تحلیل دیگران

جواد کریمی‌‌ قدوسی٬ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته حسن روحانی در جریان مذاکرات هسته‌ای٬ «غرور ملی ایران را فروخت» و در حال حاضر تنها راه پیش روی وی و دولت٬ «اصلاح مسیر» طی‌شده و توقف تعریف و تمجید «بی‌ارزش» از برجام است.
عبد‌الله جوادی آملی یکی از مراجع تقلید قم گفته «کسی که به نامحرم نگاه می‌کند مریض است و برخی از زنان نیز از نشان دادن خود به دیگران لذت می‌برند.»
علی محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفته «ورود به بازی‌های سیاسی دنیا و آخرت انسان را می‌سوزاند» و «مسیر ولایت فقیه٬ مطمئن‌ترین راه برای دستیابی به سعادت است.»
نخستین پرونده جرم سیاسی با ارجاع پرونده عیسی سحرخیز به دادگاه کیفری یک استان تهران تشکیل شد.
محسن مجتهد شبستری٬ عضو مجلس خبرگان رهبری گفته در برخی از کنسرت‌ها «اختلاط زن و مرد و کارهای غیر شرعی» صورت می گیرد که «غیر قابل تحمل» است و باید از برگزاری آنها ممانعت به عمل آید.
سعید قاسمی٬ از فرماندهان حزب‌الله در یادداشتی به بهانه بازداشت حسن عباسی٬ رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال نوشته که «برجام لعنتی٬ صورت‌مسئله‌ای مضحک و مسخره» است که بر اساس «بی‌بصیرتی خواص» موجب بازگشت جمهوری اسلامی به ۱۲ سال پیش شد و به وی توصیه کرده همچنان در ایام «نحس پسابرجام» بماند٬ چرا که «این کف‌های روی آب هم رفتنی‌اند.»
احمد توکلی٬ نماینده سابق مجلس گفته «اگر روحانی با با حرام‌خواری‌ در فیش‌های حقوقی محکم برخورد نکند در انتخابات آینده ریاست جمهوری ماندگار نمی‌شود.»
جواد کریمی قدوسی٬ نماینده مجلس گفته «روز ملی آتش زدن برجام دور نیست» و ایران در صورت آغاز فعالیت هسته‌ای٬ غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم خواهد داشت.
محمدحسین مقیمی٬ معاون سیاسی وزیر کشور گفته که غلامعلی حدادعادل تاکنون «سندی در مورد دخالت دولت در انتخابات مجلس» ارائه نکرده است.
مهدی طائب٬ مسئول قرارگاه عمار گفته دولت حسن روحانی از آن رو که به «اسلام رحمانی» اعتقاد دارد و معتقد به «دشمن‌ستیزی» نیست٬ «انقلابی» نبوده و «با شیاطین قابل جمع است.»
عباسعلی کعبی٬ عضو مجلس خبرگان رهبری گفته دولت حسن روحانی «در داستان هسته‌ای و اعتماد به آمریکا٬ مرتکب اشتباه محض» شده و «گوش شنوایی» هم در این خصوص ندارند.
محسن مجتهد شبستری٬ عضو مجلس خبرگان رهبری گفته پس از سخنان علی خامنه‌ای مبنی بر بی‌نتیجه بودن برجام٬ مسئولین کشور دیگر نباید از نتایج مثبت برجام حرفی بزنند.
محمدرضا باهنر٬ دبیرکل جامعه مهندسین گفته به نفع نهاد ریاست جمهوری و شخص حسن روحانی است که به سرعت به ماجرای اتهامات حسین فریدون رسیدگی کند.
احمدرضا پوردستان٬ فرمانده نیروی زمینی ارتش به منتقدان حسن روحانی و توافق‌نامه «برجام» پیوست.
محمدنبی حبیبی٬ دبیرکل موتلفه در کنایه به دولت حسن روحانی گفته که مشکلات اقتصادی «مردم و تولید کنندگان با حرف حل نمی‌شود» و مردم برخلاف ادعاهای دولت درباره کاهش تورم٬ «چیزی حس نمی‌کنند.»
