بودن، به اصلاح‌طلبان خیلی بها نخواهد داد» و «موتلفه به روز شده و متجدد و درس خوانده را می‌توان بعد اقتصادی روحانی دانست.»
وب‌سایت «عصر ایران» در واکنش به تعریف و تمجید پروین احمدی‌نژاد از برادرش نوشته است رئیس دولت دهم همواره در مناظره‌ها به دیگران تهمت می‌زد و با «مظلوم‌نمایی» نمی‌توان وضعیت فعلی کشور را توجیه کرد.
عباس صالحی، عضو هیات امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم کارگذاشتن دستگاه شنود در دفتر کار علی مطهری را «یادآور داستان قتل‌های زنجیره‌ای» دانسته است.
وب‌سایت «الف» با انتقاد از افزایش نرخ ارز رسمی کشور نوشته که از این پس کالاهایی مثل گندم٬ شکر و روغن با دو برابر قیمت قبلی به جامعه عرضه خواهد شد.
وب‌سایت «عصر ایران» در مطلبی با انتقاد از کمبود و نبود دارو در ایران نوشته است: «آیا تهیه داروهای حیاتی سخت‌تر از تهیه تجهیزات و قطعات مورد نیاز در برنامه هسته‌ای است؟»
محمدحسن حائری شیرازی در یادداشتی خطاب به حسین شریعتمداری نوشته که «کاسبی از فتنه و قدرت‌طلبی و حذف رقیب به واسطه‌ آن بد است.»
سایت «مباحثات» یکی از سایت‌های نزدیک به حوزه علمیه قم سفر حسن روحانی به قم و دیدار وی با برخی مراجع تقلید شیعه را «گامی حساب شده» از سوی نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری دانسته است.
روزنامه «جمهوری اسلامی» نوشته تعداد اقلام دارویی که «نبود» یا «کمبود» دارند، سه رقمی شده است.
وب‌سایت «الف» با انتقاد از رواج خرافه‌گرایی در عرصه سیاسی ایران نوشته یکی از مروجان این پدیده «فرصت‌طلبان سیاسی» هستند.
وب‌سایت «الف» نوشته از نظر «جریان پایداری» و سعید جلیلی «شهروندان یا سفیدند یا سیاه. خاکستری نه وجود دارد و نه حق حیات.»
وب‌سایت محافظه‌کار «اخبار محرمانه» نوشته احتمال دارد انتشار خبر بررسی دوباره صلاحیت حسن روحانی از سوی شورای نگهبان با هدف کنترل و مدیریت سایر نامزد‌ها صورت گرفته باشد.
محی‌الدین حائری شیرازی٬ عضو مجلس خبرگان می‌گوید «آنچه که در سال ۸۸ اتفاق افتاد، حذفی بود که به دنبال خود، اصل سیستم را ناقص می‌کند.»
وب‌سایت «الف» در یادداشتی با انتقاد از نحوه برگزاری نخستین مناظره تلویزیونی میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری٬ صدا و سیما را سازمانی محافظه‌کار نامیده که از تکرار مناظره‌های سال ۱۳۸۸ هراس دارد.
«عصر ایران» نوشته سطح نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در تلویزیون به اندازه‌ای نازل و سطحی بود که دقایقی پس از پایان آن٬ مردم با ارسال پیامک‌های طنز به نحوه اجرای آن واکنش نشان دادند.
وب‌سایت «الف» در یادداشتی از این که «داستان» ریاست جمهوری در ایران مثل «جمع‌آوری غنائم» شده انتقاد کرده است.
وب‌سایت «الف» نوشته است محمدتقی مصباح یزدی که پیش از این کامران باقری لنکرانی را نامزد «اصلح» معرفی کرده بود٬ چگونه کمتر از یک هفته به این نتیجه رسید که سعید جلیلی هم «اصلح» است.

www.digarban.com (2017)