اخبار

محمد جعفر منتظری٬ دادستان کل کشور با بیان اینکه «چرا باید بوی نزول و عملیات رباخواری در بانک‌های ما به مشام برسد»٬ گفته «نتوانستیم ننگ نزول و ربا را از سیستم بانکی پاک کنیم.»
علی خامنه‌ای از عملکرد دولت حسن روحانی در زمینه «اقتصاد مقاومتی» انتقاد کرد و گفت که «اگر همه کارهای ضروری در موضوع اقتصاد مقاومتی انجام شده بود، امروز تفاوت محسوسی را در اوضاع اقتصادی کشور و زندگی مردم شاهد بودیم.»
حیدر مصلحی٬ وزیر سابق اطلاعات گفته «عده‌ای آمده‌اند تا جامعه را دوقطبی کنند و بحث گریه و خنده مردم را به راه انداخته‌اند» و «دشمن درکنار هر مسئول ما یک نفر که به سرویس‌های بیگانه متصل است، قرار داده است.»
علی قاسمی٬ فرمانده سپاه خراسان جنوبی گفته «پیام استقامت ملت ما برای جهان و جهان اسلام الگو است و بیش از ۴۰ کشور در دنیا ایران را الگوی خود قرار داده‌اند.»
ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید قم می‌گوید خرید و فروش مواد محترقه «حرام» است٬ اما کسی به این قبیل فتواها اعتنا نمی‌کند.
احمد جنتی٬ رئیس مجلس خبرگان رهبری با حمله به محمد خاتمی و اصلاح‌طلبان٬ از حسن روحانی خواسته در صورتی که به طرح «اقتصاد مقاومتی» عمل نکرده٬ از مردم عذرخواهی کند.
علیرضا پناهیان٬ عضو قرارگاه «عمار» گفته که «شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه یعنی مرگ بر «احمق‌ها» و «دشمنان می‌خواهند انقلابی‌ها را مخالف عقل و منفعت‌طلبی معرفی کنند.»
محمدرضا باهنر٬ دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین می‌گوید مسئله حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی بدین صورت حل شده که «باید» در حصر بمانند.
محمد صادق آهنگران گفته که «نمی‌دانم با فرزندم چه کنم؛ خیلی هم نصیحتش کرده‌ایم٬ اما راه خودش را می‌رود.»
جواد کریمی‌قدوسی٬ نماینده مجلس اظهار امیدواری کرده که ابراهیم رئیسی نامزد پیروز محافظه‌کاران در انتخابات آینده ریاست جمهوری باشد.
محمدجواد لاریجانی٬ دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفته «رسانه‌های دشمن به دنبال القای تصویر نادرست از نظام اسلامی هستند.»
محمدتقی مصباح یزدی در کنایه‌ای به حسن روحانی گفته که «خدا دوست ندارد که مؤمن در برابر کافر خضوع کند و پنهانی با او قرار داد ببندد.»
کبری خزعلی رییس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان گفته «امروز ما با قبول کردن طرح تنوع فرهنگی انحراف خود را به دنیا تعهد می‌دهیم در حالی که مسئولان حق ندارند برخلاف قانون چنین تعهدی بدهند.»
هاشم بطحایی، عضو مجلس خبرگان رهبری با حمله به حسن روحانی و محمد خاتمی گفته که «یک روحانی برای خوش‌آیند این و آن خوش رقصی کند٬ مورد رضایت مردم نیست.»
صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه به افرادی که به گفته وی برای پیشبرد برنامه‌های انتخاباتی خود از «ابزار ضد انقلاب» استفاده می‌کنند٬ هشدار داد و این اقدامات آنها را «مجرمانه» دانست.
احمد خاتمی٬عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفته جریان «فتنه» از جمله اختلاف‌های مبنایی در جمهوری اسلامی است و استفاده از عبارت «آشتی ملی» بار سیاسی «منفی» دارد.
جواد کریمی قدوسی٬ نماینده مجلس گفته علی خامنه‌ای در دیدار با اسحاق جهانگیری گفته که محمد خاتمی را «فتنه‌گر» می‌داند و اکبر هاشمی رفسنجانی را سال‌هاست که دیگر «هم‌رزم» خود نمی‌دانسته است.
علی اصغر احمدی٬ معاون سیاسی وزارت کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که «بنا به دستور وزیر کشور تمام مسافرت‌های خارجی مجریان انتخابات ۹۶ ممنوع شد.»
ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید قم گفته «دشمن درصدد از بین بردن قدرت مرجعیت با زدن خمس است» و خرج زندگی وی از طریق «حق‌التالیف» کتابهایش تامین می‌شود.
محمدحسین رحیمیان٬ رئیس هیئت موسس «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» گفته «ما نگران دل بستن به دشمن، عدم توجه به مشکلات معیشتی و جابجایی ارزش‌ها هستیم.»
کاظم صدیقی٬ امام جمعه موقت تهران گفته که «برخی در کنار مسئولان و در کسوت مسئولیت نفاق می‌کنند، عده‌ای در کسوت خبرنگاری و عده‌ای دیگر با نفوذ در افکار و اخلاق جامعه.»
هاشم حسینی بوشهری٬ عضو هیات رئیسه خبرگان رهبری گفته که «متاسفانه بعضی رفتارها در قبال دشمنان٬ نگران‌کننده است.»
محمدحسین صفار هرندی٬ مشاور فرمانده سپاه می‌گوید که «دولت باید در امور فرهنگی مداخله کند و اگر این مداخله نباشد٬ ارتباط بین سیاست و فرهنگ وجود ندارد.»
سخنگوی جبهه «یکتا» از معرفی رستم قاسمی و حمیدرضا حاجی بابایی به عنوان نامزد‌های این جریان برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ خبر داد.
نایب رئیس مجلس در نامه‌ای خطاب به دادستان تهران نوشته که «حصر خانگی یک تصمیم ملی نیست و بدون حکم قضایی٬ خلاف قانون است.»
احمد علم‌الهدی٬ نماینده علی خامنه‌ای در استان خراسان رضوی٬ محمد خاتمی را «عمله فتنه ۸۸» نامید و گفت که آشتی ملی با افرادی که «عددی» نیستند٬ «معنایی» ندارد.
محمدعلی موحدی کرمانی٬ رئیس موقت مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته «برخی از مردم به دلیل نیازهای شدید اقتصادی از مذهب خود دست برداشته‌اند.»
علی خامنه‌ای در واکنش‌ به پیشنهاد محمد خاتمی٬ رئیس جمهور پیشین ایران مبنی بر «آشتی ملی»، این موضوع بی‌معنی دانست و گفت که «مردم با فتنه‌گران عاشورای ۸۸ آشتی» نخواهند کرد.
محمدعلی ابطحی٬ معاون پارلمانی دولت محمد خاتمی گفته که همه احزاب و جریان‌ها و حتی کسانی که قانون را قبول ندارند باید تابع نظر رهبر باشند.
ناصر مکارم شیرازی در تذکری بی‌سابقه که البته آن را «خیرخواهانه» خوانده است، از شورای نگهبان خواست «در قلمرو مراجع ورود نکند.»

www.digarban.com (2017)