دیگرخوان

احمد سالک٬ نماینده اصفهان در مجلس گفته «فرد اصلح» برای تصدی مقام ریاست جمهوری٬ «باید جهان شناس و دشمن شناس باشد و اسلام شناس به معنای واقعی کلمه باشد و عملکردش نیز در زندگی جز خدا و خدمت چیز دیگری نداشته باشد.»

وی افزوده «فردی برای تصدی قوه مجریه کشور اصلح است که برای بازکردن گره‎های کشور در مسائل اقتصادی نگاهش به بیرون از مرزها نباشد.»

مرتضی آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری گفته که «صالح اگر برای اصلح کنار نرود خائن است.»

وی افزوده وقتی «چند نفر صالح در برابر هم قرار می‌گیرند، اصلح را باید به میدان کشید.»

جبهه پایداری٬ ابراهیم رئیسی را به عنوان «نامزد اصلح» اعلام کرده است.

به نظر می‌رسد منظور وی محمدباقر قالیباف و مصطفی میرسلیم دو نامزد دیگر محافظه‌کار باشد که باید به نفع رئیسی کنار بروند.

دادگستری اصفهان به خاطر انتقاد غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی از حضور نظامی جمهوری اسلامی در سوریه علیه وی اعلام جرم کرد.

اتهام کرباسچی٬ «توهین به شهدای مدافع حرم» عنوان شده است.

وی به تازگی در یک سخنرانی گفته «ما هم دلمان می‌خواهد در سوریه و لبنان و یمن صلح برقرار شود. دفاع از مظلوم بشود و شیعیان آن جا تقویت بشوند. ولی این کار فقط با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن درست می‌شود؟»

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بیانیه‌ای رسمی از نامزدی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو حمایت کرد.

محمد پاکپور٬ فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران از همکاری این نیرو با نیروی قدس سپاه در سوریه خبر داد.

ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران از نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خواست از «ورود به عرصه‌های نظامی و دفاعی که خارج از حدود اختیارات ریاست‌ جمهوری است٬ خودداری کنند.»

جواد لاریجانی٬ رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه می‌گوید اسحاق جهانگیری٬ کاندیدای پوششی حسن روحانی است و برای کمک به وی وارد عرصه انتخابات شده٬ بنابراین نباید اجازه داد در مناظره‌ها شرکت کند.

محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی، دو نامزد رد صلاحیت‌شده دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در بیانیه‌ای اعلام کردند در این انتخابات از هیچ نامزدی حمایت نخواهند کرد.

محمدجعفر منتظری٬ دادستان کل ایران گفته «سیستم تماس صوتی {تلگرام} که به وجود آمد، بررسی شد و تمام دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی عنوان کردند که این سیستم به دلایلی خلاف امنیت کشور است.»

ابراهیم رئیسی٬ نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفته «در ارتباط با تشکیل خانواده نگاهم همان نگاه مقام معظم رهبری است و باید جنبش ملی تشکیل خانواده شکل بگیرد.»

حسین نجات٬ جانشین سازمان اطلاعات سپاه از اینکه حسن روحانی٬ تلگرام را «مظهر تمدن و مدرنیزم» می‌داند٬ انتقاد کرد.

علی سعیدی٬ نماینده خامنه‌ای در سپاه گفته «دو جبهه با تمام وجود در تأخیر ظهور نقش دارند، یکی جبهه لیبرال و سکولار داخلی، دیگری جبهه بیرونی به رهبری آمریکا.»

مرتضی آقاتهرانی٬ دبیرکل جبهه پایداری٬ حمایت این گروه از ابراهیم رئیسی را رد کرده و گفته «فعلا از هیچ گزینه‌ای به شکل رسمی حمایت نمی‌کنیم.»

جبهه پایداری صبج امروز از آقای رئیسی اعلام حمایت کرده بود.

حسین نوری همدانی٬ از مراجع تقلید گفته «بررسی صلاحیت‌ها بر عهده شورای نگهبان است و امام خمینی در این باره اظهار داشته‌اند که افراد معترض به شورای نگهبان مفسد فی الارض هستند.»

عربستان سعودی به مقام‌های ایرانی گفته در صورتی می‌توانند در مراسم حج امسال شرکت کنند که دعای کمیل را در هتل اقامت زوار ایرانی برگزار کنند.

ایرج مسجدی، مشاور قاسم سلیمانی در نیروی قدس سپاه پاسداران٬ به عنوان سفیر جدید ایران در عراق وارد بغداد شد.

جبهه پایداری اعلام کرد در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از نامزدی ابراهیم رئیسی٬ تولیت آستان قدس رضوی حمایت می کند.

