تحلیل دیگران

رضا اکرمی٬ عضو جامعه روحانیت مبارز با ابراز نگرانی از کاهش شرکت کنندگان در نماز جمعه تهران از ضرورت بازگشت اکبر هاشمی به تریبون نماز جمعه سخن گفته است.
علی مطهری٬ نماینده مجلس گفته «نباید به شکلی جلوه دهیم که خوبی‌های برجام مربوط به بخشی از نظام و بدی‌های آن مربوط به روحانی و ظریف باشد.»
علی سعیدی٬ نماینده علی خامنه‌ای در سپاه گفته «متأسفانه هنوز مهر تأیید انتخابات مجلس خشـک نشده عده‌ای حرف از انتخابات بعدی می زنند که این اقدامات زودتر از موعد نیز ناخوشایند است.»
احمد سالک٬ نماینده محافظه‌کار مجلس خطاب به حسن روحانی گفته که برجام هنوز به «فرجام» نرسیده و جمهوری اسلامی «حق ندارد» دست از اقتدار نظامی و سیاسی بردارد.
غلامرضا مصباحی مقدم٬ عضو جامعه روحانیت مبارز گفته اکبر هاشمی رفسنجانی باعث «سوخته» شدن حسن خمینی در عرصه سیاست شد.
مهدی طائب، رئیس قرارگاه عمار رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ از سوی شورای نگهبان را «درست» دانست و حمید روحانی٬ رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی به هاشمی هشدار داده مراقب باشد «مغضوب ملت» نشود.
علاء‌الدین بروجردی٬ رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با قدردانی از سپاه پاسداران به خاطر فعالیت‌های موشکی این نیرو٬ از حمایت مجلس از برنامه موشکی جمهوری اسلامی خبر داد.
علیرضا پناهیان٬ عضو قرارگاه عمار به طور تلویحی اکبر هاشمی رفسنجانی را «ساده‌لوح» نامیده و افزوده این نوع افراد از آن رو که «شیرفهم» نمی‌شوند٬ نباید به عرصه سیاست ورود کنند.
محمدرضا زائری٬ از فعالان فرهنگی محافظه‌کار با انتقاد از اکبر هاشمی رفسنجانی٬ به حسن روحانی هشدار داده از سرنوشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت که به «پیرمردی بلاتکلیف و رقت‌انگیز» تبدیل شده٬ عبرت بگیرد.
علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی با دفاع از فعالیت‌های موشکی ایران٬ از افرادی که آینده را «دنیای مذاکره می‌دانند و نه موشک»٬ انتقاد کرده و افزوده اگر طرح این نوع سخنان آگاهانه باشد «خیانت» است.
ناصر مکارم شیرازی٬ از مراجع تقلید قم به منتقدان دونالد ترامپ پیوسته و گفته که «کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا در اظهار دشمنی نسبت به ایران مسابقه می‌دهند.»
صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه از دولت حسن روحانی خواست «به مسیر ترسیم‌شده و اصول و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی» در سال جدید توجه کند و از آمادگی قوه قضائیه برای حمایت از سرمایه گذاری‌های قانونی خبر داد.
شهریار زرشناس٬ از فعالان فرهنگی و فکری محافظه‌کار٬ نتایج انتخابات مجالس خبرگان و شورا در تهران را نشانه فعال‌تر شدن «جریان نئولیبرالیسم و استحاله‌طلب» ارزیابی کرده است.
علی لاریجانی٬ رئیس مجلس گفته که جمهوری اسلامی «در سال‌های اخیر در شرایط سختی بوده»٬ «بیکاری مشکل عام» کشور است و تحریم‌ها ضربات سختی به تولید زد.
کاظم صدیقی٬ امام جمعه موقت تهران گفته بعد از انقلاب «خیلی‌ها هنگام تقسیم غنائم رسیدند و خودشان را به دروغ صاحب مملکت معرفی کردند و گفتند رأی‎ها باید برای ما باشد.»
