تحلیل دیگران

محمدعلی جعفری٬ فرمانده سپاه پاسداران گفته اگر عربستان «جرات» کند و به طور مستقیم به سوریه نیروی نظامی اعزام کند «تیر خلاص» به خودش زده است.
مسعود جزایری٬ معاون ستاد کل نیروهای مسلح می‌گوید «شخصیت‌پردازی»٬ «دیپلماسی رسمی» و «تغییر ذائقه فرهنگی جامعه» از جمله راهبردهای پروژه «نفوذ دشمن» است.
محمد یزدی٬ رئیس مجلس خبرگان می‌گوید این مجلس مجلس جای «جناح‌بازی و جوان‌گرایی» نیست و فقهای «زمان‌شناس» و مقاوم مقابل «فتنه» باید به خبرگان بیایند.
محسن رضایی٬ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته «اقتصاد از ابتدا دست لیبرال‌ها و تکنوکرات‌های کشور بوده و آن‌ها نمی‌گذارند سیاست‌های رهبر وارد اقتصاد شود.»
مجتبی عسگری٬ معاونت حفظ و نشر آثار سپاه «محمد رسول‌الله» تهران می‌گوید در انتخابات باید به کسی رای داد که فردا «زیرآب بزرگ‌تر خود را نزند.»
علی خامنه‌ای گفته جهت‌گیری‌های شورای عالی امنیت ملی باید کاملاً منطبق بر «تفکر صحیح و خالص انقلابی و حزب‌اللهی» باشد و این شورا باید مقابل جریانی که «اعتقادی به مبارزه با استکبار» ندارد٬ بایستد.
جعفر شجونی٬ عضو جامعه روحانیت مبارز گفته شورای نگهبان از آب هم «پاک‌تر» است٬ «ما مدیون نوح هستیم اما مدیون پسر نوح نیستیم» و اکبر هاشمی رفسنجانی می‌خواهد حسن خمینی را هم با خودش به «باتلاق» بکشد.
محمدرضا باهنر٬ نایب رئیس مجلس گفته برخی «توقع» دارند از «رانت‌های ویژه» استفاده کنند و شرکت حسن خمینی در امتحان اجتهاد مجلس خبرگان «شان» او را پایین نمی‌آورد.
صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه می‌گوید «پیشرفت‌های علمی» جمهوری اسلامی به اندازه‌ای بوده که قدرت‌های بزرگ «مجبور» شدند ایران را در محاسبات خود به حساب آوردند و این نظام «رقیب و بدیلی جدی» در مقابل نظام‌های لیبرال دموکراسی غربی است.
علی فدوی٬ فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران گفته «اطلاعات زیادی» از دستگاه‌های الکترونیک ملوان‌های بازداشت‌شده آمریکایی «استخراج» شده و این نیرو فیلم‌های «حقارت‌بارتری» از «دست بر سر گذاشتن» آنها در اختیار دارد.
حسن فیروزآبادی٬ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح می‌گوید شکست آمریکا در «نبرد تن به تن» با ایران٬ منجر به اتخاذ تاکتیک «ضربه از درون» از سوی واشینگتن شده و جمهوری اسلامی علاوه بر سوریه از مناطق دیگری که «پیام انقلاب» را دریافت کرده باشند نیز حمایت می‌کند.
محمدرضا نقدی٬ رئیس سازمان بسیج گفته سفر حسن روحانی به ایتالیا و فرانسه و امضای قراردادهای اقتصادی‌ میان ایران و این دو کشور «خنجری به پیکر اقتصاد مقاومتی» بود٬ محمدجواد ظریف درس‌آموخته غرب است و مثل «غربی‌ها» عمل می‌کند و در دو سال دولت روحانی سن ازدواج و طلاق «افزایش» یافته است.
محمدتقی مصباح یزدی٬ عضو مجلس خبرگان می‌گوید «حفظ اصل نظام» از همه چیز مهم‌تر است و علی خامنه‌ای نه تنها «بالاترین شخصت سیاسی دنیا» است٬ بلکه تنها چهره‌ای است که حتی یک «نقطه سیاه کوچک» هم در زندگی‌اش ندارد.
عبد‌الله حاجی صادقی٬ جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه گفته «سپاه اهل تعرض نیست؛ اما اگر لازم باشد کاخ سفید را هم تصرف می‌کند.»
