تحلیل دیگران

علیرضا پناهیان٬ عضو قرارگاه عمار می‌گوید با «مرگ بر بی‌حجاب» گفتن نمی‌توان مسئله حجاب را حل کرد٬ بیشتر مؤمنان در زندگی از «رفتار و گفتار زیبا» استفاده نمی‌کنند٬ ما «قسم خورده‌ایم» که با زیبایی قهر باشیم و فعالیت «مسجدی‌ها و هیأتی‌ها با بسته بندی خوبی ارائه نمی‌شود.»
کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران گفته «خط ما خط مقابله با نفاق و نفوذی‌هاست، خط افشای سکولارهاست، افشای کسانی است که با کفار می‌سازند اما با ولایت نه.»
شورای نگهبان با گذشت حدود دو هفته از برگزاری انتخابات هفتم اسفند هنوز نتایج آن را تائید نکرده که این مساله با واکنش وزارت کشور و اکبر هاشمی رفسنجانی مواجه شده است.
محمدعلی شهیدی محلاتی٬ رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران٬ علی خامنه‌ای را «فرزند پیامبر و مجسمه تقوا» نامیده که «امروز همه دنیا را گیج کرده و تکان داده است.»
حسین سلامی٬ جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران گفته که جمهوری اسلامی «نیازمند نسلی مجاهد با روحیه شهادت طلبی» است.
مصطفی پورمحمدی٬ وزیر دادگستری گفته پدیده قاچاق کالا به ایران یک «مشکل جدی» است و آمارها در این حوزه «بزرگ» است.
امیرعلی حاجی‌زاده٬ فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران با انتقاد از انعقاد قراردادهای تجاری با اروپا و به ویژه فرانسه گفته «نگاه به بیرون ما را بدبخت کرده» و حتی اصابت «بمب اتم» هم قادر به «تخریب و انهدام» تونل‌های موشکی ایران در زیرکوه‌ها نیست.
علی خامنه‌ای با صدور حکمی احمد علم‌الهدی را به سمت نماینده خود در استان خراسان رضوی منصوب کرد.
محمدرضا نقدی٬ رئیس سازمان بسیج گفته «در رژیم ستم‌شاهی اغلب مردم، گرسنه و فقیر بودند» و «برخی می‌خواهند ما را به سیطره آمریکا بازگردانند.»
علیرضا زاکانی٬ نماینده مجلس مدعی شده در دولت «باندهایی» فعالیت می‌کنند که بدنبال «یغما و غارت» دارایی‌های کشور هستند.
برگزاری کنسرت و برنامه‌های مستقل موسیقی و آموزش موسیقی در دانشگاه‌های ایران ممنوع شد.
عبدالنبی نمازی٬ نماینده علی خامنه‌ای در کاشان می‌گوید افرادی که بر اساس «تکلیف شرعی» یا «خوب آمدن استخاره» نامزد انتخابات شدند٬ اما نامزدی آنها در نهایت به خرد شدن آرا انجامید٬ «حق‌الناس» را «ضایع» کرده و مرتکب «منکر بزرگ» شده‌اند.
فاطمه آلیا٬ نماینده مجلس می‌گوید علاوه بر «کلیدوازه‌هایی» همچون تندرو و میانه‌رو٬ باید از «چپ و راست» نامیدن جریان‌های سیاسی هم پرهیز کرد٬ تندرو معادل واژه «مرتجع» است و این کلمات برای اولین بار از دهان حسن روحانی شنیده شد.
رضا تقوی٬ قائم مقام دبیرکل جامعه روحانیت تندرو خطاب کردن نیروهای «انقلابی و مومن» را «تخریب» دانسته و افزوده رای مردم در انتخابات هفتم اسفندماه٬ «رای به اصل نظام» بود.
حسین نقوی‌ حسینی و جواد کریمی قدوسی٬ دو نماینده محافظه‌کار مجلس خواستار شناسایی و برخورد قوه قضائیه با «عوامل شبکه تخریب نیروهای انقلابی مجلس خبرگان رهبری» شدند.
عبدالصمد خرم‌آبادی٬ معاون قضایی دادستان کل کشور اظهارات اخیر علی جنتی مبنی بر فشار برای فیلتر شبکه‌های اجتماعی و مقاومت وزرا در کارگروه تعیین مصادیق را «جوسازی» دانسته است.