محمود احمدی‌نژاد با سفر به مناطق جنگی و حضور در جمع اعضای «راهیان نور» گفته که «آثار مهربانی استکبار با ملت ایران را در مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس می‌توان دید.»
متوسط نرخ رشد نقدینگی در سه سال نخست دولت هشتم ۲۶.۳ درصد، دولت نهم ۳۴.۲ درصد و دولت یازدهم ۲۹.۴ درصد اعلام شد.
مهدی طباطبایی٬ عضو جامعه روحانیت مبارز گقته روح‌الله خمینی «موافق برخی اعدام‌های اوایل انقلاب نبود» و صادق خلخالی و بسیاری از افرادی که احکام اعدام صادر کرده بودند٬ بعد‌ها «پشیمان» شدند.
حسین نقوی‌حسینی٬ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته طرح مسائلی نظیر برجام ۲ و ۳ زمینه‌سازی برای «نفوذ» است و «کسانی فکر می‌کنند با دنبال کردن برجام‌های دیگر می‌توانند مشکلات را حل کنند.»
دفتر محمود هاشمی شاهرودی با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به انتشار عمومی تصویر مشترکی از شاهرودی با روح‌الله خمینی و علی خامنه‌ای واکنش بسیار تندی نشان داد.
محمدرضا نقدی٬ رئیس سازمان بسیج گفته انقلاب اسلامی «یک انقلاب دائمی» است٬ انقلابی‌گری به «عمل» است نه به «شعار» و مردم ایران «فریب پیام‌های تبریک و رفتارهای مزورانه آمریکا را نخواهند خورد.»
محی‌الدین حائری شیرازی٬ عضو مجلس خبرگان رهبری گفته عملیات انتخاری افرادی هم‌چون حسین فهمیده به نفع اسلام و عملیات اتنحاری «داعش» به ضرر اسلام است.
علی مطهری٬ نماینده مجلس گفته که تاریخ مصرف تندرو‌ها در ایران تمام شده و جریان «اصول‌گرایی» با روش و اصول فعلی محکوم به نابودی است.
محمد غرضی٬ وزیر پیشین ارتباطات با انتقاد از عملکرد اقتصادی دولت حسن روحانی گفته «اگر بخواهم نمره‌ای به عملکرد اقتصادی دولت در سال ۹۴ بدهم، آن نمره قطعا زیر ۱۰خواهد بود.»
احمد خاتمی٬ عضو مجلس خبرگان گفته یک «نگاه اجمالی» به صحن حوزه علمیه قم نشان می‌دهد آن «شور و هیجان مقدس انقلابی» دیگر در آن وجود ندارد.
جشنواره سالیانه نیرو‌های حزب‌الله و بسیج یا عنوان «باروت خیس» جایزه ویژه امسال خود را به رئیس آکادمی هنرهای سینمایی و علوم «اسکار» اهداء کرد.
مجتبی ذوالنور٬ نماینده مجلس گفته دولت حسن روحانی در ماجرای مذاکرات هسته‌ای٬ «کنتراتی»، «ذوق‌زده» و «عجولانه» عمل کرد.
صادق لاریجانی٬ رئیس قوه‌ قضائیه به کمپین حذف برخی حامیان علی خامنه‌ای در انتخابات هفتم اسفند واکنش نشان داده و آن را اقدامی «شنیع»٬ «قبیح» و «زشت» دانسته است.
صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه گفته «نفوذ» ذهن رهبر جمهوری اسلامی را به خود مشغول کرده٬ «نفوذ در تصمیم‌گیری سیاستمداران» یعنی تصمیم آنها «خواسته نهایی دشمن» باشد و دستگاه‌های اجرایی حق ندارند مروج «سکولاریسم» باشند.
حمیدرضا ترقی٬ عضو موتلفه گفته جمهوری اسلامی در حوزه سیاست خارجی «منفعل» بوده٬ «انقلابی» برخورد نمی‌کند و فاقد «موضع تهاجمی» است.

www.digarban.com (2017)