تحلیل دیگران

محمدعلی جعفری٬ فرمانده کل سپاه پاسداران گفته علی رستگار سرخه‌ای٬ مدیرعامل معزول بانک ملت بدلیل «حضور در پرونده اقتصادی بزرگ‌تری» که شماری از چهره‌های سیاسی نیز در آن دخیل بوده‌اند٬ بازداشت شده است.
احمد خاتمی٬ عضو مجلس خبرگان گفته جریان‌هایی در داخل تلاش می‌کنند انقلابی‌بودن به عنوان یک «نقطه ضعف» به حساب بیاید و شورای نگهبان همچون «تنگه احد»٬ استراتژیک است.
محمد جواد کریمی قدوسی٬ نماینده مجلس گفته «بعضی مواضع تیم مذاکره‌کننده با اتاق فکر دشمن قرابت دارد» و عباس عراقچی «اهداف» آمریکا و اسرائیل را در ایران دنبال می‌کند.
محمدرضا نقدی٬ رئیس سازمان بسیج می‌گوید «نجومی‌بگیران و غارتگران بیت‌المال کمتر از داعش نیستند.»
محمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد حکمت اسلامی صدرا می‌گوید مجمع تشخیص مصلحت نظام به «دکانی سیاسی» شده که میلیاردها تومان از بودجه کشور را خرج «اعطینا» می‌کند و این مجمع به نوعی «تصفیه» نیاز دارد که خود «عین مصلحت» است.
حسین سلامی٬ جانشین فرمانده کل سپاه گفته «رسالت انقلابی نظام، ساختن یک امت نمونه است و رسالت انقلابی سپاه هم جهاد در راه خداست.»
فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی گفته «آقایان به صورت ناشیانه مذاکره کرده‌اند و ادعای قهرمان دیپلماسی هم می‌کنند و حالا باید چوب اشتباهاتشان را بخورند.»
مجتبی مصباح یزدی٬ فرزند محمدتقی مصباح یزدی گفته «متاسفانه شیوع اندیشه سکولار در زندگی برخی از مردم عادی شده و این مسئله نشان می‌دهد مشکلات اخلاقی، اجتماعی و سیاسی ریشه دار است.»
مجتبی ذوالنور٬ نماینده مجلس گفته که چرخ سانتریفیوژ‌ها و زندگی مردم برخلاف وعده‌های حسن روحانی نمی‌چرخد و ایران دچار رکود شدید اقتصادی شده است.
پرویز کاظمی٬ وزیر رفاه دولت نهم پیش‌بینی کرده محمود احمدی نژاد برای انتخابات آتی ریاست جمهوری نامزد نمی‌شود و یا در دقیقه ۹۰ کناره‌گیری می‌کند٬ محافظه‌کاران با توجه به «سقوط» جایگاه‌شان در جامعه دیگر از احمدی‌نژاد حمایت نمی‌کنند و به طور کلی دیگر «شیخوخیتی» در این جبهه وجود ندارد.
خبرگزاری فارس نوشته در مورد برخی مواضع عباس کیارستمی «انتقاد‌های جدی» وجود دارد و این کارگردان «پیوند ماندگاری با مردم برقرار نکرد.»
مهدی چمران٬ رئیس شورای عالی استان‌ها گفته «اقدامات ناشیانه برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش و پروش زمینه ولنگاری فرهنگی را فراهم کرده است.»
«لقمان روزچنگ»٬ یکی از متهمان پرونده اخلال ارزی که با قرار وثیقه آزاد بود پس از ابلاغ رأی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب بازداشت شد.
غلامعلی حداد عادل٬ رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی می‌گوید «کار فرهنگی» به تنهایی برای مقابله با «بی‌حجابی» کافی نیست و باید با «قانون‌شکنان» برخورد قانونی صورت گیرد.