علی سعیدی٬ نماینده ولی فقیه در سپاه گفته «نباید عده‌ای القاء کنند که فتنه ۸۸ سوء تفاهم بوده» و «حاکمیت اسلامی وقتی فتنه فروکش کرد به دنبال انتقام‌جویی نمی‌رود.»
هدایت‌الله خادمی٬ عضو کمیسیون انرژی مجلس گفته دولت اجازه نمی‌دهد حتی نمایندگان مجلس به آمار رشد منفی اقتصادی و رکوردی که در آن به سر می‌بریم٬ دست یابد و بسیاری از کارخانه‌های تولیدی تعطیل شده‌اند.
حیدر مصلحی٬ وزیر سابق اطلاعات گفته «دشمن برای تضعیف انقلاب» تلاش می‌کند مسئولان دچار «اشتباه محاسباتی» شوند و حل مشکلات اقتصادی را در گرو اطاعت از «کدخدا» معرفی می‌کند.
ناصر مکارم شیرازی٬ از مراجع تقلید گفته «جامعه روحانیت فرهنگ همزیستی سالم را فراهم می‌کند که دزدی نکنید، رشوه خواری نکنید و به حقوق دیگران تجاوز نکنید.»
سعید جلیلی٬ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته که «صاحبان حقوق‌های نجومی احساس کدخدایی دارند و صریحا خود را محق می‌دانند.»
مجتبی ذوالنور، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته که «خشت اول اعتقادات خانواده هاشمی خراب است.»
حسن رحیم‌پور ازغدی٬ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته ولایت فقیه «سربازی برای مردم است و نه سرباری» برای آنها٬ علی خامنه‌ای از «منافع خود» گذشته و «به خلق خدمت می کند» و دانشجویان در صورت زمین ماندن حرف رهبر جمهوری اسلامی٬ «به صحنه بیایند.»
خبرگزاری سازمان بسیج پیام یک روحانی به نیرو‌های حزب‌الله به منظور برخورد با لیلا حاتمی را منتشر کرده و از این هنرمند خواسته به خاطر یک اظهار‌نظر درباره حجاب «توبه» کند.
محمد دهقان٬ نماینده مجلس گفته «فساد اقتصادی مانند بلایی به جان نظام افتاده است» و «کشور نیاز به انقلابی برای پالایش مدیران فاسد دارد.»
محمدرضا تویسرکانی٬ مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج٬ بازداشت مدیرعامل سابق بانک ملت و معاون وی از سوی سازمان اطلاعات سپاه را «لبیک» به «فرمان» خامنه‌ای در زمینه عملکرد «انقلابی» نهادهای داخل نظام ارزیابی کرده و خواستار اقدامات بعدی این سازمان نظامی برای مبازره با «شبکه‌های فساد» شده است.
براساس جدیدترین آمار اقتصادی٬ حجم کل نقدینگی در پایان اردیبهشت‌ ماه ۱۰۳۸ هزار میلیارد تومان رسیده است.
مهدی کلیشادی٬ مسئول قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر سازمان بسیج اعلام کرده که این سازمان مراسمی برای امحاء ۱۰۰ هزار دستگاه گیرنده‌های ماهواره برگزار خواهد کرد.
احمد خاتمی٬ امام جمعه موقت تهران می‌گوید مردم «خوی اشرافی‌گری» برخی مسئولان را تحمل نمی‌کنند و «سیاسی کردن دریافتی‌های نجومی» اشتباه است.
محمدرضا باهنر٬ دبیرکل «جبهه پیروان خط امام و رهبری» گفته «همه فعالان سیاسی» به این نتیجه رسیده‌اند که با «آتش زدن لاستیک» مطالبات محقق نمی‌شود و در ایران همه از «شانه‌های احزاب بالا می‌روند» و بعد پشت به تشکیلات می‌کنند.
حسین شریعتمداری٬ مدیرمسئول روزنامه کیهان گفته کسانی که حقوق‌های نجومی دریافت می‌کنند «چوپان‌هایی» هستند که «قرار بود محافظ اموال مملکت باشند٬ اما در لباس چوپان دست به دزدی و خیانت زدند.»

www.digarban.com (2017)