حسین نجابت٬ نماینده محافظه‌کار مجلس می‌گوید برای از میان بردن «التقاط» در کشور باید ادبیات٬ هنر و علوم انسانی «پالایش» شوند و منظور «دشمن» از نیروهای میانه‌رو٬ افراد «واداده» است.
حیدر مصلحی٬ وزیر سابق اطلاعات از شناسایی و بازداشت یک «جاسوس» به اتهام تلاش برای راه‌اندازی سازمان‌های مردم‌نهاد و شبکه‌های اجتماعی و فرهنگی از طریق امامان جمعه خبر داده است.
علی‌اکبر ولایتی٬ مشاور علی خامنه‌ای گفته شخصیت رهبر جمهوری اسلامی «فرهنگی» است٬ نامه خامنه‌ای به جوانان اروپایی «ابتکاری» جهت نشان دادن «چهره غیرمشوش اسلام» به آنها بود و آتش‌بس در سوریه «بهانه‌ای» برای تغییر حکومت بشاراسد است.
محسن رضایی٬ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از سفر یکی از عوامل سازمان CIA که به گفته وی «مسئول نفوذ در جمهوری اسلامی شده» به ایران خبر داده است.
احمد خاتمی٬ امام جمعه موقت تهران از حذف محمد یزدی و محمد‌تقی مصباح یزدی از ترکیب آینده مجلس خبرگان رهبری اظهار تاسف کرد.
صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه با انتشار اطلاعیه‌ای از اصلاح‌طلبان و اکبر هاشمی رفسنجانی برای «حذف برخی مسئولین عالی رتبه نظام از مجلس خبرگان رهبری» انتقاد کرد.
ورود احمد خاتمی٬ صادق لاریجانی٬ محمود هاشمی شاهرودی و احمد علم‌الهدی به پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری قطعی شد.
خبرگزاری «تسنیم» گرایش‌ سیاسی ۶۴ نامزد‌ راه یافته به مجلس دهم را بیش از ۶۲ درصد محافظه‌کار٬ حدود ۲۴ درصد اصلاح‌طلب و ۱۴ درصد مستقل و حامی دولت اعلام کرده است.
محمد جواد لاریجانی٬ دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه می‌گوید داده‌هایی که در اینترنت تولید می‌شود «اطلاعات‌نما» است٬ نمایندگان مجلس آینده باید «استراتژی داهیانه» علی خامنه‌ای را «بفهمند» و «حفاظت» کنند و واژه تندرو در ایران «معنا» ندارد.
حمیدرضا مقدم‌فر٬ مشاور فرهنگی فرمانده سپاه می‌گوید «منافقین جدید کُت پوزیسیونی و شلوار اپوزیسیونی به تن دارند»٬ جریان «نفاق جدید» برای ورود به حلقه‌های مدیریتی کشور تلاش می‌کند و نفوذ «دشمن» در حوزه سیاسی با «عاملیت مسئولین فعلی و سابق» صورت می‌گیرد.
بخشی از پول‌های آزاد شده ایران ناشی از لغو تحریم‌های بین‌المللی صرف کمک به فلسطین٬ خرید سلاح از روسیه و تقویت نیرو‌های نظامی در یمن٬ بحرین٬ سوریه و عراق می‌شود.
غلامحسین محسنی‌اژه‌ای٬ معاون اول قوه قضائیه از دولت٬ وزارت امور خارجه و افرادی که در «مظان اتهام حمایت» بریتانیا در انتخابات آتی قرار دارند خواسته «پاسخی دندان‌شکن» به این کشور بدهند و افزوده احتمالا «رابطه پشت‌ پرده‌ای» میان این افراد و لندن وجود دارد.
علی مطهری٬ نامزد انتخابات مجلس گفته آنهایی که مخالف خرید هواپیما و نوسازی ناوگان هوایی کشور هستند٬ «مایه» مزاح و خنده‌اند.
علی لاریجانی٬ رئیس مجلس گفته درباره اقدام اصلاح‌طلبان و اعتدالیون مبنی بر قرار دادن نام وی در فهرست انتخاباتی خود «اطلاعی» ندارد٬ اعضای شورای نگهبان نباید درباره انتخابات موضع‌گیری کنند و در حال حاضر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان قرض روی دستان دولت مانده است.

www.digarban.com (2017)