علی جنتی٬ وزیر ارشاد می‌گوید عوامل «خودسری» که به هنرمندان٬ کنسرت‌ها و سفارتخانه‌ها حمله می‌کنند «پرنفوذ» هستند و «پشتوانه» دارند.
حسین ابراهیمی٬ عضو شورای مرکزی «جامعه روحانیت مبارز» اعلام کرد نام اکبر هاشمی رفسنجانی در فهرست انتخابات مجلس خبرگان «جامعه مدرسین» قرار ندارد.
علی سعیدی٬ نماینده علی خامنه‌ای در سپاه می‌گوید «غرب‌گراها» بدنبال مجلسی «معتدل و منفعل» برای آینده هستند٬ اما «ما و رهبر» مجلسی «انقلابی» می‌خواهیم.
غلامعلی حداد عادل٬ مشاور علی خامنه‌ای گفته «انگیزه ثبت‌نام گسترده، بالابردن آمار رد صلاحیت و ایجاد جو علیه شورای نگهبان» است.
شهرزاد میرقلی خان که به اتهام تلاش برای ارسال تجهیزات نظامی به ایران پنج سال در آمریکا زندانی و پس از آزادی به سمت بازرس ویژه رئیس صداوسیما منصوب شد با نظر اطلاعات سپاه به عمان «تبعید» شد.
محمد حسین صفار هرندی٬ مشاور فرهنگی فرمانده سپاه گفته زمام امور مجلس نباید در دست افرادی قرار گیرد که «درک صحیحی» از انقلاب اسلامی و روح‌الله خمینی ندارند.
حمید روحانی٬ رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی گفته دولت روحانی سیاست‌های آمریکا را برای تضعیف جایگاه شورای نگهبان دنبال می‌کند و اهانت کنندگان به این شورا «مفسد فی الارض» هستند.
محمدرضا نقدی٬ فرمانده سازمان بسیج می‌گوید جامعه عشایری یک «جامعه اسلامی نمونه» است٬ در یمن همین عشایر «پوزه متجاوزان را به خاک می‌زنند» و به علت نگاه دولت به «بیرون» ٬ کشور در همه عرصه‌های اقتصادی٬ علمی و حتی ورزشی «سقوط» کرده است.
علی سعیدی٬ نماینده ولی فقیه در سپاه از مردم ایران خواسته در انتخابات آینده مجلس به نامزد‌هایی که «دل‌بسته آمریکایی‌ها» هستند٬ رأی ندهند.
احمد علم‌الهدی٬ امام جمعه مشهد می‌گوید آنهایی که شورای نگهبان را به عملکرد جناحی متهم می‌کنند «مجری منویات سوء فوکویاما و آمریکا» هستند.
کاظم صدیقی٬ امام جمعه موقت تهران گفته که «سه در از درهای بهشت از قم باز می‌شود» و یکی از مهم‌ترین این در‌ها «ایدئولوژی استکبار ستیزی و ظلم ستیزی» است.
حسین ذوالفقاری٬ معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور گفته «عامل بیرونی تعرض به سفارت عربستان در خارج کشور دستگیر و به داخل منتقل شده است.»
محمدحسین صفارهرندی٬ مشاور فرهنگی فرمانده سپاه می‌گوید «دوستداران انقلاب» از اجرای «پروژه» تغییرات بنیادین «نظام» جلوگیری می‌کنند و ما در آستانه «فتنه جدید» قرار نداریم.
سعید حدادیان از مداحان تهران و یکی از رهبران سرکوب اعتراض‌ها در عاشورای سال ۱۳۸۸ هشدار داده که «اگر این‌بار فتنه‌ای دیگر برپا کنند، مردم بعضی‌ها را تحمل نخواهند کرد.»
عباس جعفری دولت‌آبادی٬ دادستان تهران خواستار محدودشدن بازداشت‌های موقت و «هدفمندشدن» نگهداری متهمان و محکومان در زندان‌ها شد.
بسیاری از ۵۰ نماینده مجلس رد صلاحیت شده از سوی هیات‌های نظارت بر انتخابات از حامیان علی لاریجانی محسوب می‌شوند و طرح‌های تحقیق و تفحص از نهاد‌های زیر مجموعه علی خامنه‌ای را امضاء کرده‌اند.

www.digarban.com (2017)