تحلیل دیگران

مهدی هادوی تهرانی٬ یکی از استادان حوزه علمیه قم گفته «با بروز برخی مشکلات نباید نظام را زیر سؤال برد» و علما در امر به معروف و نهدی از منکر حق برخورد فیزیکی با خاطیان را هم دارند.
رمضان شریف٬ مسئول روابط عمومی سپاه پرداخت حقوق‌های نجومی در سپاه را رد کرده و گفته حقوق‌های نجومی به «اعتماد» مردم به نظام «لطمه» زده است.
محمد‌تقی مصباح یزدی گفته پیامبر اسلامی «روی خاک» غذا می‌خورد٬ مثل «برده‌ها» می‌نشست و با شکم «گرسنه» از دنیا رفت.
کاظم صدیقی٬ امام جمعه موقت تهران از مقام‌های مسئول در جمهوری اسلامی خواسته به گونه‌ای سخن نگویند که مقابل ولی فقیه قرار بگیرند و سرنوشت محمدرضا شاه پهلوی در انتظار رهبران عربستان سعودی و بحرین است.
علی‌اکبر ولایتی٬ رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تهدید مقام‌های بحرین از سوی قاسم سلیمانی فرمانده نیروی «قدس» سپاه را اقدامی «مهم» توصیف کرده است.
حجم نقدینگی کشور در اسفند سال گذشته به ۱۰۱۷ هزار میلیارد تومان رسیده که رشد ۲۳۴ هزار میلیارد تومانی در سال ۹۴ را نشان می‌دهد.
مهدی طائب٬ رئیس قرارگاه «عمار» گفته که «امسال آل سعود سقوط می‌کند و حج با حضور امام زمان برگزار می‌شود.»
ناصر سراج٬ رئیس سازمان بازرسی از بازگشت ۱۹۸ میلیون تومان از یکی از فیش‌های حقوقی نجومی به خزانه خبر داده است.
احمد علم‌الهدی٬ نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفته «صلح تحمیلی یعنی ما در برابر ظلم و جنایت و تحریم اقتصادی مجبور به مذاکره و دست دادن شویم که چنین صلحی در اسلام محکوم است.»
محمدتقی مصباح یزدی گفته که «پشت برخی نوشته‌های به ظاهر علمی دام‌هایی قرار دارد» که هدف آن‌ها «فریب» مردم است.
اسدالله ایمانی٬ نماینده ولی فقیه در استان فارس گفته «برخی دولتمردان می‌خواهند حقایق و شکست مذاکرات را از دیدگاه ملت مخفی کنند.»
حیدر مصلحی٬ وزیر سابق اطلاعات گفته «دشمن در مسئله نفوذ به دنبال ایجاد جدایی روحانیت از حاکمیت است.»
احمد توکلی نماینده سابق مجلس از هیات نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد خواست از مردم ایران به خاطر توقیف سایت «جهان نیوز» عذرخواهی کند.
روح‌الله حسینیان٬ رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی می‌گوید روح‌الله خمینی اهل «لابی» نبود٬ سخنان اکبر هاشمی بخشی درباره بنیانگذار جمهوری اسلامی٬ بخشی از «یک پروژه مشترک» است و رهبری علی خامنه‌ای از آن رو سخت‌تر از روح‌الله خمینی بود که در دوران وی «همه مدعی بودند».
رضا اکرمی٬ رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری گفته «ولنگاری فرهنگی را می‌توانیم در جمع مردم، بازار، فروشگاه و...مشاهده کنیم.»
مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری فهرست تعداد دیگری از استودیوهای عکاسی فعال در شبکه‌های اجتماعی که نقش موثری در چرخه «مدلینگ» ایفا می‌کنند را منتشر کرد.
مرضیه گرد٬ رئیس سازمان مدارس غیردولتی، توسعه مشارکت‌های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش گفته که آموزش زبان خارجی در مراکز پیش ‌دبستانی ممنوع است.
اسدالله عسگراولادی٬ رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه گفته دولت از نظر اقتصادی به شدت در «مضیقه» است و چون نمی‌تواند به واحدهای تولیدی کمک کند٬ ۴۰ درصد کارخانه‌ها در آستانه تعطیلی قرار دارند.
مهدی طائب٬ رئیس قرارگاه «عمار» گفته «آمریکا با اسلام امثال فائزه هاشمی مشکل ندارد» و نقطه اشتراک «اقدامات هنجارشکنانه فائزه هاشمی و شادی صدر» جریان بهائیت است.
حمید روحانی٬ رئیس بنیاد تاریخ پژوهی٬ یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های علی خامنه‌ای را «دشمن‌شناسی» وی معرفی کرده است.
احمد علم‌الهدی٬ نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفته «مانیفست» سیاست خارجی ایران باید بر اساس سوره «ممتحنه» باشد.
حمیدرضا مقدم‌فر٬ مشاور فرهنگی فرمانده کل سپاه٬ علی خامنه‌ای را «نابغه‌ای» معرفی کرده که در «سخت‌ترین دوران تاریخ»٬ رهبری ایران را بر عهده داشته و در زمینه‌هایی چون علم٬ فناوری٬ ادبیات٬ هنر و امور نظامی «متخصص» است.
حسن نوروزی٬ یکی از نمایندگان مجلس از گم شدن ۱۷ پرونده فساد اقتصادی در مجلس خبر داده است.
محمدرضا نقدی٬ رئیس سازمان بسیج در حالی که «دشمن» با ابزار ارتباطی جوانان ما را به «رگبار شهوات و انحرافات بسته»٬ جوانان ایرانی برای «رفتن به سوریه و دفاع از حرم التماس می‌کنند.»
احمد توکلی٬ نماینده سابق مجلس گفته که «متاسفانه دولت انتظارات مردم از برجام را بالا برد و زمانی می‌گفتند برجام که حل شود همه‌جا بهشت می‌شود، این کار اشتباه بزرگی بود.»
کاظم صدیقی٬ امام جمعه موقت تهران ابراز امیدواری کرده که مجلس خبرگان رهبری «زیر سایه» علی خامنه‌ای٬ «موفق و موید» باشد و افزوده که نمایندگان مجلس باید بدانند «سر سفره ولایت نشسته‌اند.»
احمد خاتمی٬ عضو مجلس خبرگان رهبری گفته «کسانی که دم از امام می‌زنند٬ اما از رهبر انقلاب بریده‌اند٬ واقفیه مدرن هستند.»
احمد خاتمی٬ عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفته که «برخی از عمامه به سرها به دنبال تضعیف نظام هستند.»
ناصر مکارم شیرازی٬ از مراجع تقلید قم گفته که «نباید نظام دانشگاهی بر حوزه‌های علمیه حاکم شود و مشوق‌های مادی در حال حاکم شدن بر حوزه‌ها است.»
محمدرضا نقدی٬ رئیس سازمان بسیج گفته «نام واردکنندگانی که با رابطه دست به واردات می‌زنند باید در رسانه‌ها اعلام شود.»

www.digarban.com (2017)