محمدحسین صفار هرندی٬ مشاور فرهنگی فرمانده سپاه گفته «اینکه چهره‌های انقلابی در مجمع مشخصی (جمنا؛ جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی) جمع شوند آسان نبوده و نیست به همین علت در آن آفات و اختلافاتی مشاهده می‌شود.»

احمد توکلی٬ نماینده سابق مجلس در نامه سرگشاده‌ای به شورای نگهبان، خواستار ردصلاحیت محمود احمدی نژاد شد.

علی خامنه‌ای در پیام نوروزی خود از اقدامات اقتصادی دولت روحانی انتقاد کرد و گفت «کارهای خوبی هم خوشبختانه انجام گرفت که گزارش آن را به ما دادند؛ لکن آنچه انجام گرفته است، با آنچه مورد انتظار مردم و مورد انتظار ما است، فاصله‌ی زیادی دارد.»

وی خواستار توجه بیشتر مسئولان دولتی به «اقتصاد مقاومتی» شد.

علیرضا زاکانی٬ نماینده سابق مجلس با بیان آنچه «عمق فساد در جامعه» نامیده٬ گفته «متاسفانه طی چند سال اخیر فساد به صورت حرفه‌ای افزایش پیدا کرده است.»

حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، نهادهای امنیتی کشور را متهم کرد که کانالی تلگرامی راه‌اندازی کرده و افرادی را به اتهام ارتباط با آن بازداشت می‌کنند.

وی توئیت کرده که «یک کانال می‌زنیم و همه خس و خاشاک را جمع می‌کنیم. به وقتش می‌ریزیم حال همه‌شان را می‌گیریم... با هر کس دیگری هم که مشکل داریم به اسم احتمال ارتباط با آن کانال می‌گیریم. حالا که شهر تعطیل و خلوت شده، کسی به کسی نیست که پی‌گیری کند. آقا، انتخابات حله.»

حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی حسن روحانی خطاب به ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، نوشت وارد رقابت‌های انتخاباتی نشود.

وی در توئیتر خود بدون اشاره به نام رئیسی نوشته که «شایسته نیست احترام آستان قدس رضوی را به کارزار سخت و تلخ انتخابات بکشانیم. مصلحت نیست قاضی را در معرض قضاوت عمومی قرار دهیم. از گذشته درس عبرت بگیریم.»

محمدعلی شهیدی٬ رئیس بنیاد شهید گفته علی خامنه‌ای از وی خواسته موضوع اعطای تابعيت ایرانی به نیروهای لشکر «فاطمیون» را پیگیری کند.

پیش از این نیز خبری مبنی بر موافقت شورای عالی امنیت ملی با اعطای تابعیت ایرانی به اتباع خارجی مدافع حرم منتشر شده بود.

نادر قاضی‌پور٬ نماینده ارومیه در مجلس گفته «آقای روحانی در اداره مملکت موفق نبود. رئیس‌جمهور به جای تکیه بر سرمایه و استعدادهای داخلی، خود را معطل برجام کرد ولی چیزی عاید وی نشد و وعده‌های اقتصادی‌اش نیز تحقق نیافت.»

محسن رضایی٬ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته «سرطان ناکارآمدی کشور را فراگرفته است.»

محمد امامی‌ کاشانی٬ امام‌ جمعه موقت تهران گفته «خبرگان ولی‌فقیه را کشف می‌کند، آن هم نه در حد فقاهت که مجتهد جامع‌الشرایط باشد، بلکه تدبیر و برنامه‌ریزی و توجه به دنیا و دنیاشناسی و دشمن‌شناسی و مردم‌شناسی داشته باشد.»

محمود احمدی‌نژاد گفته «اینکه رهبری عزیز فرمودند تو کاندیدا نشو معنی‌اش این نیست که من نسبت به انقلاب و وضعیت کشور بی‌تفاوت باشم و سکوت کنم. سکوت کنم که کشور را دو دستی بدهند به آمریکا؟ سکوت کنم تا مردم را له کنند؟»

هادی صادقی٬ معاون فرهنگی قوه قضائیه گفته «وقتی قدرت تشخیص کم می‌شود و حق و باطل مخلوط می‌شود فتنه ایجاد می‌شود.»

قاسم سلیمانی٬ فرمانده نیروی قدس سپاه گفته «محور ارزیابی دولت نسبت به اقتصاد مقاومتی است و اگر دولت در اقتصاد مقاومتی موفق عمل کند، دولت موفقی است و اگر موفق عمل نکند دولت ناموفقی است.»


www.digarban.com (2017)