تحلیل دیگران

غلامرضا جلالی٬ رئیس سازمان پدافند غیرعامل٬ ولایت فقیه را بخشی از «قدرت نرم» جمهوری اسلامی دانسته و گفته افرادی که به علی خامنه‌ای اعتراض می‌کنند٬ در مسیر «استراتژی دشمن» قدم می‌زنند.
جعفر سبحانی٬ از مراجع تقلید قم گفته که «تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها باعث پیشرفت علم» می‌شود و اسلامی کردن علوم انسانی «ضرورت» دارد.
ناصر مکارم‌ شیرازی٬ از مراجه تقلید مقیم قم گفته «۹۰ تا ۹۵ درصد شبکه‌های اجتماعی غربی دنیا را به لجن‌زار تبدیل کرده است.»
حسین آذین٬ عضو کمیسیون اصل ۹۰ تعداد پرونده‌های محرمانه مجلس را حدود ۶۱۰ پرونده اعلام کرده که ۳۵۰ فقره آن بررسی و مختومه شده و ۲۶۵ پرونده همچنان جاری است.
محی‌الدین حائری شیرازی٬ از روحانیون محافظه‌کار گفته «فضای مجازی برای جدا کردن والدین از فرزندان ساخته شده و در این فضا دیگر نسبت‌های فامیلی معنا ندارند.»
اسدالله عسگراولادی٬ رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین گفته «دولت هیات‌های خارجی را که صرفا برای فروش کالاهای خود به ایران می‌آیند، راه ندهد.»
احمد علم‌الهدی٬ امام جمعه مشهد گفته با فعالیت‌ شرکت‌های مدلینگ «ضدفرهنگی»٬ دیگر «جوان امام زمانی» در ایران باقی نمی‌ماند و دولت٬ بازار کشور را به دست خارجیانی سپرده که نمی‌خواهند انقلاب به «هدف خود برسد.»
محمدعلی اسفنانی٬ سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفته که طرح تعیین دوره آزمایشی «قانون سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی» از دستور کار مجلس خارج شده است.
محمدرضا نقدی٬ رئیس سازمان بسیج گفته «حق و باطل» در جامعه به اندازه‌ای درهم‌آمیخته که گروهی از «نفوذیان» با بهائیان نشست و برخاست می‌کنند و برگزارکنندگان کنسرت‌های «فاسد» نزد علما هم می‌روند.
محمدحسین صفارهرندی٬ مشاور فرهنگی فرمانده سپاه پاسداران گفته اطلاعات سپاه جیسون رضائیان را بازداشت کرده بود و یک مقام مسئول نیز در واکنش به این بازداشت به سپاه گفته بود «شما با این کار‌ها آبروی کشور را می‌­برید.»
عماد افروغ٬ استاد جامعه‌شناسی دانشگاه در ایران٬ علم ناشی از زبان انگلیسی را «علم بدون عمل» دانسته و نوشتن مقالات علمی از سوی استادان دانشگاه‌ها «توهین» به زبان فارسی است.
بیژن نوباوه‌٬ از نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری در مجلس گفته علی لاریجانی «نزدیکان» خود را از شهرستان‌ها به تهران آورده و در قالب «لیست امید» وارد مجلس کرده است.
ناصر سقای بی‌ریا٬ سخنگوی «جبهه پایداری» گفته «قانون اساسی بر آموزش زبان عربی تاکید کرده و مسئولان نیز موظف به اجرای قانون» هستند.
علیرضا جمشیدی٬ رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفته «مافیای قدرت و ثروت» مانع همکاری‌ها با این سازمان است و سازمان تعزیرات «در بخش‌های مختلف ناکارآمد» است.
رسانه‌های محافظه‌کار گزارش کرده‌اند که حکم علی عسگری به عنوان رئیس جدید سازمان صدا و سیما از سوی علی خامنه‌ای صادر شده است.