محمد حسینی وزیر ارشاد دولت دهم گفته «ولنگاری فرهنگی نتیجه بی‌توجهی مدیران کشور به سخنان رهبری است و متاسفانه برخی مدیران دهه هفتاد سخن رهبری در مورد تهاجم فرهنگی را قبول نداشتند.»
محمدنبی حبیبی٬ دبیرکل مؤتلفه خواستار آسیب‌شناسی آنچه «مستی اشرافی‌گری» در کشور نامیده٬ شد.
مجتبی ذوالنور٬ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می‌گوید جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای «تعهدی» برای توقف برنامه موشکی خود نداده و گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل در انتقاد از فعالیت‌های موشکی ایران٬ «تحت فشار لابی اسرائیل٬ آمریکا و عربستان» تهیه شده است.
امیرعلی حاجی‌زاده٬ فرمانده نیروی هوایی سپاه گفته «امید به پیشرفت با نگاه آمریکا و کمک غرب توهمی بیش نیست.»
حسین نقوی حسینی٬ نماینده مجلس گفته حسین فریدون در انتصاب مدیران عامل بانک‌ها «اختیاراتی» داشته و «لابی‌گری» کرده و پرونده وی در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس پیگیری خواهد شد.
کاظم صدیقی٬ امام جمعه موقت تهران گفته «مدیریت ولایت است که می‌تواند بیکاری را رفع کند و این ننگ بیکاری که انواع بدبختی‌ها را برای جوانان به ‌وجود آورده را می‌تواند از بین ببرد.»
احمد کریمی اصفهانی٬ دبیرکل جامعه بازار و اصناف ایران از مقام‌های کشور خواست به جای «سیاسی کاری با حلقه فساد برخورد کنند.»
حسین سلامی٬ جانشین فرمانده کل سپاه گفته «ایران امروز تنها کشوری است که نظم ناعادلانه جهانی را به رسمیت نمی‌شناسد و بر اساس هنجارهای عادلانه خود عمل می‌کند.»
احمد علم‌الهدی، نماینده ولی‌ فقیه در خراسان رضوی گفته «زمانی که اروپا بویی از دموکراسی نبرده بود، زن‌ها در اسلام حق رای داشتند.»
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید وی نسبت به حوادث سال ۸۸ در ایران «حساس» است و «ملاک هم، عدم حمایت از کسانی است که سردمدار فتنه بودند و یا از آن سوءاستفاده کردند و تاکنون نیز اعلام تبری نکرده‌اند.»
جعفر شجونی٬ عضو جامعه روحانیت مبارز می‌گوید «آدم‌های» جناح محافظه‌کار را «موش نخورده»٬ این جناح «به وقتش» نامزدهای خود برای انتخابات را «رو» می‌کند و افرادی که توانستند در دوران محمود احمدی‌نژاد «بار» خود را ببندند٬ دوباره به وی رای خواهند داد.
حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه گفته در لبنان ۱۰۰ هزار موشک استقرار یافته که آماده شلیک به اسرائیل هستند.
ایسنا از استعفای روسای بانک‌های صادرات، ملت و قرض الحسنه مهر ایران در ارتباط با انتشار فیش‌های حقوقی مدیران و به ویژه مدیران بانکی خبر داده است.
کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفته که جمهوری اسلامی در قالب کتابی ۱۳۰ صفحه‌ای «موارد متعدد نقض حقوق بشر آمریکا را افشای خواهد کرد.»
علی‌اکبر ولایتی٬ مشاور علی خامنه‌ای در امور بین‌الملل می‌گوید سوریه «بهترین متحد استراتژیک» جمهوری اسلامی است و قطع ارتباط ایران با سوریه به معنی از میان رفتن رابطه تهران و حزب‌الله است.
عبدالله حاجی‌صادقی٬ جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه گفته «اگر انسان‌ها بنده خداوند نباشند ذلیل می‌شوند» و «مشکل کشور با گردن کج‌کردن به طرف دشمن حل نمی‌شود.»

www.digarban.com (2017)