تحلیل دیگران

غلامعلی حدادعادل٬ سخنگوی «ائتلاف اصولگرایان» از طرح دوباره موضوع رفع حصر مسرحسین موسوی٬ مهدی کروبی و زهرا رهنورد انتقاد کرده است.
مسعود جزایری٬ معاون ستادکل نیروهای مسلح آنچه «سکوت» وزارت خارجه مقابل «دخالت» بریتانیا در امور داخلی ایران نامیده را «شبهه‌آور» خواند.
محمدرضا نقدی٬ رئیس سازمان بسیج گفته بریتانیا به فکر تشکیل مجلسی در ایران است که از طریق آن بتواند قاسم سلیمانی را در تهران «زمین‌گیر» کرده و قراردادهای نفتی «استعماری» با تهران امضا کند.
سه نامزد مورد حمایت اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس خبرگان رهبری از حامیان خود اعلام برائت کردند.
محمدرضا نقدی٬ رئیس سازمان بسیج گفته «بوی قراردادهای استعماری نفت، انگلیسی‌ها را نشئه» کرده و موجب «طمع» آنها را برای تشکیل مجلسی «مشتاق غرب» و «تاراج منابع ما» شده است.
غلامعلی حدادعادل٬ نامزد فهرست «ائتلاف اصولگرایان» گفته اعتدال٬ «لفظی مبهم» است٬ افراد تندرو «پشت نقاب اعتدال» مخفی شده‌اند و مخالفان حمایت از بشار اسد٬ حالا در شعارهای انتخاباتی خود درباره «آرامش» کشور سخن می‌گویند.
محمدرضا آقامیری٬ عضو کارگروه فیلترینگ گفته پروژه فیلترینگ هوشمند شبکه اینستاگرام دیگر کار نمی‌کند.
علی لاریجانی٬ رئیس مجلس می‌گوید راه‌کار مقابله با «نفوذ»٬ «تکیه بر روحانیت» است٬ مهم‌ترین «ضعف» کشور مشکلات اقتصادی است و زمان نقش علی خامنه‌ای در «عظمت» ایران را نشان خواهد داد.
رسول سنایی‌راد٬ معاون سیاسی نماینده ولی فقیه در سپاه گفته «دشمن» در این دوره از انتخابات بدنبال «تحریم» نیست٬ بلکه با کمک به جریان «غرب‌گرا»٬ پشت سر فردی می‌ایستد که قصد ایجاد «چالش» برای نظام را دارد.
وب‌سایت خبرآنلاین نوشته تندروهای جریان محافظه‌کار بدنبال «عصبانی کردن رقبا»٬ «فراهم کردن زمینه‌های درگیری‌های فیزیکی» و به خیابان کشاندن «اراذل و اوباش و اشرار» هستند.
علی یونسی٬ مشاور حسن روحانی گفته مجلس ششم نباید حاکمیت را «نگران» می‌کرد و اصلاح‌طلبان در سال ۱۳۸۸ اگر «بردباری سیاسی» داشتند «ضربه» نمی‌خوردند و به نظام هم «ضربه» نمی‌زنند.
روح‌الله قرهی٬ رئیس حوزه علمیه «امام مهدی» مدعی شده «دشمنان خارجی و منافقان داخلی» برای رای‌نیاوردن محمد یزدی٬ احمد جنتی و محمدتقی مصباح یزدی در انتخابات خبرگان «توطئه» چیده‌اند و «مدافعان راستین» علی خامنه‌ای باید این «مهندسی انتخاباتی» را خنثی کنند.
علی مطهری٬ نماینده مجلس گفته نبود نهادهای نظارتی در مجلس اول٬ هیچ «خطری» متوجه کشور نکرد٬ نظارت استصوابی نباید به معنای «تعیین تکلیف» برای انتخابات باشد و وزیر اطلاعات به زیرمجموعه‌هایش «مسلط» نیست.
حسین انتظامی٬ معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد گفته ساختارهای دولتی در ایران «آمادگی آزادسازی اطلاعات» را ندارند٬ «اقتصاد نفتی» یکی از مهمترین موانع آزادسازی اطلاعات در ایران است و «بدنه دیوانی كشور» در برابر جریان آزاد اطلاعات مقاومت می‌کند.
فهرست انتخاباتی «صدای ملت» با محوریت علی مطهری برای حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر منتشر شد که نام محمدرضا عارف در آن دیده نمی‌شود.
احمد علم‌الهدی٬ امام جمعه مشهد می‌گوید جریان‌های سیاسی در طول ۳۷ سال عمر انقلاب اسلامی همواره زنان را «استخدام و استثمار» کرده‌اند٬ «بانوان انقلابی» باید در مبارزه با سکولاریزم «پیشقدم» باشند و زنان نماینده در مجلس نتوانسته‌اند مسائل زنان را پیگیری کنند.