جعفر شجونی٬ عضو جامعه روحانیت مبارز گفته «هاشمی رفسنجانی از احمدی‌نژاد یک دشمنی دیرینه دارد» و «آقای هاشمی حرف‌های نامربوطی می‌زند.»
محمد تهرانی‌مقدم پس از گدشت بیش از چهار سال گفته که برادرش حسن تهرانی‌مقدم٬ پدر موشکی سپاه پاسداران در یک «عملیات تروریستی» کشته شده است.
حسن فیروزآبادی٬ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از همه رسانه‌ها و صاحبان سخن خواست مسائل «غیرواقعی٬ حاشیه‌ای و سیاسی» را در طرح «امنیت‌ اخلاقی» دخالت ندهند.
احمد خاتمی٬ عضو مجلس خبرگان رهبری گفته که روح‌الله خمینی پاسخ نامه اکبر هاشمی رفسنجانی درباره آمریکا را نداده و با «بغض از آمریکا از دنیا رفته است.»
محمود نبویان٬ نماینده مجلس گفته قرآن «عمومی شدن زبان و الفاظ کفار را نهی کرده» و حسن روحانی بهتر است به جای دفاع از زبان انگلیسی٬ پاسخگوی «ناکارآمدی» دولتش باشد.
محمدحسین سپهر٬ معاون هماهنگی نماینده ولی فقیه در سپاه گفته «در کشور بدون تعارف برخی مخالف عمل انقلابی، فکر انقلابی و نهضت انقلابی هستند.»
محمد سعیدی٬ نماینده ولی فقیه در سپاه گفته که استانداردهای رهبری در عصر نبوت، امامت و غیبت با رای مردم قابل تغییر نیست و با نظر‌پردازی یک نماینده و یا مسئول این استاندارد‌ها تغییر نمی‌کند.»
قاسم سلیمانی٬ فرمانده نیروی قدس سپاه گفته نظام جمهوری اسلامی آن‌قدر «ارزش» دارد که هزاران نفر برای آن «شهید» شوند.
محسن قرائتی٬ رئیس ستاد اقامه نماز ایران گفته دانشگاه بیشتر یعنی «جرم و جنایت بیشتر» و «بی‌حجابی٬ ضدحقوق بشر است.»
علاءالدین بروجردی٬ رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از «تمام افرادی که از کودتای ۲۸ مرداد تاکنون از آمریکا خسارت دیده‌اند» خواست که شکایت کنند.
محی‌الدین حائری شیرازی گفته «در اجرای امور در حکومت اسلامی خوشبینی به علوم انسانی غرب کار‌ها را خراب خواهد کرد.»
محسن رفیق‌دوست٬ نخستین وزیر سپاه می‌گوید محافظه‌کاران در تهران شکست بزرگ و سنگینی را متحمل شده‌اند که ناشی از ائتلاف با کسانی بود که جایگاهی در میان مردم ندارند.
علی سعیدی٬ نماینده ولی فقیه در سپاه گفته «متاسفانه برخی می‌گویند مشکل فساد را با تکیه بر سکولاریزم غربی حل کنیم» و حلقه‌ «کیان»٬ «نیاوران» و «اصلاح‌طلبان» دچار «کج‌فهمی» در دین شده‌اند.
احمد علم‌الهدی٬ امام جمعه مشهد می‌گوید مشکل اصلی جمهوری اسلامی در زمینه فرهنگ و اقتصاد، «ضعف در عملیات اجرایی است» و اجرای «سازندگی فرهنگی» تنها از راه «پدافند فرهنگی» و «نیرو و محور اقتدار نظام» صورت می‌گیرد.
علی شیرازی٬ مسئول نمایندگی ولی فقیه در نیروی «قدس» سپاه به مقام‌های عربستان سعودی هشدار داده که جمهوری اسلامی «انتقام شهدای انقلاب، جنگ و مدافعان حرم» را از ریاض خواهد گرفت.

www.digarban.com (2017)