مرکز بین‌المللی مطالعات صلح:

ایران در بین اعراب اختلاف بیندازد

مرکز بین‌المللی مطالعات صلح به مقام‌های جمهوری اسلامی توصیه کرد با «ایجاد شکاف و رقابت کاذب» میان عربستان، کویت، امارات و عمان مانع از احداث شش خط لوله نفت این کشور‌ها شود.

این مرکز که دفتر اصلی آن در لندن است و سلمان صفوی مسئولیت آن را برعهده دارد، هشدار داده که کشور‌های عربی با احداث این خطوط لوله نفت قصد دارند نقش و جایگاه تنگه هرمز را در جهان کاهش دهند.

مرکز بین‌المللی مطالعات صلح افزوده که احداث این شش لوله خط نفت که قرار است نفت این کشور‌ها را به مسقط پایتخت عمان برساند حدود ۱۰ سال به طول می‌انجامد و ایران باید در این مدت تلاش کند تا این طرح با شکست مواجه شود.

این مرکز همچنین اعلام کرده که خط لوله نفتی «حبشان-فجیره» با همین هدف، قرار است ژانویه سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شود تا نفت امارات را  با دور زدن تنگه هرمز به عمان برساند.

دایتر بلاوبرگ مدیر پروژه خط لوله نفت خام ابوظبی گفته که «نخستین محموله نفت خام ابوظبی در ژانویه ۲۰۱۱ به طور مستقیم از بندر فجیره و بدون عبور از تنگه هرمز صادر خواهد شد.»

ظرفیت این خط لوله در ابتدا ۱.۵ میلیون بشکه در روز خواهد بود و در ظرفیت نهایی خود امکان انتقال ١.٨ میلیون بشکه در روز را در اواسط سال ٢٠١١ خواهد داشت.

مرکز بین‌المللی مطالعات صلح هدف از احداث این خط لوله نفتی را کاهش اتکای غرب به پایانه‌های نفتی واقع در خلیج فارس اعلام کرده است.

امارات متحده عربی برای صدور روزانه دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت خود به بنادر واقع در خلیج فارس متکی است.

خط لوله «حبشان-فجیره»  این امکان را به ابوظبی خواهد داد تا به دلیل داشتن قابلیت پهلوگیری کشتی‌های بزرگ تر در آب‌های عمیق بندر فجیره، ظرفیت صادراتی قابل اطمینانی را در کرانه شرقی امارات متحده عربی ایجاد کند.

مرکز بین‌المللی مطالعات صلح اعلام کرده که مقابله با چالش‌های ایران و آمریکا در منطقه که ممکن است امنیت انتقال نفت امارات را به خطر بیندازد، از دیگر اهداف احداث این خط لوله نفت است.

این مرکز در ادامه به مقام‌های جمهوری اسلامی توصیه کرده برای حفظ موقعیت استراتژیک تنگه هرمز با کشورهای حوزه خلیج فارس توافقنامه‌های «چندجانبه اقتصادی و امنیتی» امضا کنند.

کارشناس این مرکز همچنین تاکید کرده که مقام‌های ایران نباید در مقابل تهدید‌های نظامی از بستن تنگه هرمز در سطوح رسمی و دیپماتیک سخن بگویند که این مسئله «انگیزه کشورهای منطقه در مورد کاهش اتکا به تنگه هرمز را تقویت» می‌کند.

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)