احمد جنتی٬ دبیر شورای نگهبان و نامزد مجلس خبرگان گفته هیچ نهادی در جمهوری اسلامی به اندازه مجلس خبرگان «اهمیت» ندارد٬ قوای سه‌گانه بدون رهبر «مشروعیت» ندارند و وی برای حضور در خبرگان «احساس وظیفه شرعی» می‌کند.
مجتبی میردامادی٬ امام‌ جمعه موقت اصفهان به استادانی که در دانشگاه‌ها به «ارزش‌های نظام و انقلاب توهین» می‌کنند٬ هشدار داده با «عقوبتی» مشابه آنچه که روح‌الله خمینی برای سلمان رشدی تعیین کرد٬ مواجه می‌شوند.
عبدالحسین رحمتی‌نیا٬ امام جمعه پیشوا در ورامین با انتقاد از برگزاری یک جشنواره موسیقی در این شهر٬ علی جنتی وزیر ارشاد را به «نفاق و خیانت» متهم کرده و از مقام‌های ارشاد خواسته به «دروغ»٬ خود را طرفدار ولایت فقیه جا نزنند.
غلامعلی حدادعادل٬ رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌گوید «اسلامی شدن و اسلامی ماندن» دانشگاه‌ها «منوط به عدم تعارض محتویات درسی با اسلام است.»
منصور ارضی٬ از مداحان تهران گفته افرادی که به شورای نگهبان «حمله» می‌کنند٬ قصد «ضربه» زدن به علی خامنه‌ای را دارند و بدنبال تشکیل «شورای سقیفه» هستند.
محمد محمدی گلپایگانی٬ رئیس دفتر علی خامنه‌ای گفته اگر در حوادث سال ۸۸ «تدبیر و مدیریت» رهبر جمهوری اسلامی نبود٬ کشور «ضربه مهلکی» خورده بود٬ در آن سال «عده‌ای رجاله» به خیابان آمدند و مقام‌های عربستان سعودی «حرامی و دزد» هستند.
محی‌الدین حائری شیرازی٬ عضو مجلس خبرگان می‌گوید «فتنه» ۸۸ فروکش نکرده و تنها «به خیابان آمدن‌ها» متوقف شده٬ اعضای شورای نگهبان «مظلوم» هستند٬ «پاس گل» حرکت‌های بیداری اسلامی در جهان را علی خامنه‌ای داد و اختلافات داخلی را نباید «رسانه‌ای» کرد.
محمد محمدیان٬ مسئول نهاد نمایندگی علی خامنه‌ای در دانشگاه‌ها گفته مطرح‌کنندگان برجام داخلی بدنبال بازگشت «اصحاب فتنه به صحنه»٬ «سازش مقابل نظام سلطه» و تندرو معرفی کردن «نیروهای انقلابی» هستند.
علیرضا پناهیان٬ عضو قرارگاه عمار گفته انقلابیون «مرعوب» غرب شده‌اند٬ بسیج دانشجویی باید جلوی رشد «مرعوبین غرب‌زده» را بگیرد و «غرب‌زدگان اعتدالی» تاریخ را تحریف می‌کنند.
شورای نگهبان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد عده‌ای «ساده‌لوح» در داخل کشور تحت تاثیر «دشمن»٬ با «حمله به نهادهای بنیادی» جمهوری اسلامی٬ قصد «تضعیف و براندازی نظام» را دارند و اعضای این شورا «بیش از پیش آماج حملات دشمنان قسم خورده انقلاب» قرار گرفته‌اند.
عباس جعفری دولت آبادی٬ دادستان عمومی و انقلاب تهران با انتقاد از وضعیت «نامناسب» عفاف و حجاب گفته «در برخی مناطق وضعیت پوشش، حضور مردم متدین را با مشکل مواجه» کرده است.
صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه به افرادی که در داخل کشور به «دشمن چراغ سبز» نشان می‌دهند٬ هشدار داده و از «نهادهای نظارتی» خواسته مانع ورود «نااهلان» به مجلس شوند.
حسن روحانی٬ رئیس جمهوری ایران می‌گوید برجام را «خدا» آورد٬ آمریکا مقابل فتوای علی خامنه‌ای درباره حرام بودن ساخت بمب هسته‌ای «سر فرود» می‌آورد و اگر رهبر نبود٬ ایران «دستاوردی» نداشت.
غلامحسین محسنی اژه‌ای٬ سخنگوی قوه قضائیه گفته این سازمان با افرادی که به نهادهای رسمی و قانونی کشور «توهین» کرده و مردم را با «شایعه‌پراکنی به آن نهاد بدبین» کنند برخورد می‌کند.

www.digarban.com (2017)